Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Други ДВГ и топлинни машини

Конвекция

(1/3) > >>

montanar:
Привет колеги

Имам питане относно темата конвекция
интересува ме някой знае ли начин за пресмятане (сравнително опростен или емпирично изпробван) на конвекция - метална повърхност => въздух ?
Тоест - примерно, през квадратен сантиметър метална повърхност колко енергия преминава към въздушна среда при определена температурна разлика?
Например, при температурна разлика 50 градуса, колко енергия ще се отдаде през един квадратен сантиметър във въздушна среда, без принудително обдухване?

Благодаря!

dmitarp:
За хоризонтални повърхнини и спокоен въздух може да използвате следната емпиричната формула :
Мощност = 8×A×dT,    А е повърхността в м^2 а dT е температурната разлика в градуси Целзий , 8 е коефициента на топлопредаване. Мощността е във ватове.  За вертикални стени коефициента на топлопредаване се изменя в широки граници в зависимост от височината от 10 до 80 и няма прости формули за изчисляването му.

Аtos:
Има зависимост от вида на метала, което е въпросният коефициент на топлоотдаване. Не е все едно дали е алуминий, мед или стомана. Алуминият отдава най-бързо.
Трябва да потърсиш таблица с тези стойности, за да смяташ.

montanar:
Знам че има една камара зависимости има за да се смятат тия неща ....... но едно към кесим горе-долу имам представа вече - на базата на тия сметки де правих се оказва че стирлингите изобщо не са лоши но при тях проблема се корени в слабия топлобмен при нагревател => охладител и малко количество топлина минава през тях за еденица такт......
добре е че имам идея вече за доста добър топлобменник и май ще се нахващам да правя нещо сериозно

Аtos:
Да не смяташ да правиш стърлинг с допълнително охлаждане на "задната част"- водно, например?
Тези прототипи, които ги има в нет-а на клипове, разчитат само на радиатори с въздушно. Може би, ако на стърлинг двигателя (в промишлен мащаб) се беше отделило толкова време и усилия за подобрения, колкото за ДВГ, нещата щяха сега да са съвсем различни?

 

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия