Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Вярна ли е теорията на относителността на Алберт Айнщайн?
технократ:
--- Цитат на: hyparh в Октомври 19, 2018, 09:07:49 am ---Според мен те са по-близо до истината :) Няма да навлизам в обяснения защо така мисля, комплексно е... Да речем, че е резултат от дългогодишно подробно разучаване на всякакви конвенционални, неконвенционални теории и тяхното съпоставяне, експериментални постановки и т.н.
--- Край на цитат ---
Пространството и времето не са ясно дефинирани, но теорията на Айнщайн твърди че времето се забавяло от движението пък пространството се съкращавало също от движението. Тук има нещо мътно, навярно етера е причината за тези така наречени релативистки ефекти, които обаче не се проявяват винаги. Например четох за удължаването на живота на пи мезоните вследствие тяхната релативистична скорост, да ама не на 100% от всички тези релативистични мезони, се увеличава тяхният живот на разпад. Някои от тях се разпадат по рано, провеждани са редица опити и не е доказано еднозначно че всички мезони движещи се с релативистична скорост, се разпадат за по дълго време отколкото покоящи се или движещи се с малки скоростти.
технократ:
Също така някъде четох, но не се сещам в момента къде, може би в нета, че гравитационият градиент, оказвал влияние само на хода на електронни и атомни часовници но не и на механичните, тези най примитивните, като пясъчни и слънчеви, водни.
hyparh:
--- Цитат на: технократ в Октомври 19, 2018, 08:40:18 pm ---Тук има нещо мътно, навярно етера е причината за тези така наречени релативистки ефекти, които обаче не се проявяват винаги.
--- Край на цитат ---
Причините за релативистките ефекти са две:
1. Генериране на магнитно поле (за сметка на електростатичното) около тяло приведено в движение. Това магнитно поле повлиява на осцилациите/механизма на часовника.
2. Не точно етера а две нива по-нагоре - фотонни струпвания с отрицателен заряд, които се явяват като нещо като междинно звено в процеса на агрегацията на етер до осезаема материя.
Те проникват почти свободно през материята и оказват влияние на субатомните процеси, което води и до промени в процесуалността на макро ниво - забързване или изоставане на часовника, скорост на протичане на хим. реакции и др.
Една частица в ускорител удължава живота си не защото времето за нея се забавя, а заради формиралото се около нея мощно магнитно поле, което я удържа цяла за повече време (pinch effect). При такива ускорения е нормално дори свръхмощните магнити на ускорителя да не успеят да насмогнат на миниатюрното, но изключително силно магнитно поле на частицата, и да не могат да я ускорят от един праг нагоре.
И нека си припомним как се изказа преди време един наш професор за ТО (някъде във форума имаше отворена тема по въпроса):
https://dariknews.bg/novini/obshtestvo/nash-uchen-otreche-teoriia-na-otnositelnostta-i-ia-opredeli-kato-bezobrazie-2048136
juliang:
--- Цитат на: технократ в Октомври 19, 2018, 08:40:18 pm --- Някои от тях се разпадат по рано, провеждани са редица опити и не е доказано еднозначно че всички мезони движещи се с релативистична скорост, се разпадат за по дълго време отколкото покоящи се или движещи се с малки скоростти.
--- Край на цитат ---
Затова се ползва термина "период на полуразпад", който описва времето за което 50% от значителен брой частици ще се разпаднат. Не можеш да съдиш за времето по една взета отделно частица. Периода на полуразпад на урана като е 700 млн години не означава че ще стои и ще гръмне точно след това време. Реално той е радиоактивен от момента в който се синтезира и времето му на пълен разпад ще граничи с безкрайност. Тоест някои негови атоми ще имат период на разпад секунди, а други - много милиарди години.
Теорията на относителността е наистина доста шантава и е трудно да се приеме и осъзнае, защот овлиза в конфликт с конвенционалните ни разбирания и житейския ни опит. Имам чувството че затова е този напън да се измисли нещо малко по-обяснимо, макар и надарено с магически своиства вещество (или среда) като етера, на който да прехвърлим всички необясними или неразбираеми свойства.
Но ако човек навлезе в дълбочина (поне в такава дълбочина в която навлизат някои колеги в ръкописите на Тесла :) ), то нещата поне мъничко си идват на местата. Не казвам че стават по-разбираеми, просто ... по обясними или предсказуеми.
Аtos:
--- Цитат на: hyparh в Октомври 19, 2018, 10:14:38 pm ---
2. Не точно етера а две нива по-нагоре - фотонни струпвания с отрицателен заряд, които се явяват като нещо като междинно звено в процеса на агрегацията на етер до осезаема материя.
Те проникват почти свободно през материята и оказват влияние на субатомните процеси, което води и до промени в процесуалността на макро ниво - забързване или изоставане на часовника, скорост на протичане на хим. реакции и др.
--- Край на цитат ---
Ако това е вярно, би представлявало страшен пробив във мисленето! Излиза, че етерът е катализатор за "обема време" в + или –...
"Парадоксът на близнаците" би бил на път да се разбули...още изводи ме осеняват, но не са се избистрили, ще медитирам върху това ;D
Като начало - относителността на Айнщайн изобщо не е относителна, а е неизбежно да има абсолютност, утре ще пиша за това.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия