Алтернативни енергоизточници > Генератори на Tariel Kapanadze и Donald Smith

+ и –...има ли фиксирана поляризация електрическият заряд?

<< < (40/53) > >>

Михаил Кузмов:
От там иде той (проблемът де)! Ток "тече" (ама не като вода) не само в твърди проводници. "Тече" в течности, газове, някак си се сучи в плазмата. Освен в твърди проводници, скин ефект няма другаде. Някой да е на ясно с този скин ефект? Защо се получава? Пък променливият ток би трябвало да се шматка ту напред ту назад! На края нищо да не върши, щот ще си седи на едно място! Биха се захванал с обяснения, но нали ударихме науката като мече у дувар, какъв смисъл има?
И аз като dymelsoft, lz1jer си вързвам нещата, ама защо работят...?
Не отричам, между бозата се прокрадва реалност!

juliang:

--- Цитат на: atos в Август 05, 2018, 02:00:43 am ---Според Петко Ганчев, токът в проводник тече по СПИРАЛА (и аз съм склонен да вярвам, че е прав)!

--- Край на цитат ---
Интересно ми е по каква спирала тече тока в печатните платки. Вероятно ще се окаже че плосък провдник има по-голямо съпротивление от кръгъл със същото сечение ... (не говорим за честоти в мега- и гигахерци. Там нещата имат значение но поради други причини които надявам се всички знаем).


--- Цитат на: atos в Август 05, 2018, 02:00:43 am ---Ха сега, де?
Според Юлиан дали е прав или променлив - нямало значение!
Е, няма такава закостенелост в мисленето...едно си баба знае  - едно си бае!
Ти му викаш - как става така? Практиката го е показала, той ти вика - не може! От мен - толкоз...кой чел - чел, кой мислил - мислил!

--- Край на цитат ---
За скин ефекта не съм казал че няма такова нещо. Обяснението на ефекта е елементарно и всеки може да го намери в нета. Но ако говорим за честоти от порядъка на херци с които се работи в бита, няма особено значение. По същата причина няма особено значение аеродинамиката на една каруца или трактор, но за болид от формула 1 или за самолет нещата стоят по различен начин. А пък ако самолета е свръхзвуков нещата стават още по-интересни - до една скорост трябва да е с една форма, над нея формата пък трябва да е доста по-различна. Да, и каруцата може да лети, но ефективността страда сериозно :)
По същия начин стои и положението с проводника - не можем да ползваме проводник за херци ако искаме да предаваме мегахерци. Т.е. можем, но е неефективно.



--- Цитат на: mito_kupona в Август 05, 2018, 02:13:08 am ---Тогава, как може тока , които протича през проводника да представлява облак от електрони и да преминава през атомната решетка на метала на проводника, без да си взаимодейства с положително заредените протони. Ако беше така, електроните от облака или тока щяха да си взимодействат с протоните в  атомите на метала и щеше да се получи някаква трансмутация на този метал - той ще се превърне в някакъв друг вид химичен елемент, а това не се случва.

--- Край на цитат ---
Електроните циркулират във веригата точно както водата в охладитената система на автомобила ти. Те перскачат от един атом към съседния. От съседния пък се измества към по-предния. Няма промяна на материала.
Единственото изключение са химичните източници на ел. енергия. Там наистина има превръщане на едно съединение в друго, при което се отделят или поглъщат електрони. Някъде по-напред бяха дал картинка какво се случва в един оловен акумулатор.


--- Цитат на: lz1jer в Август 05, 2018, 09:12:00 am ---   Мили деца, в металите няма положителни заряди, има само отрицателни, това са електроните! Всьо.

--- Край на цитат ---
Има и положителни и отрицателни. Електроните са отрицателните, ядрата са положителните. Обаче ядрата са заковани в атомната решетка и не мърдат. Единствено електроните от външните орбити прескачат насам-натам между съседни ядра. По-точно когато няма разлика в потенциалите в края на проводника подскачат "насам-натам", но ако се появи такава, почват да прескачат "насам-насам-насам".

Представете си едно (идеално твърдо) маркуче 100 метра пълно с вода и 2 спринцовки на двата му края. Натискате буталото на едната спринцовка и буталото на другата МОМЕНТАЛНО почва да се движи. Това изобщо не означава че атомите на водата които са били в контакт с първото бутало са дотърчали до другия край и натискат второто бутало. Атомите вода предават един на друг натиска в тия 100 метра.
По подобен начин "тече" и тока в проводника. По някакъв начин вкарате някакви електрони в повече в левия край на проводника. Там вече не остават свободни места във външните орбити на атомите и те са принудени да избутват електроните от съседните атоми надясно. Това се повтаря по цялата дължина на проводника и се случва на практика моментално - със скорост близка до скоростта на светлината.
Когато имате прав ток вие трябва да осигурите постоянен приток на електрони в единия край и постоянно изсмукване на електрони в другия край на проводника. Дали ще го правите по химичен път (с батерия) или по магнитно-механичен (въздействайки с един магнит на някаква част на проводника) няма значение - важното е да накарате електроните да тръгнат в една посока.
При променливия ток нещата са до голяма степен същите, но електроните се подбутват първо в едната посока, после в другата. Реално в един проводник 1 километър в който тече променлив ток електроните от средата му дори не го напускат. Те се мятат насам-натам, но не достигат до краищата му. Ако в средата на проводника има консуматор, едни и същи електрони ще преминават през него първо в едната посока, после в другата и ще извършват работа при всяко преминаване.

dymelsoft:
Михаил Кузмов, всичко си има своето обяснение. Друг е въпросът как се разбира и приема. Токът си тече в различни среди и във всяка от тях токоносителите са различни. В случая, металите са изградени от метални йони и свободни електрони. И едните, и другите извършват хаотични движения. Йоните трептят около фиксирани положения във възлите на кристалната решетка.  Свободните електрони се движат хаотично. Когато в метала се приложи външно електрично поле, електричните сили ускоряват свободните електрони и към хаотичното им движение се наслагва насочено движение. В резултат за времето между два удара електроните се преместват по направление на полето с една средна скорост, наречена дрейфова скорост. За това и в металите основния токоносител е електрона. Толкоз. По въпросът за посоката на тока в една метална конструкция не е проблем да има преместване на електрони в различни посоки, имайки предвид естеството на процеса. Действащите електрични сили в металния проводник, могат да бъдат, както постоянни по посока и сила така и променливи по посока и честота. Ако детерминираме проводника до нишка от един атом, то тогава възможната посока на преместване е само една в даден момент, но пък не знам дали някой си е правил труда да ползва такъв  :P. Относно скин ефекта мисля че това е достатъчно, като обяснение https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BA%D0%B8%D0%BD-%D0%B5%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82, пък и доказано в практиката, другото са алабалистики в стил, не ме кефи и за това ще си измисляме нови теории които са по-така...

Vector:
На кой му дреме кво се случва в кабела??важнотот е ток да има без пари!!
Бях чел преди време,попитали Тесла,какво представлява тока-не могъл да отговори!
Представяте ли си,великия Тесла не е имал отговор на тоз въпрос,а некви дечица в мазето разправят що е то ток.......?!?айде нема нужда!

mi68:
Здравейте,
Да почна от факта, ако зареден кондензатор се свърже с проводник през него преминава ток на проводимост, който може да се измери. През диелектрика на кондензатора преминава ток на разместване (наелектризиране), сменяване (електроните на се движат в диелектрик, сменени са токоносителите). Нещата са противоположни, ако електроните са материални, то тока на разместване (сменяване) е нематериален - вълнови.
Измерването на нематериален (антиматериален) ток е проблем, защото природата не търпи празно и е разпределен в пространството. От тук имаме прекъсната (отворена) или включена (затворена) верига по ток на проводимост. По ток на разместване (сменяване) всички вериги са затворени - свързани. За това имаме безпроводно и еднопроводно предаване на електроенергия.
Тъй като кондензатора (сгъстителя) е не разклонена верига, то измерения материален ток на проводимост е еднакъв на тока на разместване (сменяване) между плочите.
От примера се вижда, че тока на разместване (сменяване) е с противоположно посока спрямо тока на проводимост. Реално заради инерцията на електроните (индуктивност) имаме ВЧ трептене.
С такива затихващи трептения са достигнати честоти до топлинното инфрачервено излъчване. С електронни генератори в синусоидален режим това не може да се постигне. За това се ползва друг физически принцип на нагряване на абсолютно черно тяло, закон на Вин.
Количествените натрупвания водят до качество, могат да се ползват светодиоди.
Ако тока на проводимост е бавен, то тока на разместване (сменяване) е бърз, за това кондензатора няма вътрешно съпротивление, токът се определя от съпротивлението на външната верига.

Двата тока се движат противоположно при постоянен ток, ниски честоти, липсата на резонанс и стояща вълна. При определена честота и резонанс (стояща вълна), настъпва ново физично явление (качеството се превръща в количество), тока на разместване (сменяване) сменя посоката си на 90 градуса (трансформация на 90 градуса), става перпендикулярен (радиален). Точно този радиален ток е цаката на СЕ. Двата вида ток не са противоположни и разделени, а съвместно се движат перпендикулярно и товар включен в този съвместен ток не влияе на генератора. Включване на самовъзбуждане води до генератор на СЕ. Фактически  досега обратния ток на разместване (сменяване) се включва в работа.
     

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия