Автор Тема: + и –...има ли фиксирана поляризация електрическият заряд?  (Прочетена 188755 пъти)

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Сборната графика е права линия от 0. Никакъв ток няма да протече, защото при отместване на 180 градуса сбора от напрежението на двата генератора винаги е нула. sin(x) + sin(x +180) = 0 за всяко x при една и съща амплитуда на генераторите.
« Последна редакция: Юли 31, 2018, 01:30:54 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Именно, логиката води натам!
Но на практика би ли се получило това (при свързана една лампа, да кажем)?
Т.е -ако хванеш двата извода вместо консуматор - няма да те изпере ток? Малко се съмнявам...

Именно това искам да кажа, че когато вълните на променливото напрежение (УЖ) се неутрализират по синусоида, те пак носят енергия!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 446
Ако вместо генератори на променлив ток сложиш батерии ще ти стане много по-ясно какво ще се случи.
Когато включим консуматор към другите два извода, как ще се "движи токът" през този консуматор?
В момента в който вържеш "другите 2 извода" един към друг ще окъсиш веригата и всичко ще си такова мамата.

Т.е -ако хванеш двата извода вместо консуматор - няма да те изпере ток? Малко се съмнявам...
Не се съмнявай, пипай смело.

fantom4e

  • Гост
+ и - са приети за удобство, скалата която се ползва е на т.нар. стандартен водороден електрод който е приет за 0. От там насетне всяка една частица с някакъв заряд, докато не бъде повлияна външно не си променя заряда. Ако се ползва друга скала или друг сравнителен електрод то и числено и по знак може да е различна стойността. Но самата частица ще си е същата.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
При батериите нямаш честота, там графиките са прави линии, мисля, че няма да е същото (макар и теоретично да изглежда така, материята през която минава токът не е безразлична към честотните трептения). Ако не беше така, нямаше да ползваме променлив ток за пренос на дълги разстояния, а прав...ма там загубите са огромни!
А и да ги окъсиш - нищо няма да стане - две батерии, свързани успоредно!
В момента в който вържеш "другите 2 извода" един към друг ще окъсиш веригата и всичко ще си такова мамата.
Не говоря за окъсяване, а за включване на консуматор! То всяко окъсяване по принцип "ще си такова мамата"!

Не се съмнявай, пипай смело.
Пипай ти, после ми покажи?
Особено след това ти изказване:
Ако имаш предвид да си направиш някакво двуфазно напрежение, където двете синусоиди са противоположни - тогава в даден момент ще имаш около 450 волта, в момент след 1/25 от секундата напрежението ще е нула. Пак ще изгориш - в преносния и буквалния смисъл. Единствения ти шанс е да пипнеш проводника за хилядни от секундата, и то в правилния момент - когато двете синусоиди са на осевата линия.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 446
А и да ги окъсиш - нищо няма да стане - две батерии, свързани успоредно!
Свържи две батерии успоредно, ма на едната й обърни полярността и ще видиш колко "нищо няма да стане". Аз тоя филм по погрешка го гледах с 2 литиево йонни батерии и не ща да повтарям ... :)

Ей тук на всички е ясно какво напрежение ще има на кабелите дет отиват наляво:


А тук мисля че отново на всички им е ясно какво ще има на изводите и какво ще се случи с батериите ... :)


Не говоря за окъсяване, а за включване на консуматор! То всяко окъсяване по принцип "ще си такова мамата"!
Няма как да не ги окъсиш, ако искаш да включиш консуматора към 2-те батерии едновременно и от двете им страни. Виж илюстрациите по-горе.

При батериите нямаш честота, там графиките са прави линии, мисля, че няма да е същото (макар и теоретично да изглежда така, материята през която минава токът не е безразлична към честотните трептения). Ако не беше така, нямаше да ползваме променлив ток за пренос на дълги разстояния, а прав...ма там загубите са огромни!
Единствената разлика ще е капацитета на човешкото тяло. Затова и преди няколко поста ти казах че дори и след разделителен трансформатор кат пипнеш проводника чувството не е приятно. Не е същото като да пипнеш гола фаза, но се усеща.


Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Свържи две батерии успоредно, ма на едната и обърни полярността и ще видиш колко "нищо няма да стане". Аз
Ти подиграваш ли се или нещо друго?
"успоредно, ма на едната и обърни полярността"????????????????
Аз ти говоря за успоредно, ти ми показваш последователно и го наричаш успоредно?

Или се преструваш, че не разбираш всичко дотук? Изместваш въпроса изобщо и то в посока, която води към "пета глуха", защо го правиш, с каква цел?

Приемаш, че генераторите са с единия "едноименен"полюс директно свързани (един с друг). Какво ще стане, ако към другите два извода им свържеш една проста лампа?

П.П. Как само dmitarp разбра какво искам да кажа?

В крайна сметка - възможно ли е по един проводник да текат две еднакви напрежения противопосочно, като всяко от тях захранва консуматора?


Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Еквивалента с батериите е когато се свържат успоредно. Нищо не става с батериите ако са еднакви, няма как да протече ток между тях, така че ако свържиш товар между двата минуса или двата плюса нищо няма да му се случи на товара. А картинката, където кабелите отиват на ляво, не е коректна защото няма никакви кабели във ляво ако има свързване то е между батериите, а не в ляво или в дясно на тях.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 446
Ти подиграваш ли се или нещо друго?
"успоредно, ма на едната и обърни полярността"????????????????
Аз ти говоря за успоредно, ти ми показваш последователно и го наричаш успоредно?
Или се преструваш, че не разбираш всичко дотук? Изместваш въпроса изобщо и то в посока, която води към "пета глуха", защо го правиш, с каква цел?
А ти виждаш последователно свързване някъде в моите две илюстрации? На първата или втората е изобразено такова свързване че нещо не разбрах.... Трябва ли да ти нарисувам и картинка как се свързват 2 батерии последователно или ще си го представиш без помощни средства?

Аре, от мен да мине:

Някой да изпитва затруднения да определи какво ще е напрежението на двата извода долу? Не мисля...

Приемаш, че генераторите са с единия "едноимнен"полюс директно свързани (един с друг). Какво ще стане, ако към другите два извода им свържеш една проста лампа?

Това отново ще е ПОСЛЕДОВАТЕЛНО свързване, но не съвсем смислено. И отново нищо няма да получиш:


Надявам се всички ще се съгласят че напрежението между 2-те черни извода долу е нула.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Това вече ще е ПОСЛЕДОВАТЕЛНО свързване. И отново нищо няма да получиш:


Уникално!!!
Значи + към + било "последователно" свързване? Не го знаех (колко ли има още да уча от теб) ...

dmitarp, точно за това, въпросът беше за генератори на променлив ток, не за батерии! Писах защо в по-горен пост - батериите изобщо не са предмет на разглеждане от мен, причините са ясни!


Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 446
Уникално!!!
Значи + към + било "последователно" свързване? Не го знаех (колко ли има още да уча от теб) ...

Ще трябва, ако не искаш да ставаш за смях... Може да не е от мен, може да се обърнеш към учебниците от гимназията.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Абе... ти нещо нарочно ли гледаш да прецакаш разискването? Питах те вече един път?
Ще ти изтрия специалните постове с батериите, понеже нямат връзка с това, за което говоря!
Ако държиш на тях - ще ти обособя отделна тема!
Ако мислиш, че имат връзка, значи нищо не си схванал досега от въпроса!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 446
Ако държиш на тях - ще ти обособя отделна тема!
Ако мислиш, че имат връзка, значи нищо не си схванал досега от въпроса!

Да, ще е идеално да има отделна тема по въпроса "Кое е последователно и кое - паралелно свързване на батерии". Ще достигнем нови висини на техническата мисъл ... :)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Да, ще е идеално да има отделна тема по въпроса "Кое е последователно и кое - паралелно свързване на батерии". Ще достигнем нови висини на техническата мисъл ... :)
Щом държиш... понеже въртиш, сучеш, все към батериите отиваш...(явно е много важно да покажеш на математическа конференция , че знаеш да броиш до десет).
Виж сега, дай временно да спрем дотук, явно или ти не можеш да разбереш какво искам да кажа или аз не обяснявам добре. В момента не съм в къщи и пиша от телефона.
Утре ще сложа една схема и пак ще се опитам да получа мнение?

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Алан мълчи...........
Де си бе Алан?