Автор Тема: + и –...има ли фиксирана поляризация електрическият заряд?  (Прочетена 186538 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Мишо...отдавна не съм се смял така ;D ;D ;D ;D ;D

Твоят 'ужасссс' е толкова чистосърдечен, че...ме задушава от смях, прощавай ;D
Разминават се "в точен период" значи на 180, а не на 120 (класически).
Именно това искам да кажа, че когато вълните на променливото напрежение (УЖ) се неутрализират по синусоида, те пак носят енергия!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Хипарх
Едва ли има двама човека в този форум които да не са чели тази книжка. Един човек може и да се намери ама двама не. НЕ ВИЗИРАМ С ТОВА ПОТРЕБИТЕЛЯ "ЕДИН"
Въпросът е, че има показания, че този ефект го има само при определени условия. Това е факт интересен за разисквания. Другото...
Другото е от пустата влага в тая изба. Мене ме удари в кръста, някои в краката, други в главата, кои където му е слабото място.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 291
Мишо...отдавна не съм се смял така ;D ;D ;D ;D ;D

Твоят 'ужасссс' е толкова чистосърдечен, че...ме задушава от смях, прощавай ;D
Разминават се "в точен период" значи на 180, а не на 120 (класически).
Именно това искам да кажа, че когато вълните на променливото напрежение (УЖ) се неутрализират по синусоида, те пак носят енергия!
Ако имаш предвид да си направиш някакво двуфазно напрежение, където двете синусоиди са противоположни - тогава в даден момент ще имаш около 450 волта, в момент след 1/25 от секундата напрежението ще е нула. Пак ще изгориш - в преносния и буквалния смисъл. Единствения ти шанс е да пипнеш проводника за хилядни от секундата, и то в правилния момент - когато двете синусоиди са на осевата линия. Можеш да се убедиш лично като хванеш двата кабела на изхода на някой по-мощен аудио усилвател (500 вата и нагоре) и пуснеш да свири някое свежо парче с повечко баси :)
Но такъв начин на предаване на електричеството има само минуси (един проводник повече) и няма плюсове спрямо еднофазното захранване - пак имаш момент в който нямаш енергия. При трифазното захранване във всеки един момент имаш поне една фаза, която дава енергия - и към нулата и спрямо друга фазза.
А ако имаш предвид 2 синусоиди които са синхронни - нямаш никакъв проблем да си ги пипаш. Реално ти това и правиш, когато пипаш всеки домакински уред - пипаш единия проводник - нулата.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Ш' са сетиш к'во говоря накрая ;D

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Имаме, две уоки токита. Едното излъчва към другото и в него се индуктира напрежение. Не са заземени естествено.
Нека Алан да каже, къде минават електроните и позитроните, между двете устройства, така че едното, да индуктира напрежение в другото.
Може ли Алан дакаже, какво представлява токът?

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Хипарх
Едва ли има двама човека в този форум които да не са чели тази книжка. Един човек може и да се намери ама двама не.

Дълбоко се съмнявам. Хората от форума, които не са я чели са много повече, още повече, че не всеки разбира английски. Дори и да я има преведена на руски, тези, които са я чели цялата и са вникнали в съдържанието, са малцина.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 229
За коя книжка си пишете бре хора? Не се досещам!
artose, шЪмЪЗвиниш, ама показваш тотално незнание на основна електротехника!
Такъв генератор не може да съществува! Или е монофазен или три фазен. Ако "фазите" са синхронни вкл. + и - полупериоди то имаме само една фаза. Ако са синхронни но + и - полупериоди се разминават на 180 гр. то такова животно нЕма. Защо нЕма, виж рисунката по долу и ще ти светне?
Имаме друг варинат. Два генератора дори синхронизирани механично, хващаме по една фаза от всеки, нищо няма да ни се случи!! Условието нищо да не ни се случи (да няма напрежение м/у фазите), е генераторите на нямат обща звездна нула и да не бъдат заземени. Ние също трябва да сме на добра изолация.
Ако много си любопитен, специално за теб ще направя кратко видео. Ще пипам поотделно с гола ръка изводите на светеща крушка 220 в.!

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
За коя книжка си пишете бре хора? Не се досещам!

"Magnetic Current" by Ed Leedskalnin.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!

Такъв генератор не може да съществува! Или е монофазен или три фазен. Ако "фазите" са синхронни вкл. + и - полупериоди то имаме само една фаза. Ако са синхронни но + и - полупериоди се разминават на 180 гр. то такова животно нЕма.
Не съм споменавал, че има подобен "генератор" ;)

Имаме друг вариант. Два генератора дори синхронизирани механично, хващаме по една фаза от всеки, нищо няма да ни се случи!! Условието нищо да не ни се случи (да няма напрежение м/у фазите), е генераторите на нямат обща звездна нула и да не бъдат заземени. Ние също трябва да сме на добра изолация.
Точно за такава постановка говоря!
Представи си два генератора с разминаване на фазите на 180 градуса, но с ОБЩА нула! Ако им свържеш фазите,  какво би последвало? Голямо "БУМ" или спиране на генераторите? А ако ги хванеш в ръка?

А ако напреженията са от порядъка на 100 000 волта? Пак ли ще си пипкаш смело?
А какво точно е "заземението"? Някой задавал ли си е въпроса? Или караме като Едисон за крушката - к'во ви пука, нали работи... ;D
Да кажем, че имаш един генератор, който не е заземен, но ти СИ заземен, ще му хванеш ли фазата?
Айде някой корифей (щото аз съм си профан), да обясни - какво е заземение, не искам цитати от Уикипедия или дефиниции, а как той, лично би го обяснил? Щото...почва, камъни, пръст - това са все диелектрици (частен случай на полупроводници на места).
И без приказки за лека нощ - че Земята била един огромен кондензатор и дъра-бъра, това всички го знаем!
Какво отношение има този огромен кондензатор към една мижава системка с някакво генераторче, та вълшебният му диелектричен слой да е универсален проводник, за така популярната "нула"?


 


Ще пипам поотделно с гола ръка изводите на светеща крушка 220 в.!
Това няма нищо общо с идеята на въпроса!
« Последна редакция: Юли 30, 2018, 07:40:16 pm от atos »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 229
Няма смисъл! Говорим си като глухите край реката.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 291
Да кажем, че имаш един генератор, който не е заземен, но ти СИ заземен, ще му хванеш ли фазата?
Той няма да има такова нещо като "фаза" и "нула". По принцип можеш да хващаш който и да е от кабелите, но усещането не е много приятно заради капацитета на човешкото тяло - протичат някакви токове докато тялото ти се заржда с + или - 50 пъти в секундата. Колкото по-проводящи са ти подметките толкова чувството е по-неприятно, защото увеличаваш капацитета си. Но е много по-безопасно от хващането на "фазата" при конвенционалното захранване.
Отчасти поради тази причина в повечето управляващи вериги в ел.таблата се ползват разделителни трансформатори 220/220 волта.

Айде някой корифей (щото аз съм си профан), да обясни - какво е заземение, не искам цитати от Уикипедия или дефиниции, а как той, лично би го обяснил? Щото...почва, камъни, пръст - това са все диелектрици (частен случай на полупроводници на места).
Реално не можеш да захраниш една печка или бойлер като се вържеш към фаза и към заемление. Трябва ти нулевия проводник. Е, ако сложиш 10 квадрата ламарина в земята и я поддържаш влажна, може и да стане нещо.
При заземяването се разчита на капцитета, не толкова на проводимостта. Пробвай да сложиш един кондензатор 1 фарад на 500 волта в контакта и ще видиш как ще падат предпазителите, въпреки че кондензатора реално е изолатор.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Няма да паднат!
Като ученици сме си играли така - зареждаш един кондер (от тези с фолиото) в контакта и после "парваш" някой разсеян съученик :D
И говоря за нанофаради...
А модерните тогава фенерчета за зареждане в контакта имаха вътре по два кондера и два диода и стояха с часове включени.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 291
Говоря ти за кондензатор с голям капацитет - примерно един фарад и нагоре.

Можеш да направиш опит с еднопроводно предаване на ел. енергия - един път с прав ток, втория път с променлив. Като втори проводник ползвай земята. Ще видиш че изобщо не ще да върви пустия му прав ток, а при променлив тече, като теча е функция от големината на заземлението. При честота от порядъка на мегахерци по един проводник ще можеш да предаваш сериозно количество енергия.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Atos, ще ти обясня всичко с подробности за нулата и земята защото това е нещо което наистина ми е ясно както от теоретична така и от практична гледна точка. Няма проблем да ти го обясня поне по три различни начини. Само ти преди това ми разясни поне по един начин какво общо има това с темата.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Радико, това е ясно на всеки, който някога е свързвал бойлер или ТАП...толкова караме "по инерция" вече с това заземяване, че като разглеждаме някаква постановка на свързване, неволно питаме - "кое е нулата"?
Всички пишете неща, които са явни и общоизвестни, а моят въпрос е друг...може би не успявам да се изразя добре?
Сега...казвам ти какво общо има (по-точно...какво общо не трябва да има):
Вземаме два еднакви генератора. Никой от тях не е заземен. Имат еднаква честота и еднаква синусоида. Върти ги един механичен привод, с еднакви обороти.
Свързваме им двата "извода", по такъв начин, че синусоидите им да се разминават като на рисунката, постната от Мишо:

Когато включим консуматор към другите два извода, как ще се "движи токът" през този консуматор?
Ако вземем един период от графиката, виждаме, че за същото време се изпълняват по две пикови стойности на + и -, сравнено с графиката от един генератор. Ясно е, че честота се удвоява на пръв поглед.
Но...преди да свържем консуматора, всяка графика е сама за себе си (ако е измерена през "средната точка"), дотук добре ли се изразявам?
След включване на консуматора, двата "потока ток" би следвало да имат "сборна" графика като на картинката. Обаче...един срещу друг ли се движат през консуматора?
(разглеждам един момент/период)
Изглежда така, все едно напреженията се "окъсяват", но понеже има консуматор, не може да се говори за късо съединение. Какво се случва на практика?