Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Вярна ли е теорията на относителността на Алберт Айнщайн?
Bat_Vanko:
--- Цитат на: hyparh в Ноември 05, 2018, 10:19:53 am ---Светлината се "проявява" веднага щом удари материя (в случая светлочувствителната матрицата). Освен това Хъбъл орбитира на височина 560км, където все още има разредена атмосфера.
--- Край на цитат ---
Принципно си прав, всяка елементарна частица може да бъде регистрирана едва когато се сблъска с чувствителната матрица било то на окото, фотоапарата или друга измерителна такава. Но за космическият телескоп си в грешка - телескопа Кеплер се намира на 150 млн километра от Земята и успява да регистрира толкова фино изменение на светлината, като преминаване на малка планета пред звезда. А това разстояние се равнява на разстоянието от Земята до Слънцето.
Аtos:
--- Цитат на: Bat_Vanko в Ноември 05, 2018, 10:16:01 am ---hyparh, щом във вакуума няма светлина как тогава работи космическият телескоп Хъбъл.
--- Край на цитат ---
Мисля, че Хипарх не се доизразява докрай!
Той не казва, че я няма тази енергия, която виждаме като светлина, а че няма характеристиките на видима светлина, докато не срещне атмосферата ни!
Малко като старите кинескопи с луминофор - частиците се движат в тръбата, невидими за нас, докато не срещнат луминофора на екрана, тогава се появява видимата светлина.
Както самите радиовълни не са звук, докато не срещнат...радиоприемника.
Просто пояснявам, не се ангажирам с лично мнение в случая!
"Кеплер" улавя излъчванията, разбира се, дали ги модулира до "видимо ниво", или те са във вид "готов за гледане", могат да кажат само запознати с технологията на конструкцията му!
технократ:
--- Цитат на: juliang в Октомври 31, 2018, 07:16:26 pm ---Радико иска да каже (мисля), че оловното топче ще придърпва по-силно Земята към себе си отколкото перцето. Земята ще се отмести повече от гравитацията на оловното топче отколкото от тази на перцето. Оттам оловното топче ще трябва да измине по-кратък път. Така че дори и перцето и топчето да се пускат в различни опити, ще има разлика.
--- Край на цитат ---
В различни опити да, но нали галилео навремето е провел опит с перце и оловно топче които едновременно ги пуска във вакуум да падат свободно, и така да се докаже равенството на инерчната и гравитационна маси. Но ако топчето е милиони пъти по тежко от перцето, те пак ще падат заедно със едно и също ускорение във вакуум, но със друго ускорение, по голямо от земното, замислял ли си се защо ;)
Радико:
Елементарно, технократ. Топчището ще привлича перото. Нещо подобно се забелязва и в клипа при падането на тежестта и бананите.
Аtos:
--- Цитат на: Радико в Ноември 21, 2018, 08:33:29 pm ---Елементарно, технократ. Топчището ще привлича перото. Нещо подобно се забелязва и в клипа при падането на тежестта и бананите.
--- Край на цитат ---
Има и още едно теоретично предположение, Юлиан го изказа:
Ако топчето също привлича Земята, то ще я "ускорява" със собствената си гравитация в посока към себе си, което в същност ще е и...в посока към перото (ако падат заедно)!
Малко налудничаво звучи, но на теория е така!
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия