Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Други нагревателни устройства

Начини за акумулиране на енергия.

<< < (2/16) > >>

Аtos:
Монти, водата предага "по-гъвкав" вариант за работа, но е нужна по-голяма разлика в нивата=много по-височинна конструкция, а за да има "количество" енергия, ще е нужен огромен резервоар на колко...на 10- 20 метра височина?

montanar:
atos спор няма, но като заработи математиката и видим тонове маса, а на изхода няколко киловата някак ТЦ ...... тия неща са според възможности и дадености ....
Ще ми се вариант химически, от към габаритни съображения - химическа реакция съхранява повече енергия на единица маса ..... и си мисля че може и да има някакъв вариант .....

Аtos:
Тоновете ли те плашат?
Един контейнер 2х2.5х6 м. има около 30 кубика вместимост = около 50 тона камъни/пръст. Може да се ползва и доста по-малък, но има много по-голяма плътност в съотношение обем - съхранена енергия, "твърда работа", никаква енергийна "фира".
Математиката е проста - колкото вкараш, толкова ще изкараш, минус загубите от триенето, а те при тези малки обороти не са големи.
Ок, занимавай се с химия, но и там трябват обеми. А където има топлинно преобразуване - загубите са големи, както и температурните ограничения.

montanar:
atos доводите ти са железни и съм напълно съгласен но и те си имат особеностите - както се казва дявола се крие в детайлите ..... едно време работех на едно място де разни телфери повдигаха разни тежки неща и сметките си излизат отвсякъде просто 50 тона на един метър височина как и да го смятаме са 0.13кв/ч. :( малко ми се вижда мамка му!

epwpixieq-1:
Сметките за количеството (потенциална) енергия складирано в тегло на определна височина са доста лесни, просто трябва правилна отправна гледна точка. Земното притегляне е тази отправна точка за силата. Например за да се вдигне 1кг на 1м височина (от земната повърхност), за време 1с, се израходват 9.8 J. За по-лесни изчисления закръгляме това на 10 J. Следващите изчисления са на база на теория, но даже и такива, дават пресдтава за относителността на енергиините нива.
Малко изчисления показват, че за да се вдигнат 475 тона на 3.6 метра, ще са необходими 17.1 MJ. Това е приблизително толкова енергия колкото е складирана в 1 кг дървен материал, 0.6 кг въглища или по народно му, 4.75 kW/h ел. енергия, последната мярка е за колегите за които е трудно да "визуализират" енергията в Джаули.
Така в една цепеница от 5 кг, с която се топлим през зимата, има толква енергия колкото 475 тона видгнати на 18 метра. Сега някои могат да кажат, че времето виляе при тези изчисления, и с абсолютно право, но то е величина която стои и на двете страни на уравненията. Тоест, както и да ги завъртаме нещата със складиране на енергията или нейното консумиране, тя, енергията, като величина не се променя. Порменя се само времето за което я складираме или консумираме, за да балансира нашите уравнения. Затова ако вземем енергията в J без времево отношение, тя ни дава представа за самата гъстота на тази енергия в определен материал или механизъм/начин за складиране ( като гравитационнен ), докато J за секунда, или друга времева еденица, ни дава енергииния разряд.

Това го излагам, с цел идейно разбиране на проблема, а той е, че ние нямяме проблем с енергииното складиране, природата вече е решила този проблем ефективно за нас, имаме проблем с ефективната енергиина трансформация, и особенно с трансформирането от топлинна към механичната енергия. Разбира се не съм първият който казва това, но явно не е лесно за осъзнаване.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия