Справочници, схемотехника, теория > Химия за начинаещи

Дали е евтино получаването на Н2 от метална скрап и солна киселина

<< < (3/4) > >>

juliang:
И двата газа ти осигуряват температура надвишаваща необходимата за заваряване на черни метали. При горене в кислородна среда ацетилена дава над 3400 градуса, водорода над 3200.
Но... ако се заваряват стомани и чугуни, гориво от въглеводороди води до значително по-добро заваряване. Защото в стоманите и чугуните също има въглерод. Позлването на водород ще "изгори" въглерода от тях и ще направи шева с различна характеристика спрямо околния метал. Затова и при заваряването с оксижен се работи с "по червен" пламък отколкото при рязането. Ако искаш да режеш - правиш го "по син", с повече кислород.
За заваряване и запояване ти е достатъчен дори метан или пропан-бутан. Не ти е необходима толкова висока температура. Дори бих казъл, че ще ти пречи.

технократ:

--- Цитат на: juliang в Октомври 20, 2018, 12:02:48 pm ---
За заваряване и запояване ти е достатъчен дори метан или пропан-бутан. Не ти е необходима толкова висока температура. Дори бих казъл, че ще ти пречи.

--- Край на цитат ---

Мерси, това ми трябва, най добре да си купя готов заваръчен оксиженов апарат за запояване и заваряване на газ пропан - бутан и кислород. А и един въпрос още, оксижените по добре ли заваряват от електрожените?

EDM electronics:

--- Цитат на: технократ в Октомври 20, 2018, 09:11:11 pm ---А и един въпрос още, оксижените по добре ли заваряват от електрожените?

--- Край на цитат ---
:D Въпросът звучи, като: късата въдица ли лови по-добре или дългата? - едната е за едно, другата за друго, но и едното и другото лови риба, както и едното и другото заварява.

Каква да бъде въдицата зависи какво, къде и как ще ловиш. При заварките е същото, кажи какво и от какъв метал ще заваряваш, за да е коректно търсеното от теб преимущество.

Аз ако заварях златни пръстени, щях да ползвам оксижен, но ако заварявах масивни черни метали - електрожен. Ако заварявам алуминиеви кутийки от бира, ще ползвам аргон, а за ламарина и по-тънкостетни детайли - телеподаващо.

Но, ако те интересува кое прави по-здрави заварки, по-висока производителност и развива по-висока температура, естествено електрожена.

Аtos:
технократ, аз съм и заварчик по образование, кажи какво искаш да заваряваш, за да ти отговоря кое би ти вършило работа?
Само искам да знаеш, че каквото и да избереш, някой трябва да те научи на техниката на заваряването, както и как и кога се използват флюси.
Най лесно се заварява (от непрофесионалист) с телоподаващо, по-популярно като "ЦеО", понеже има и чисти електроженни телоподаващи, в големите проекти се ползват, например - при газопроводите. Заваръчен трактор се наричат.
Та, въпросното "ЦеО", съчетава температурите на електрожена и прецизността на газопламъчното за тънки материали, стоманена ламарина 1 мм, примерно, аз и с обикновен електрожен мога да я заварявам(защото имам знанията и опита), но много от "майсторите-заварчици" не смеят :D

технократ:
Всъщност разбирам че е така, за тънки ламарини разбира се оксижена е по подходящ, а за дебели работи, вече си иска електрожен и то по мощен. Ми смятам че и електрожена и оксижена биха били добре дошли за човек занимаващ се с всякакви заварки.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия