Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Вярна ли е теорията на относителността на Алберт Айнщайн?

<< < (20/64) > >>

svetlio760:
А що се отнася до изобретенията, до сега никой не е успял да надхитри познатите нам физични закони, освен в научната фантастика! мен много ме вдъхновява идеята за свръхсветлинната скорост в Стар Трек! Преодоляваш скоростта на светлината, но възниква пречка и хоп- ти си на първа светлинна. Преодоляваш тая пречка и хоп- втора светлинна, но следват още пречки, още инженерна мисъл и така до 10 та светлинна, а видяхме че в "Стар Трек Вояджър" и на това хванаха цаката! Бе умни са наще правнуци, ей! ;)

Аtos:

--- Цитат на: dmitarp в Октомври 23, 2018, 03:39:32 pm --- Тъй като ускорението е производна на скоростта, то ускорението ще зависи от времето, само ако скоростта зависи от времето и то нелинайно. Например ако едно тяло се ускорява с постоянна сила, то ускорението му е константа и не зависи от времето, а скоростта му зависи линейно от времето.

--- Край на цитат ---
Как можа да събереш толкова противоречия в едно изречение?
Че тя ако скоростта не зависи от времето, за какво ускорение говорим тогава?
Няма да има ускорение, а само вече придобита скорост на движение, че даже и скорост няма да има.
Когато ускорението е константа, тогава и времето в него е константа, но ако махнеш времето, ускорението си губи смисъла като понятие. Ще излезе, че всички ускорения са равни, така ли е според теб?

Когато ускорението е постоянно, промяната на това ускорение наистина не зависи от времето, понеже промяна в него няма, но не говорим за това изобщо!

dmitarp:
При свободното падане на телата ускорението не зависи от времето.

Аtos:

--- Цитат на: dmitarp в Октомври 23, 2018, 04:16:05 pm ---При свободното падане на телата ускорението не зависи от времето.

--- Край на цитат ---
Как да не зависи?
Ускорението при падане е точно измерване колко ще се увеличи скоростта през първата, втората, третата секунда и така нататък...
Ако забавиш (увеличиш) времето за което нараства скоростта, ще е намаляло и ускорението.
Ако ми говориш, че различното време на падане не влияе на големината на ускорението - така е, но това няма нищо общо с разглежданите въпроси.

"...да си представим човек, за когото времето би течало по различен начин, примерно - 1000 пъти по-бързо сред моментната реалност. Ако скочи от 10-тия етаж, би оцелял, понеже ще падне за около 3-4 секунди (50-80 минути) по негово време. Получава се куриоз - гравитацията ще му действа "по-бавно"!
Ускорението му ще е много по-малко.

Разберете, времето, което е заложено вътре в ускорението и го определя като големина, няма нищо общо с онова време "външното", което показва колко време действа това ускорение.

Т.е. един сандък е дълъг 1 метър и това му е дължината. На колкото и метра да го пренесем и колкото и време да го носим, той няма да си промени дължината.
Но ако му смалим собствената дължина от 1 на 0,5 метра, параметрите му се променят. И в двата случая променяме дължина, нали?
Както и някои от вас не разбират, че ако променим собственото време на ускорението - ще променим големината му!

технократ:

--- Цитат на: atos в Октомври 23, 2018, 01:21:46 pm ---Това е добро :D

Обаче тук си в заблуда:Не знам дали го разбираш, но това е все едно да твърдиш, че щом едновременно могат да съществуват автомобили с различни мощности, времето за което ускорява всеки един от тях поотделно до определена скорост е без значение.

Ускорението не е...за време! То е функция, която е формулирана чрез времето! Промяната на скоростта във времето именно ти дава големината на ускорението! И това вече е "пакет" - понятие. Това, че можеш да приложиш различни ускорения за еднакво време (минути или милисекунди) към някое тяло те обърква тотално!
Вземи два различни пистолета - единият дава начална скорост на куршума 1000м/сек, другият - 1400м/сек.
Различни сили, различни маси. Различните ускорения ги има "за едно и също време", но всяко само поотделно е формулирано именно, чрез промяната в скоростта за единица време!

Можеш да приложиш различна сила  за едно и също определено време, в резултат на което на тялото ще действа различно ускорение!
Можеш да приложиш различно ускорение за едно и също определено време, в резултат на което тялото ще е достигнало различна скорост.
Но това е в пряка зависимост от масата на тялото. По-голяма маса има нужда от по-голяма сила, приложена за същото време, за да получиш същото ускорение, което получаваш при по-малка сила за тяло с по-малка маса.
Виж как е изведена формулата за "G" - тук именно времето, за което се достига определена скорост е определящо, а масата не е от значение, поради това, че силата не е приложена външно. Силата е различна, защото масата си я "взема" за всеки един атом, но телата падат с еднакво ускорение.

Някак смесваш понятията скорост и промяна на скоростта! Смесваш и сила с ускорение.

Както други колеги (в други теми) смесват мощност с работа и енергия.

--- Край на цитат ---

Атос, заплете се, ускорението не зависи от времето, дали ще ускоряваш едно тяло до голямо ускорение за дълъг период от време, с малка сила, или дали ще ускоряваш едно тяло до голямо ускорение, за кратък период от време, с голяма сила, си е едно и също. Времето е конструкт, на човешката мисъл за да описва заобикалящата ни действителност, разберете го това, то че е трудно за разбиране и аз съм съгласен, защото преди да го разбера това, съм се оплитал много сложно в теми подобна на тая. Какво е пространството обаче? дали е обективно след като времето не е обективно според мен. Пространството обаче е начин на съществуване на материята, която според диалектическият материализъм е независимо съществуваща от нашето съзнание, ако обаче приемем че не материята а съзнанието е първично, тогава и пространството сава също като времето конструкт на нашето съзнание. дали то нашето съзнание е продукт на мъртва материя, или бог, е отделен въпрос. И ако някога се докаже че нашето съзнание е продукт на бог, то тогава означава че бог е създал пространствовремето в което би трябвало да се помещава и материята, но може и без това, ако го е предвидил бог. Е това " може и без това" е всъщност началото на вселената преди големият взрив. Но за да го разберем ние човеците, се е наложило понятието пространствовреме, което всъщност не е обективно съществуващо.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия