Автор Тема: + и –...има ли фиксирана поляризация електрическият заряд?  (Прочетена 181777 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Има источник на променливо ПОЛЕ (напрежение), което при затворена верига обуславя протичането на променлив ток (движение на електрони). Полето може електростатично да се улови без да се се  свързва директно консуматор. Макар, че  електростатичното улавяне пак би трябвало теоретично да консумира енергия.
Между другото по жицата се разпространява полето с скорост близка до скоростта на светлината. Електроните се движат в различните среди със скорости около 2-3м/сек. мисля че беше !!!!  Така се получава, че електрони излизащи от някакъв источник може никога да не стигнат консуматора или даже до края на проводника. Полето върши работата.

Проблемът  идва от това как като малки са ни онагледявали тока и движението му. Съответно и обясненията, които остават загнездени за цял живот в съзнанието.
« Последна редакция: Юли 27, 2018, 01:00:58 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Точно така!
Но как действа "полето" върху самия проводник?
Защо няма проявление в повишаване на температурата му, например (говоря при липса на затворена верига)? Все пак електроните са (уж) материални частици.
Да вземем за пример един обикновен диод. Ако го свържем в единия край само към променливо напрежение, той няма да се повреди, въпреки, че напрежението многократно може да превишава прага му на пробив!
А диодът си е клапан и спира "едната посока" на полето, нали така?
Въпрос - докато не е свързан във верига (а само с единия си извод), този диод спира ли нещо или не?

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Аз бих провел експериментът на edin с намотка, крушка за консуматор и компас.

От друга страна, като стана въпрос за брутален подход, споменат от Радико...
Кога ще видим как някой взриви кварталния трафопост. Колкото и да е антисошъл много по-добре е...

Е, не е взривяване на трафопост, но все пак ;D...: https://www.youtube.com/watch?v=ltEn8Qg8IzU
Два МОТ-а в резонансна верига с четири MOC-а (microwave oven capacitor) и трети MOT за баласт. Мишената – един неработещ (удавен) телефон "Sony Xperia". Щеше да е гот телефона да се запали или да му се разцепи екрана, но не можа да се изпържи много добре заради честото изключване на 10-амперовия предпазител на вариака. Това означава, че консумираната мощност е била около и над 2300W. Трябва да му сложа един C16.
При тази конфигурация човек трябва да е на 100% сигурен какво и как точно прави, понеже при нехайна грешка втори шанс няма (това са 4kV на около 500mA).

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Също и с електродвигател може да се разбере къде е +

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Разбира се, че точно с електродвигател може да се разбере къде е +, особено с онзи твоя безлуфтовия. Всъщност той не показваше ли и къде си намира минусчето? 

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Да приемем, че е ел.двигател. В една посока ли ще си върти винаги?

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Също с елемемт на Пелтие..!
Ако се върти винаги в една посока -тоз не е двигателя дето ни трябва да намерим поляритета на батерията...логично..!!
Стъпков двигател ще свърши работа!
ndm кой сте вие?не помня да съм ви срещал някъде??не разбирам какви ги дрънкате!
« Последна редакция: Юли 27, 2018, 05:25:46 pm от Vector »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Като изключиме един малко екзотичен двигател с два полюса на ротора и само две пластини на колектора който тръгва във всяка посока със първоначално побутване независимо от полярността. Всички останали варианти които познавам се въртят строго според поляритета си. Двигателите които не са с перманентни магнити а с електромагнитен индуктор сменят посоката си на въртене само ако смениш поляритета на котвата спрямо индуктора. Тоест ако смениш поляритета на такъв двигател от акумулатора то посоката му не се променя.

alan

  • Гост
   Така е Радико, много знаеш братле, много пишеш и нищо няма на яве...  ???

Темата беше съвсем друга, ама кат се намесите ти и Вектора най вече, то човек може да получи уртикария в напреднала форма ако си мисли, че е заземен разбира се.  ;D

Аз примерно не съм от тях и Ви разбирам напълно, обаче трябва да имате предвид, че тока който получавате от трафото и волтаиците не е това за което го мислите.
Нещо повече - тук във форума никога не се е разисквала подобна тема и тя е чужда на повечето (с малки изключения на наченки в чата преди време).
Не се правя на гуру, просто исках да кажа нещо което ми е завещано, обаче Вие ме прекъснахте с нелепите си разсъждения и нелоялното отношение.
Няма да визирам никой, те си знаят.  ;)

Само разберете едно: Никога не се обяснявам и не се подчинявам!

  Желая Ви добри сънища!


Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
 
Не искам да коментирам в ефир какво мисля  :)
Ти го каза не аз. Хеле пък аз дето се включих девет поста по късно.
И това, че ти не знаеш какво има на яве означава само, че ти не знаеш.

alan

  • Гост
   Условно казано е така... всеки преценява сам за себе си.  ;)
Лично на теб бих ти пратил един документ с "размисли и страсти", но се опасявам, че няма да заспиш от писане и да не превъртиш играта.  ;D

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
За движението на зарядите насам и натам:
Електроните нека са жителите на БГ, а атомните ядра са жилищата. Можем да кажем че има поток на хора към София, но също така можем да твърдим, че необитаемите къщи се придвижват в посока провинцията. Въпрос на гледна точка. Реално къщите не се движат (точно както ядрата на атомите в решетката на проводника) но стават все повече и повече в определени райони, а в други преди време може да ги е имало, но сега са изчезнали.

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Цитат
Това е невъзможно поради същата причина поради която се провалят Майстора и ИванБГ. Само че те се опитват да го направят механично. За съжаление колкото енергия получиш при придърпването на електроните (или магнитите), толкова ще ти трябва за отдалечаването им.
Не е вярно твърдението!
Има разлика в силата на векторите,след обработка на магнитите!
Изхода е с повече магнитна маса от колкото на входа!
Когато се застъпят моментите ,логично е да се получи ротация!!
За справка турския изобретател Илдъз и неговите магнитни мотори..
« Последна редакция: Юли 29, 2018, 01:21:27 am от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
За движението на зарядите насам и натам:
Електроните нека са жителите на БГ, а атомните ядра са жилищата. Можем да кажем че има поток на хора към София, но също така можем да твърдим, че необитаемите къщи се придвижват в посока провинцията. Въпрос на гледна точка. Реално къщите не се движат (точно както ядрата на атомите в решетката на проводника) но стават все повече и повече в определени райони, а в други преди време може да ги е имало, но сега са изчезнали.
Неудачно сравнение!
Пробвай да помислиш за аналогия със затапена в горния край, вертикална тръба, пълна с вода!
Като и отпушиш долния край, водата започва да изтича надолу, а въздухът бълбука през нея нагоре. Имаме два противотока!
Ако ползваме само единия по презумпция, другия може даже и да не го забележим, че го има.
При този пример, противопотоците са с различни качества и могат да се ползват за различни неща - водата увлича тежките тела надолу (песъчинки, примерно), а въздухът увлича нагоре по-леките (други газове например)...дали е така и с електрическите "потоци"? Ние да си ползваме само единия и цялата ни база на електрониката да е построена само на него?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Atos Много добро сравнение, направо перфектно. Бих искал да добавя само още нещо:
Ако в горния край на тръбата все пак има отвор то насрещен поток въздух няма да има или ще има много по слаб от водния. Точно такова нещо забелязвам и при тока. Иначе Юлиян е напълно прав, но примефа му е валиден само за проводимостта при полупроводниците с обратна проводимост. А в случая разглеждаме ток през метали (цели проводници)   ;D
Според мен най сериозният претендент за обратният поток са позитроните.