Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Ветро генератори

Вятър работа :)

<< < (5/9) > >>

juliang:

--- Цитат на: Михаил Кузмов в Август 28, 2023, 09:33:21 pm ---Журналиста пише каквото му кажат! Но факта си остава! Направена ли е, направена е?!

--- Край на цитат ---
И къде е?
Те някои и термоядрен реактор направиха, дори работещ, ама...

Михаил Кузмов:
Уникалното съоръжение Vestas V236-15 MW e монтирано на тестова площадка в Западен Ютланд.

epwpixieq-1:

--- Цитат на: Михаил Кузмов в Август 29, 2023, 07:55:26 pm ---Уникалното съоръжение Vestas V236-15 MW e монтирано на тестова площадка в Западен Ютланд.

--- Край на цитат ---

--- Цитат ---Between 2010 and 2021, the capacity factor for offshore wind power worldwide oscillated between 35 percent in 2014 and 45 in 2013 and 2017.

--- Край на цитат ---
"уникалното съоръжение" което има само 40% натовареност и половината (че и повечето) от тях е във времето когато няма нужа от тази енергия и трябва да се правят сериозни енергоскладриащи мощности които допълнително повишават цената на ресурса.

Виждате ли не е въпроса да се прави нещо, а да се прави нещо ефективно което принципно значи икономично (с минимални ресурси) понеже, от друга страна, всеки който е богат може да си позволи да разхищава и така сравнително бързо да си пропилее натрупаното.

Ех само да можеха тези турбни да работят на енергия от мини ядрени реактори, която е 109 пъти по концентрана от вятърната, цена нямаше да имат, а и перките щяха да им са 100х по-малки :)

Добре е че в района не са само вятърничеви а имат такива мислещи групи като Copenhagen Atomics: https://www.copenhagenatomics.com/ и така буквално дават светлина в тунела.

juliang:
Пикси, от години го обяснявам - има два варианта даден източник на енергия да стане икономически изгоден. Единия е той да поевтинее. Другия е всички останали да поскъпнат.

В момента сме много яко нагазили във втория вариант. Но и първия не е за пренебрегване. Преди само 30 години слънчеви панели се слагаха само на сателитите заради убийстената им цена. Сега ги има в Практикер между саксиите и фаянса за банята, и цената им се доближава до цената на качествения гранитогрес или скъпите керемиди... След още 30 години може същата съдба да сполети и акумулиращите устройства... знае ли човек...
Да, винаги ще има нужда от основни мощности. Но дяла на възобновяемите източници ще расте неизбежно. И когато стане икономически изгодно да инвестираш и в акумулатори - и те ще почнат да стават разпространени. Или хората ще променят навиците си. Ще си зареждат електромбилите на евтината тарифа. Ще пускат по-лакомите уреди тогава, когато цената е по-изгодна. Или ще почнат да инвестират в акумулиращи мощности.

epwpixieq-1:

--- Цитат на: juliang в Август 29, 2023, 11:02:31 pm ---Сега ги има в Практикер между саксиите и фаянса за банята, и цената им се доближава до цената на качествения гранитогрес или скъпите керемиди... След още 30 години може същата съдба да сполети и акумулиращите устройства... знае ли човек...

--- Край на цитат ---
Tака е човек никога не знае, но историята на науката показва неща. Докато фотосоларите, сравнено с батериите, са от вчера (въпреки че темата не е за това) и поевтиняха точно защото технологията е подобна на тази на чиповете. Батериите, поне електрохимичните са на 200 години и тяхната енергиина наситеност не се е променила много (сам може да проверите исторически).

Физиката си е физика трудно е да се направи нещо когато физически има лимитации. Някой който си мисли че след години ще имаме батерии с които ще може да си складира енергията (вярърна или слънчева) за няколко месеца, от лятото за зимата, явно не разбира физиката на материалите и си няма и на представа от реалността.

Въпроса е винаги в енергиината наситеност на ресурса и ефективността с която се ползва.
И за да сме точни:

--- Цитат на: juliang в Август 29, 2023, 11:02:31 pm ---от години го обяснявам - има два варианта даден източник на енергия да стане икономически изгоден. Единия е той да поевтинее. Другия е всички останали да поскъпнат.

--- Край на цитат ---
От кога фотоволтаиците станаха "източник на енергия" ??? ?? Аз винаги си мислех че слънцето ( или по скоро термоядрената акивност в него, както и в земнире недра междуфрпочем ) е източник на енергия и всички тези неща които коментираме са преобразователни (трансформаторни) системи, с определена ефективност, на тази енергия. Надявам се да осъзнавате концептупалната разлика.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия