Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Други ДВГ и топлинни машини

Конвекция

<< < (2/3) > >>

montanar:
Мисля изцяло за флуиден вариант - загряваща серпентина от медна тръба => медна охлаждаща серпентина - така според мен се постига максимално КПД по внос и износ на енергията от системата - освен това загряването на водата може да се направи доста ефективно....
Общо взето сериозна система за около 200-300вата полезна мощност - за температурна разлика около 70 градуса
ще излезе скъпичко но поне ще е нещо смислено - отлично решение за допълнителна система при парно отопление се явява.
Сметки и чертежи са почти готови така че сега когато има свободни парици за медна тръбица (че трябват много метри) ще си имам занимавка  ::)

Още по-добре би било да мисля за двигател под налягане ма там става вече олелемале от към сложност така че ще пробвам атмосферник

От години време се интересувам от темата стирлинг така че е крайно време да направя нещо с знанията които съм набрал .........

Аtos:
За двеста-триста вата мощност, наистина е оскъпяване цялата тази играчка. Ако имаш възможности, просто "удари" поне киловат -  работата не е много повече, тогава ще са оправдани разходите и на материали и на енергия, понеже тази течност все-пак трябва да се върти (от помпичка за парно, може би). Да, можеш да полазваш помпа с механичен привод и да я включиш за задвижване директно към стърлинга...пък за ползване на топла вода после мисли :D
Дръж ни в течение, че е интересен проектът!

montanar:
 ;D Ех да можеше да го направя киловат ..... ма има някой проблеми ......
1вия тръбата - за тия 300 вата де мисля ш идат близо 40 метра 6мм медна тръба ..... за киловат сещай се какво чудо става ..... :(
2рия проблем е че нямам технологична възможност - ЦНЦто ми е малко и няма как да си изработя детайлите за по-голям вариант :(

Аtos:
Бе ти си ги сложи тия 40 метра медна, пък в последствие можеш да добавиш. Важното е да засечеш зависимостта със и без тях...

П.П. Дядо ти Стърлинг все на ЦНЦ е разчитал (че как иначе), за да си изобрети двигателя ;D ;D ;D ;D

montanar:
Ако ще е гарга да е рошава  :P
Все пак не сме осемнадесети век  ;)
Отосно добавянето съм заложил модулен принцип - тоест в системата е принципно заложено да се добавят секции така че може да се нараства мощноста по този начин....

Относно КПД при стирлинг има една камара подробности с които може да се постигнат доста добри резултати и действително ако му е било отделено достатъчно внимание (всъщност е от НАСА и са постигнати много внушителни резултати) да се е конкурирал с ДВГ доста успешно.

По хидравлично съпротивление на флуидите имам някой неясноти но чак с това няма да се занимвам да го разучавам а ще решавам проблема (ако го има) в процеса на строежа.

15 минути са достатъчно време, за да се "допълни" съответния пост, не е нужно отварянето на последващ!/А/

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия