Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Вярна ли е теорията на относителността на Алберт Айнщайн?

<< < (57/64) > >>

dmitarp:
Научния метод е частен случай на експеримента и интуитивното усещане на нормалния човек, не на лудия. В основата на цялата съвременна наука са геометричните аксиоми и постулатите на Айнщайн, и едните и другите са интуитивни, не подлежащи на доказване или отричане, всичко друго следва по строг логичен ред и непосредствено може да се докаже, само чрез тях. Всяко отклонение от тях е и отклонение от самата нормалност на индивида.

juliang:

--- Цитат на: технократ в Ноември 23, 2018, 07:40:20 pm ---... това означава че с приближаване към масовият център на тялото ще действат огромни гравитационни сили само при незначително преместване към този център, съответно и обратното , при отдалечаване ще намаляват много бързо, и при това положение силите на гравитацията няма да се изменят квадратично от разстоянието както е по формулата на Нютон за всемирното тяготение.

--- Край на цитат ---
Графиката на всяка квадратична функция е парабола. При отдалечаване от "дъното" й графиката почва да расте все по-стръмно. Така че да - при големи стойности графиката е много стръмна, и малка промяна по оста Х води до големи промени по оста Y. Но това не значи че ще се изменя по "нестандартен" начин. Точно това е стандартния начин за такива функции.

epwpixieq-1:

--- Цитат на: dmitarp в Ноември 23, 2018, 08:27:57 pm ---В основата на цялата съвременна наука са геометричните аксиоми и постулатите на Айнщайн.

--- Край на цитат ---
Ако името на Айнщайн го бяхте заменили Рейнман (https://en.wikipedia.org/wiki/Riemannian_geometry) щях да се съглася. Но при условие, че Рейнман не е бил формулирал неговата аналитична геометрия, 50-тина години преди Айнщайн (Г-н Единкамък) да се замисли върху неговите постулати за относителността, той ( Айнщайн ) едва ли щеше да е имал интелектуалната сила математично да си формулира теорията. Да оставим на страна, че той даже не е знаел за Реймановата геометрия, а му бе била посочена от негов, явно по-начетен, приятел. Оставям на страна, как някой велики учени-математици по онова време, като Карол Антон Бйоркинс (може би най-силния норвежки математик https://en.wikipedia.org/wiki/Carl_Anton_Bjerknes ) са гледали с огромна критика на объркания логически апарат който Айнщайн формулира.

dmitarp:
В известен смисъл съм съгласен, що се отнася за общата теория на относителността, която е развитие на специалната теория на относителността именно върху Римановото пространство. Но за да се изведе специалната теория на относителността Айнщайн казва (постулира) 1. Скоростта на светлината е крайна и 2. Скоростта на светлината не зависи от скоростта на източника, имайки тези два постулата с много проста и елегантна математика се стига до специалната теория на относителността. Тук трябва да се отбележи, че малко преди Айнщайн да публикува статията си Поанкаре с помощта на много сложна математическа логика доказва, че скоростта на светлината е крайна и не зависи от източника и до идеите на теорията за относителността. Сам разбираш, че на Айнщайн не му е трябвало сложена математика, защото той въвежда двете си аксиоми, които до този момент не са опровергани. Единствения голям учен, който не признава теорията на Айнщайн това е именно Поанкаре, дори Лоренц върл фен на етера, извел новите уравненията за събиране на скоростите е приел теорията.

epwpixieq-1:

--- Цитат на: dmitarp в Ноември 23, 2018, 11:09:25 pm --- 1. Скоростта на светлината е крайна

--- Край на цитат ---
Може ли да изясните, какво разбирате под "крайност" на скоростта на светлината, понеже дълго време, още преди Айнщайн да е бил роден, тази физична зависимост, която на страниците този форум нарицаваме "скорост на светлината", е била определена не като крайност, а като фундаментално отношение на две физични величини (константа): http://mazeto.net/index.php/topic,10017.msg93620.html#msg93620

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия