Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Вярна ли е теорията на относителността на Алберт Айнщайн?
juliang:
--- Цитат на: технократ в Октомври 31, 2018, 07:11:35 pm ---Радико какво намекваш, че перцето и оловното топче са вързани заедно от обща гравитационна хватка, и се държат като едно цяло тяло, та затова и падат едновременно във вакуум? Демек по тежкото тяло трябва да упражнява някакво механическо усилие на дърпане на по лекото тяло и така да го равноускорява със себе си.
--- Край на цитат ---
Радико иска да каже (мисля), че оловното топче ще придърпва по-силно Земята към себе си отколкото перцето. Земята ще се отмести повече от гравитацията на оловното топче отколкото от тази на перцето. Оттам оловното топче ще трябва да измине по-кратък път. Така че дори и перцето и топчето да се пускат в различни опити, ще има разлика.
технократ:
--- Цитат на: juliang в Октомври 31, 2018, 07:16:26 pm ---Радико иска да каже (мисля), че оловното топче ще придърпва по-силно Земята към себе си отколкото перцето. Земята ще се отмести повече от гравитацията на оловното топче отколкото от тази на перцето. Оттам оловното топче ще трябва да измине по-кратък път. Така че дори и перцето и топчето да се пускат в различни опити, ще има разлика.
--- Край на цитат ---
Да, напълно съм съгласен със това, теоретично е така, за съжаление не може да се провери експериментално, защото ще ни трябва оловно топче тежащо поне 1/3 от тежестта примерно на луната, за да може ефектът на придръпването на системата от тежко тяло и земя, да стане достатъчно осезаем. При това положение тежкото тяло, ще се ускори по бързо отколкото перцето. Трябва също масите на тежкото тяло земята и перцето, да се разглеждат като точкови, без обемни, защото иначе няма начин да се види осезаемо как една равнина от земята се приближава към тежкото тяло, но не и към лекото перо. Но теоретично би трябвало да има разлика в ускоренията при свободно падане на тежко тяло с маса равна на 1/3 от луната маса, и едно перце.
технократ:
--- Цитат ---Но теоретично би трябвало да има разлика в ускоренията при свободно падане на тежко тяло с маса равна на 1/3 от луната маса, и едно перце.
--- Край на цитат ---
Следва ли от това, че равенството м/у тежката и инертна маса е нарушено. Tm=/=Im ? ако е така значи ОТО на Айнщайн е стъпила на гнила основа. Ама казват че много експерименти я подкрепяли, гравитационното червено отместване в спектъра на масивни звезди, изкривяването на лъчите минаващи покрай масивните звезди известни в астрономията като гравитационни лещи и Гравитационно изследване Б. Или тези ефекти се дължат на други причини и трябва да се обясняват с нови теории.
juliang:
--- Цитат на: технократ в Октомври 31, 2018, 07:41:01 pm ---Но теоретично би трябвало да има разлика в ускоренията при свободно падане на тежко тяло с маса равна на 1/3 от луната маса, и едно перце.
--- Край на цитат ---
Ускорението на тежкото тяло и на перцето ще е еднакво. Разликата е в ускорението на Земята по посока на перцето или тежкото тяло.
--- Цитат на: технократ в Октомври 31, 2018, 07:41:01 pm ---Трябва също масите на тежкото тяло земята и перцето, да се разглеждат като точкови, без обемни...
--- Край на цитат ---
Тук може би ще се съглася с теб.
--- Цитат на: технократ в Октомври 31, 2018, 07:49:53 pm ---Следва ли от това, че равенството м/у тежката и инертна маса е нарушено... ако е така значи ОТО на Айнщайн е стъпила на гнила основа.
--- Край на цитат ---
От един грешен извод правиш друг грешен извод... Само и само да не е по Айнщайн... :)
Радико:
Исках да кажа, че: някъде в космоса се рее една комета или астероид. Спътник опитва да прати две сонди до тялото. Те са с различна големина и тежест. Едната сонда осъществява визуално наблюдение на другата. Ако нещата са пресметнати по "моите" сметки, успех, ако са по Айнщайн, провал. Всяка прилика с действителни комети и астероиди, , , не знам дали е случайна.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия