Алтернативни енергоизточници > Генератори на Tariel Kapanadze и Donald Smith

+ и –...има ли фиксирана поляризация електрическият заряд?

<< < (29/53) > >>

Аtos:
Примерът е съвсем фигуративен и...не е конкретна задача за решаване, Радико, с точни отговори, а повод за размисъл!


--- Цитат на: juliang в Август 01, 2018, 09:01:28 am ---Не.Връзвал съм камара сензори и изпълнителни механизми точно по този начин - общ проводник и още два по които вървят съответно захранването и измерваната или управляващата стойност. Сещам се за едни задвижки които искат 24 волта AC захранване и 0-10 волта DC за управление на позицията и се връзват точно по този начин. Но ползваме сравнително дебели проводници и нямам преки наблюдения как се отразява пада на захранващото напрежение върху управляващото в този случай. Поне не ми е направило впечатление да има някакво сериозно отклонение.

Логиката ми казва че няма да има влияние, но трябва да се тества. Определено не знам ... :)

--- Край на цитат ---

Ето, когато не се запъваш - мислиш логично!
Средният проводник приемаме, че е достатъчно дебел/масивен, за да не играе практическа роля съпротивлението му, превръщайки го в консуматор! Примерно, това може да е металния корпус на машина, който приемаме за "маса". Много управляващи вериги, ползват обща "маса" с изпълнителните и това е факт! Вярвам, че няма нужда да обяснявам на академиците каква е разликата в напреженията им, консумациите и тока между тях?
Съответно  двете вериги си работят поотделно всяка според  предназначението си, без да си пречат!
Независимо какви са съпротивленията на консуматорите, отделната верига ще се "държи" така, както ако е отделно обособена  (освен ако не вярвате в еднопроводниковия пренос при класическата електротехника)! Просто средният "проводник" се ползва и от двете вериги, както е масата в един автомобил.

Защо е цялото това мисловно упражнение (толкова тормозещо някои)?
Изводът е - в средния проводник се "движат" различни по вид, посока и големина напрежения без да си пречат!
Как става тоя "номер", ако разчитаме на класическото обяснение, че токът е движение на електрони по проводник (и то "освободени/насочени" да си джиткат) ?
Практиката показва, че може да се свържат "N" на брой подобни вериги към обща маса!
Как не си пречат противоположните "потоци" електрони, движещи се през нея?

А сега - постановка за по-напреднали:


Ако зеленият "консуматор" е просто консуматор, за веригата ще важат всички неща, изброени от Радико, като видът на самия консуматор ще е решаващ (капацитивен или индуктивен)! Но те ще са изцяло валидни само за тока, минаващ през този консуматор! В отделните вериги ще се отчетат евентуално само спадове и промяна на графиката, но в никакъв случай точен "аритметичен" сбор от графиките!

Ако зеленият "консуматор" е просто измервателен уред, той би следвало да покаже двете различни графики една върху друга.
Тук Бат Ванко може да мерне на практика, ако му се занимава (понеже аз нямам осцилоскоп) и да каже дали греша? Само средният проводник трябва да е достатъчно дебел за целта (поне колкото молив) - медна шина или подобно и да е цяла от източника до консуматора!!! Стават и едножилните дебели алуминиеви проводници, ползвани за подземни кабели от енергото.
Постановките са 3:
1.Измерване в тези (червените) точки:

2. После в тези:

3. След това, в тази:


И...сравняваме?

П.П. Не съм наясно само колко ще повлияе самото измерване върху реалността на графиките, не съм толкова специалист (понеже всяко измерване, все-пак е вмешателство в самата схема).














juliang:

--- Цитат на: atos в Август 01, 2018, 01:06:35 pm ---Защо е цялото това мисловно упражнение (толкова тормозещо някои)?
Изводът е - в средния проводник се "движат" различни по вид, посока и големина напрежения без да си пречат!
Как става тоя "номер", ако разчитаме на класическото обяснение, че токът е движение на електрони по проводник (и то "освободени" да си джиткат) ?
Практиката показва, че може да се свържат "N" на брой подобни вериги към обща маса!
Как не си пречат противоположните "потоци" електрони, движещи се през нея?

--- Край на цитат ---

В общия проводник не вървят двата потока, а само разликата. Както ако аз имам да ти давам 100 лева, а ти имаш да ми даваш 90 - аз ти давам 10 и сметката е изравнена. Естествено ако потока на двете вериги е насочен в една посока, не е разлика а сбор.

Bat_Vanko:
atos,  решихме задачката за начинаещи и станахме напреднали. Да ама не... Къде забравихте веригата включваща едновременно и двата източника и двете лампи. Тя вярно че е малко по сложничка, но си съществува.
И така цялата схема може да се раздели на три отделни: двете само с по един токоизточник и по една лампа и третата включваща двата токоизточника и двете лампи. За да се реши колко ток минава по всяка верига отделно и сумарно трябва да се приложи закона на Кирхов за електрическата верига.

juliang:
За да опростим задачката за напреднали да я представим в тоя вид:


Ако Атос държи на променливия ток нека приемем че един байчо веднъж дневно обръща поляритета на единия акумулатор. Не е казано каква е честотата на променливото напрежение, нали? :)

Има ли някой който да НЕ може да определи тока и напрежението във която и да било точка в тази верига (ако са дадени напрежението на акумулаторите и мощността на крушките)? Ако има - нека да не се включва в дискусията, а да наблегне на

Аtos:

--- Цитат на: juliang в Август 01, 2018, 01:14:44 pm ---В общия проводник не вървят двата потока, а само разликата. Както ако аз имам да ти давам 100 лева, а ти имаш да ми даваш 90 - аз ти давам 10 и сметката е изравнена. Естествено ако потока на двете вериги е насочен в една посока, не е разлика а сбор.

--- Край на цитат ---
Да, простият аритметичен подход, по-лесно е за обяснение, нали?
Ако е така, това би означавало, че в отделните вериги ще присъства също само тази разлика/сбор, понеже няма "сепаратор", който да раздели отново напреженията! И веригите би следвало да се смесват и да не работят коректно.
Много зависи и от измерването, все пак...ако в измервателната техника е заложен по презумпция аритметичния метод, то това измерване би било безсмислено!
Бат Ванко, не знам кой е напреднал (аз не съм толкова, затова ме и интересуват тези въпроси, ако бях - нямаше да ги подлагам на обсъждане, а щях да съм убеден в собственото си величие).
Верига за "едновременно включване"? Трябва ли ни?
Промените (ако ги има) не биха ли настъпили при едновременна работа на двете вериги, независимо от последователността на включване?

Да, Юлиане...постепенно стигаме до нещо, макар и бавно!

Средният консуматор ще консумира и от двете напрежения! В него ще е изразен сборът (или разликата) им!
Иначе казано - и двете напрежения ще го захранват - "суче от две цици".
Това обаче не означава, че когато липсва консуматор в средата (масата не я разглеждаме със съпротивление такова, че да повлияе значимо), напреженията в нея директно се сумират. Сумират се само ако има кой да ги "употреби" (консуматор) и ще са сумирани единствено за него!
Ако не беше така, кое би ги разделяло пак в първоначалния им вид за всяка отделна верига след "смесването"?
Къде греша (щото според вас съм в грешка, нали)?

П.П. Въртиш-сучеш...пак до батериите стигна, голям чешит си, ейиии ;D

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия