Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Други нагревателни устройства
Начини за акумулиране на енергия.
технократ:
--- Цитат на: Радико в Ноември 04, 2018, 07:22:56 pm ---Дали не си говорехме тук за акумулиране на енергия. За извличане от околната среда комай имаше други теми в тоя форум.
--- Край на цитат ---
Да изстудяването е един вид акумулиране на енергия, колкото и невероятно да звучи. Топлината при изстудяването отива в околната среда, после чрез изпаряване на изстуденото ползваме температурата на околната среда в която има и принос внесената при изстудяването. Отелен е въпроса колко рентабилно ще излезе такъв проект, просто обсъждаме нали.
montanar:
Ppipilica цитирам се
--- Цитат ---Имам намерение да вкарам Х количество соларни панели за изцяло лична употреба и не искам да се разправям с енергодружествата да им продавам (подарявам) средства поради обективни причини които описах по-горе. Реално разчетената работа на автономна система през летните месеци дава голям излишък от енергия която се чудя как да я оползотворя смислено.
--- Край на цитат ---
И никъде не съм казал че искам а акумулирам топлина И самото име на темата го казва.
Ако трябва да сме конкретни дори 1кв/ч излишна енергия от слънчеви панели за период от да речем 3 месеца сметни сам колко енергия генерират и кой ще е тоя топлинен резервоар който ще я съхрани? Дори без да включваме топлинните загуби на такъв резервоар (а те в никакъв случай не трябва да се пренебрегват) пак количеството му става огромно. И точно топлинните загуби обезсмислят цялата система при дълговременно съхранение.
Технократ преди да продължаваш да носиш вода от Х кладенци отговори на въпросите де ти зададох.
--- Цитат ---Да приемем че имаш тонове безплатен фреон. :-\ Ииии къде ш го дяваш като вече го изпариш? Случайно да имаш няколкостотин хиляди кубика херметичен резервоар? Или ш го изпускаш в атмосферата?
--- Край на цитат ---
montanar:
Седя и си мисля - и по едно време се оказва че само си седя.......
Ходя де ходя мисля ко мисля и ТЦ - ко и да мисля се оказва че водорода е най добрия вариант .....
Соларни панели -> електролизер -> дехидратор -> компресор -> и в бутилки за високо налягане.
Верно риск има но си мисля че ако се изпълни кадърно инсталацията не е чак пък толко опасно......
КПД пре достатъчно добро дълготрайност на съхраняване пре достатъчна енергиина плътност на средно ниво ...... ко му трябва повече на човек.
Говоря за компресиране на чист водород.
dmitarp:
Представям ти една още по куца оригинална идея.
Въобще всички идеи на основата на химията на тежки ( с голяма молекулна маса) вещества е куха, поради ниската енергийна плътност. Тази система е на базата на CaO -> Ca(OH)2. Енергийната плътност по отношение на полезната топло-енергия е 310 kWh + 50 kWh електроенергия за тон CaO. Поради това, че системата работи при високи температури част от топло-енергията може да се преобразува в електроенергия и да се извадят допълнителни 50 kWh електроенергия. Пълната ефективност е 70%, по отношение на електроенергията е минимум 10% , и по отношение на топло-енергията, е 60 %, другата енергия отива за производство на водна пара за самия процес.
Недостатъци:
1. Висока температура, което изисква електроенергия за зареждане
2. Ниска ефективност по отношение на електроенергията
3. Ниска енергийна плътност
Предимства
1. Възможност за сезонно съхранение на енергия
2. Активното вещество е евтино, безкраен брой цикли, при условие, че няма контакт със атмосферата.
Схемата е прикачена на пдф файл. Извинявам се за грозното писане и чертане.
montanar:
dmitarp ми какво бре - работи си съвсем прилично ако калкулацията е вярна идеята изобщо не е куца.
Малко би било тегаво с топлобмените при потребление на енергията но са решими.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия