Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Електроника в автомобили и мотоциклети

Импулсно напрежение от батерия

(1/2) > >>

Аtos:
Здравейте!
Моля за съвет електрончиците - трябва ми възможно най-простата схема за създаване на импулсно напрежение (на порции) от батерия, желателно е да може да се сглоби "на коляно" и "във въздуха".
Напрежението е в границите 6 -12  волта, а честотата - от 5 до 30-40 херца. Формата на графиката е без значение, стига да има 0 и пикова стойност.
Съвети?

П.П.Забравих да спомена - товарът е с импеданс около 16 ома и е звуков "зумер" (капсулован).

dymelsoft:
Най-простата схема която може да се сглоби като въздушен монтаж е да се използва таймер NE555, два резистора и един кондензатор и си готов. Таймера е с максимален изходен ток 225mA което е напълно достатъчно за товар от 16 ома при 12V захранващо напрежение.

alan:
   Браво dymelsoft, както винаги си отзивчив на схеми от старата генерация, което е плюс за младите.  :)

atos, какъв е този зумер на 16 ома? може ли да го цъкнеш да го видим що за животно е?

juliang:

--- Цитат на: dymelsoft в Август 24, 2018, 04:26:53 pm ---Таймера е с максимален изходен ток 225mA което е напълно достатъчно за товар от 16 ома при 12V захранващо напрежение.

--- Край на цитат ---
Ъъъъъ... 16 ома на 12 волта ще искат някъде 750 милиампера ако не ме лъже пияната глава...
Не че още един транзистор и един резистор ще направят финансовата част непоносима, ма ... все пак за да има яснота се намесвам :)

Аtos:
alan, не е точно зумер, бе...няква китайска пищялка е, на прав ток работи (писка)...искам да и "накъдря" звука просто...даже изкривявания да има, по-добре.
Аз мислех само транзистор и кондер да прасна, Юлиане...ти - все да усложниш нещата, не ща платки, бе!
Би ли станало само с транзистор и кондензатор?

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия