Автор Тема: + и –...има ли фиксирана поляризация електрическият заряд?  (Прочетена 186879 пъти)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 236
Молодци! Докато вие се чудите какво сравнение да направите, аз се чудя как практически да онагледя тази работа. Ето какво се получи:!
Направих възможно най дълга мълния, която да може да се наблюдава добре. Записах на телефона с резолюция 1920X1080, настройки super fine, режим normal. Пропуснах възможността да вкл. в режим fast motion (бързи движения) защото се оказа че камерата при всяко вкл. и изкл. преминава автоматично в режим normal. Мога да повторя записа.

Според уикипедия:    Когато електромагнитното поле достигне определен интензитет, от върха на облака започва да се спуска стъпаловиден низходящ лидер, носещ отрицателен заряд. Когато той е вече на около 300 m от земята, от високите обекти започват да се образуват възходящи (стреловидни) лидери, но само един се свързва с низходящия; следва обратният удар, който предизвиква мълнията.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D1%8A%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D1%8F

Наблюдавам многократно видеото на 50 см. диагонал на екрана. При нормално гледане (без прекъсване) се забелязва следното: освен повечето цели мълнии се виждат прекъснати, като се забелязват лидери тръгващи от двете страни. Многобройните ми опити чрез прекъсване да прихвана този момент се оказаха неуспешни. Или спирам на кадър, цяла (свързана) мълния, или спирам на кадър, без мълния. Това ме навежда на мисълта че динамичното гледане заблуждава. Освен това ще забележите че чувате пукот а няма мълния. Вероятно бобината избива някъде другаде. Идеята ми е, ако някой има прихващащ софтуер, да прихване всеки кадър за да потвърди или отхвърли, поне за сега. Мисля че записа не потвърждава, така или иначе това е телефон.
https://www.dropbox.com/s/385w8gsqm3istr3/20180726_121939.mp4?dl=0
Препоръчвам сваляне и тогава гледане.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 930
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
epwpixieq-1 прави разлика между насочване по спин на електроните, и тяхното движение

По принцип правя тази разлика, но ми е интересно как виждате предишния коментар, на които аз коментирам, да е асоцииран с тази "спинова" динамика на частиците.

В допълнение, магнитното поле се явява скаларно от гледна точка на електронния спин, който не е ясно дали предава флуктуации на полето на електрона ( това би било така ако полето на частицата наречена електрон е нееднородно в 3D пространството), и предполагаемо по-този начин да бъде повлияно, поради своята нееднородност, от външно магнитно поле. Логиката е съшита както при въртенето на Земята ( електронния спин ) и влиянието на гравитационното поле на слънцето ( външното магнитно поле ).

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 303
Кузмов, тая работа с камера за телефон не става ... :) Трябват ти няколко хиляди кадъра в секунда, ти имаш няколко десетки (а при тази осветеност вероятно и по-малко)...

https://youtu.be/kYguAFZwhpU

И още много, ако на някой му се гледа:
https://www.youtube.com/results?search_query=slow+mo+lightning


И видео от slow-mo guys - пичове дет се занимават само със снимки на неща в забавен кадър: https://youtu.be/Lqwj5bACKbU

Обаче при късите изкуствени светкавици нещата не са толкова интересни...

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 236
Да не си мислиш че имам претенция за 10000 fps и 4К видео?? Търся насрещни лидери, за което не е нужна кой знае каква техника. Просто трябва да се уцели момента в един кадър. Единствено в това видео (в края) е показан насрещен лидер от земя. Ето това са хора които си разбират от работата!
https://www.youtube.com/watch?v=6MUYsIjTKvk

alan

  • Гост
     Както винаги специализираните теми се усират с разни лични терминологии и неуспешно хващане на поялника.  :)

Съществува понятието електрон и позитрон - това е "спин" или друго яче казано, въртене на частици една спрямо друга, значи електрона се върти против часовника, а позитрона на дясно като стрелката.

Важно е да се разбере какви заредени частици участват във формирането на тока и напрежението.  ;)

Ако разберем съществуването на два противоположни електрически заряда, носителите които се явяват електрона и позитрона във формирането на "U" и "I", то много от процесите ще станат ясни.

Предложих да се разгледа хипотезата между зарядите в ел. връзката.
Напълно понятно е недоумението на хората за направлението и движението на тока.

Може би ще стане ясно в близко бъдеще.  ;)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 236
(цитат) Ако разберем съществуването на два противоположни електрически заряда, носителите които се явяват електрона и позитрона във формирането на "U" и "I", то много от процесите ще станат ясни.
Това сме го разбрали (съществуването)! Но как ще разберем формирането? Като използваме радиоизотопи ли, за да излъчим позитрон?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Ок, зададох няколко въпроса на разбирачите, никой не се ангажира с отговор?
Още един въпрос:
Ако ползваме две "фази" от мрежата, които се разминават в точен период и свържем една лампа към тях, ще светне ли?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 303
Ако ползваме две "фази" от мрежата, които се разминават в точен период и свържем една лампа към тях, ще светне ли?
Бъзикаш се с тоя въпрос вече ...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Atos, въпросите които зададе по горе, ако имаха ясен и еднозначен отговор то тази тема щеше да е безсмислена да не кажа и целия форум. Има хипотетичен отговор на въпроса за измерването на променливото напрежение. Той е, че всеки проводник е и кондднзатор, презизолацията си и оттам тече някъв много малък ток колкото за инфофмация. Мен лично обаче този отговор не ме Устройва защото води до друг въпрос, а именно защо тогава постоянното напрежение преодолява по лесно по големи разстояния. Та така. Отговорите предстоят.
П. П. Алан поизитрона е антивеществена чаастица а не частица с обратен спин.

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Бъзикаш се с тоя въпрос вече ...

Не се бъзика, там е проблема  :(

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Бъзикаш се с тоя въпрос вече ...
Не, наистина не се бъзикам, но не е защото не знам дали ще светне...
Въпросът е, че така сме научени да мислим!
Айде, ще перефразирам въпроса:
Някой от вас толкова ли е сигурен, че ако хване в ръце двата оголени кабела от различни фази, които се разминават фазово, няма да усети нищо?
Що не пробва тогава?
Юлиане, ти винаги си искал директни, моментални и силни усещания за проверка на каквото и да било - сега е моментът :D

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
atos крушката ще светне, но за миг и ще изгори. Така, че не хващайте с ръце двете фази.  :D

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 303
Айде, ще перефразирам въпроса:
Някой от вас толкова ли е сигурен, че ако хване в ръце двата оголени кабела от различни фази, които се разминават фазово, няма да усети нищо?
Що не пробва тогава?
Юлиане, ти винаги си искал директни, моментални и силни усещания за проверка на каквото и да било - сега е моментът :D
При всички положения ще бъдеш много-много зле ударен. Всяка една от фазите ще те бие през краката с 220-230 волта към земята, а между двете ти ръце нещата ще са още по-страшни - там ще има 380-400 волта напрежение.
Не знам кой дава съвета че е безопасно да се пипнат двете фази... Неведнъж съм мерил с мултицет напрежението между фазите, така че изобщо не смятам да пробвам да пипам между тях.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
За феновете на хипотезата за двата противоположни потока (формиращи електричеството) припомням, че е разгледана най-подробно и подкрепена с експерименти от Едуард Лийдскалнин. Имаме сливане (или по-скоро увиване една около друга) на две противоположности, като рожбата им представлява електрическия ток.
За повече подробности - в книжката на Лийдскалнин.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 236
Наистина нещата вървят от зле към по лошо!
(цитат)  двата оголени кабела от различни фази, които се разминават фазово
(още един цитат по горе)  две "фази" от мрежата, които се разминават в точен период
Какво точно значи това? Различните фази, щом са различни значи се разминават фазово. Мрежата поддържа 3 фази през 120 градуса. Между кои да е две фази напрежението е 380 в. Между коя да е фаза и звезден център напрежението е 220 в. Центъра е нула (неутрала), същевременно заземен.
Разминаване в точен период!! Това пък какво е?  1 период представлява, положителен+отрицателен полупериоди. Фазовото разминаване е пак през 120 градуса. Важи по горе написаното.
Летален изход при докосване на две фази е почти сигурен. При фаза и нула, изхода зависи от вътрешното съпротивление на човека.
Бог да е с вас!!