Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Вярна ли е теорията на относителността на Алберт Айнщайн?
Аtos:
--- Цитат на: dmitarp в Ноември 23, 2018, 08:27:57 pm ---Научния метод е частен случай на експеримента и интуитивното усещане на нормалния човек, не на лудия. В основата на цялата съвременна наука са геометричните аксиоми и постулатите на Айнщайн, и едните и другите са интуитивни, не подлежащи на доказване или отричане, всичко друго следва по строг логичен ред и непосредствено може да се докаже, само чрез тях. Всяко отклонение от тях е и отклонение от самата нормалност на индивида.
--- Край на цитат ---
Именно! По този "чист логичен ред" и спрямо прекогнитивното интуитивно схващане, ако всяко тяло с маса имаше собствена гравитация, не би следвало да има разлика в привличането, ако умалим пропорционално и мащабно Луната, Земята и разстоянието между тях!
Да направим ли чертеж? Май няма нужда!
--- Цитат на: juliang в Ноември 23, 2018, 05:15:55 pm ---Ако имаш две тела с маса 10 килограма и физически размери от по 1 микрон - да, те най-вероятно биха залепнали. Но тъй като 10 килограма заемат доста голям обем (дори и от най-плътните познати ни материали), само една мъъъъничка част от тях ще са на разстояние 1 микрон една от друга. За останалата част разстоянията ще са "големи", и съответно и гравитационното привличане ще пада с квадрата от тях.
--- Край на цитат ---
Що, Земята няма ли доста голям обем? И не говорим за микрони, тя си "дърпа" телата от стотици и хиляди километри!
--- Цитат на: технократ в Ноември 23, 2018, 07:45:06 pm ---Юлиане, нали се сещаш че ако земята стане с обем на глава на карфица, всяка точка от повърхността и ще се приближи многократно към масовият център земя-точка, и следователно гравитацията там ще е огромна.
...............................................................................
Масовият център на две тела с еднаква плътност и маса се намира точно между тях, така че колкото по близо се намират едно до друго, съответно и по близо до масовият им център, толкова по силно ще се привличат помежду си. А за това че ако земята е с обем колкото на карфица главата и каква ще е гравитацията, казах вече, полето ще стане силно нехомогенно, това означава че с приближаване към масовият център на тялото ще действат огромни гравитационни сили само при незначително преместване към този център, съответно и обратното , при отдалечаване ще намаляват много бързо, и при това положение силите на гравитацията няма да се изменят квадратично от разстоянието както е по формулата на Нютон за всемирното тяготение.
--- Край на цитат ---
Точно така!!!
При тази постановка, градиентът на гравитацията ще е много по-стръмен, гравитационното поле ще бъде по-концентрирано, много подобно на това на магнитно!
--- Цитат на: dmitarp ---на Айнщайн не му е трябвало сложена математика, защото той въвежда двете си аксиоми
--- Край на цитат ---
Не е ли малко прекалено от негова страна?
Как не го разбирате, бе...направо се отчайвам с някои от вас!
Ако всяко тяло с маса имаше собствена гравитация, нямаше да има разлика в начина, по който се привличат две планети и начина, по който се привличат две гюллета! Толкова е просто...
Юлиане, хем казваш:
--- Цитат на: juliang в Ноември 23, 2018, 05:15:55 pm ---тъй като 10 килограма заемат доста голям обем (дори и от най-плътните познати ни материали), само една мъъъъничка част от тях ще са на разстояние 1 микрон една от друга. За останалата част разстоянията ще са "големи", и съответно и гравитационното привличане ще пада с квадрата от тях.
--- Край на цитат ---
Хем казваш:
--- Цитат на: juliang в Ноември 23, 2018, 07:26:25 pm ---Реално точно на повърхността на Земята гравитацията е най-голяма - цялата й маса се намира от едната ти страна, и си възможно най-близо.
--- Край на цитат ---
Ама, хайде най-сетне спри да се въртиш като фурнаджийска лопата и заеми някаква стабилна позиция, а?
Хлъзгаш се като гол охлюв! Целта каква е, да анализираме нещата или да излезеш прав на всяка цена?
Последно - защо според вас, за да се привлекат и залепнат рязко, на две планети не трябва да се "смали" теоретично обема (при същата маса), а на две гюллета, за да се привлекат и залепнат рязко, трябва да се смали обемът до точка?
технократ:
--- Цитат на: dmitarp в Ноември 23, 2018, 08:27:57 pm ---Научния метод е частен случай на експеримента и интуитивното усещане на нормалния човек, не на лудия. В основата на цялата съвременна наука са геометричните аксиоми и постулатите на Айнщайн, и едните и другите са интуитивни, не подлежащи на доказване или отричане, всичко друго следва по строг логичен ред и непосредствено може да се докаже, само чрез тях. Всяко отклонение от тях е и отклонение от самата нормалност на индивида.
--- Край на цитат ---
С интуиция не се прави наука, тя подхожда повече на гадателите от средновековието.
juliang:
--- Цитат на: atos в Ноември 24, 2018, 03:07:35 am ---Последно - защо според вас, за да се привлекат и залепнат рязко, на две планети не трябва да се "смали" теоретично обема (при същата маса), а на две гюллета, за да се привлекат и залепнат рязко, трябва да се смали обемът до точка?[/b]
--- Край на цитат ---
Защото масата на Земята е грубо 6 000 000 000 000 000 000 000 000 килограма. Число с 24 нули. При такава маса едни 6 000 км (колкото е радиуса), или 6 000 000 метра не влияят толкова осезателно.
Две гюлета поставени в абсолютна безтегловност също ще залепнат, но ще им трябват векове за да се доближат. И когато се допрат, силите които ще ги държат ще са нищожни, едва измерими.
А защо... защото при една и съща плътност масата зависи от куба (трета степен) на геометричния размер на сферата. Ако сфера с радиус 1 метър тежи 1 тон, то сфера с радиус 2 метра не тежи 2 тона, нито 4, а 8. А гравитацията зависи само от квадрата на разстоянието.
Вземеш 2 сфери с радиус 1 метър, поставени на 2 метра една от друга и мериш силата им на привличане. Измерваш примерно числото 10. След това мащабираш всичко по 10. Две сфери с радиус 10 метра, поставени на 20 метра една от друга. Какво число ще измериш като сила на привличане? С учудване ще установиш, че резултата няма да е 100, т.е. силата не е нараснала само 10 пъти въпреки 10-кратното геометрично мащабиране на сцената.
После си го проиграй с гюле с радиус 0.1 метра и после с планета с радиус 10 000 000 метра. И ще ти стане ясно (надявам се).
И още един пример ако позволиш. Един облак от междузвезден газ с размер 10 светлинни години и някакво тегло и една звезда със същата маса, но с размер няколко милиона километра. Кое от двете има шанс да "завъди" планета обикаляща около него? Явно облака губи - защото грубо половината от масата на облака ще е на разстояние 1/2 светлинна година (или повече) от планетата и колкото и голяма маса да има, то тя просто е много далече за да упражнява сила на привличане. А ако тази маса е концентрирана в сфера с диаметър 1 млн км, то дори и най-далечния атом е на макс 1 млн. км. и "дърпа" доста по-отблизо (ако млн км може да се нарекат "близо").
Така че не можеш да мащабираш само геометричните размери и да очакваш всичко друго да се мащабира със същия коефициент. Ако ще мащабираш - мащабирай и плътността, а ако трябва да съм съвсем точен - ще трябва да мащабираш и времето. Реално ако сложиш в безтегловност 2 топуза и мащабираш и времето, те ще се засилят и залепнат точно като 2 планети.
Ksurnev:
Господа Офицери, трябва да се запитаме колко от физиците, съвременници на Айнщайн са били съгласни с теорията му, колко несъгласни и колко неразбрали.
Няма начин да няма такива данни.
И още нещо, което е малко в тъч по темата:
Какво щеше да е мнението на Айнщайн във връзка с референдума, който се провежда утре в Швейцария, и който пита дали да се режат рогата на кравите или не.
Много поздрави Коцето.
Аtos:
--- Цитат на: технократ в Ноември 24, 2018, 10:03:13 am ---С интуиция не се прави наука, тя подхожда повече на гадателите от средновековието.
--- Край на цитат ---
Не е целта "да правим наука", за това едни хора са се погрижили (и то много добре) през последните 100-200 години, целта е да се разберат процесите и да се изгради модел, обясняващ явленията! Някой разчита на формули само, друг - на интуиция...
Говорим за интуитивно схващане, след като човек е натрупал база класически познания, не за хвърляне на боб :D
--- Цитат на: juliang в Ноември 24, 2018, 10:49:47 am ---Две гюлета поставени в абсолютна безтегловност също ще залепнат, но ще им трябват векове за да се доближат. И когато се допрат, силите които ще ги държат ще са нищожни, едва измерими.
--- Край на цитат ---
Именно! Защо ще са нищожни - защото нямат собствена гравитация!
И как ти хрумна да намесиш времето, по каква логика? Щото ти е удобно ли?
--- Цитат на: juliang в Ноември 24, 2018, 10:49:47 am ---А защо... защото при една и съща плътност масата зависи от куба (трета степен) на геометричния размер на сферата. Ако сфера с радиус 1 метър тежи 1 тон, то сфера с радиус 2 метра не тежи 2 тона, нито 4, а 8. А гравитацията зависи само от квадрата на разстоянието.
--- Край на цитат ---
Ок, а какво се случва, когато това разстояние липсва? И не ми говори, че от повърхността на сферата до центъра и също има разстояние! Защото мога да ползвам за опит такива пространствено криви тела, на които центърът на масата е празно пространство и по този начин да съвпадна абсолютно центровете на масите им!
Значи ли това, че силата им на привличане ще нарасне до безкрайност? Абе... ти мислиш ли извън калъпирането си изобщо?
--- Цитат на: juliang в Ноември 24, 2018, 10:49:47 am ---Вземаш 2 сфери с радиус 1 метър, поставени на 2 метра една от друга и мериш силата им на привличане. Измерваш примерно числото 10. След това мащабираш всичко по 10. Две сфери с радиус 10 метра, поставени на 20 метра една от друга. Какво число ще измериш като сила на привличане? С учудване ще установиш че резултата няма да е 100, т.е. силата не е нараснала само 10 пъти въпреки 10-кратното геометрично мащабиране на сцената.
--- Край на цитат ---
Да, ще нарасне в прогресия, но и масата ще нарасне по този начин! При увеличение 10 пъти радиуса на кълбата, ще нарасне и масата им не 10, а 1000 пъти - радиус 10 на трета степен е 1000! Привличането им колко ще нарасне, 1000 пъти? Ок, но тия 1000 пъти действат на 1000 пъти повече маса! Което означава, че силата върху единица маса би следвало да е същата, а то не е така!
Тук се сещам за Иван Димов и неговото твърдение, че математиката ни е сбъркана ;D
Колко е 1 метър на трета степен?
А колко са 100 сантиметра на трета степен?
А колко са 1000 милиметра на трета степен?
--- Цитат на: juliang в Ноември 24, 2018, 10:49:47 am ---Така че не можеш да мащабираш само геометричните размери и да очакваш всичко друго да се мащабира със същия коефициент. Ако ще мащабираш - мащабирай и плътността, а ако трябва да съм съвсем точен - ще трябва да мащабираш и времето. Реално ако сложиш в безтегловност 2 топуза и мащабираш и времето, те ще се засилят и залепнат точно като 2 планети.
--- Край на цитат ---
Това изказване не заслужава коментар дори!
Ма айде, от мен да мине :D
Напротив, точно това очаквам!
А защо трябва да мащабирам времето и плътността (след като изобщо липсват във формулата), това само твоят мисловен гений може да предположи, неведоми са пътищата Ти мисловни...
Последен опит за обяснение:
Ако вземем два много малки магнита, колкото трохички, те ще залепнат силно, рязко и явно, защото имат собствена сила на привличане! Същото ще наблюдаваме и при два огромни магнита!
Да, гравитацията се различава от магнитното поле по сила, градиент и подобни параметри, но ако всички тела имат собствена гравитация, процесите на привличане между две планети и два малки камъка няма да се различават видимо, по същия начин, по който не се различават при посочените магнити! Освен ако някой не твърди, че при малки тела собствената гравитация изчезва (което разглеждам аз в момента като голяма вероятност)!
В тоя аспект...бае ви Нютон е напълно прав за еднаквото падане на телата!
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия