Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Електромобили
Главния Проблем при Електромобила
dmitarp:
Сигурно двете формули си ги взел от две различи места затова ти е такава мъгла в главата. В първата формула, където си изразил само мерни единици W означава ват, мерната единица за мощност. Във втората формула вече се използват величини, P е мощност, F е сила, d е разстояние, t е време, и забележи тук с W е означена работата (от work). Ако приемем, че формулата ти за мощност е W/h, т.е. извършената работа за единица време, то тогава формулата W.h не означава нищо, или е някаква величина която се използва много рядко. Бъркаш нотацията на формулите с нотацията на дименсиите от там ти идва и проблема. Обикновено W/h, е нотация за дименсия, и тук W е мощност а h е час, а формулата се изписва като W/t, тук W е работа, t е време. Разлика от тук до небето и обратното. Никога ама, никога във формули време не се означава с h, именно да не се бърка с час, сам разбираш каква е разликата между час и време.
juliang:
--- Цитат на: epwpixieq-1 в Април 29, 2019, 09:57:27 pm ---Проблема е че при ел. енергията за да се трансферира до потребителя минава през какви ли не трансформации и всяка от тях дава загуби, с които загуби ние сме свикнали и даже ги приемаме като част от стандартната среда.
Например ако се вземе енергията в 100 J, на първичното гориво, която е необходима за трансформиране в електроенергия, то това което достига до потребителя, като енергия е в най-добрия случай 7 J. Тоест за да консумираме енергия от 7 J, ние трябва да изразходваме 100 J, това е при всички елетротрансформиращи системи.
--- Край на цитат ---
Проблема е че за движение ни е необходима механична енергия, а такава в природата свободна няма. Няма и смислен начин за съхранението й. Вероятно най-ефективния вариант е количка с пружина и ключе с което се навива, но това е очевидно неприложимо, въпреки огромния му КПД. И пак ще опрем до "А откъде да вземем енергия с която да навиваме пружината?"
Същото е и с осветлението - на човек му трябва светлина, а досега нямаме способ да я получаваме без оромни загуби. Дори ЛЕД-овете ни дават някакви 20-30%, а останалото го прахосваме в топлина.
Погледнато по този консервативен начин, най-неефективното човешко устройство е компютъра - консумира немалко енергия и не върши НИЩО полезно. Цялата енергия отива за странични разходи - да се охлажда, да вибрира (шуми) и да свети.
Даваш пример с енергияат в първичното гориво.... Ми ОК, изгори го това гориво, и ще получиш над 99% от енергията му. Обаче ще я получиш във вид на топлина. Ето ти я енергията, цялата. Обаче не ти върши работа. щот на теб ти трябва я светлина, я механична енергия, я електромагнитни вълни. За този си каприз плащаш със загуби.
Та накратко - налага се да ползваме енергия в друга форма и да я конверираме на място за да получаваме това, което ни е нужно. Това е придружено със загуби - къде малки, къде огромни, къде 100% - но е единствения начин (засега). Трябва да се правят компромиси къде в името на комфорта, къде в името на безопасността, къде в името на екологията.
технократ:
--- Цитат на: dmitarp в Април 30, 2019, 11:18:37 am ---Сигурно двете формули си ги взел от две различи места затова ти е такава мъгла в главата. В първата формула, където си изразил само мерни единици W означава ват, мерната единица за мощност. Във втората формула вече се използват величини, P е мощност, F е сила, d е разстояние, t е време, и забележи тук с W е означена работата (от work). Ако приемем, че формулата ти за мощност е W/h, т.е. извършената работа за единица време, то тогава формулата W.h не означава нищо, или е някаква величина която се използва много рядко. Бъркаш нотацията на формулите с нотацията на дименсиите от там ти идва и проблема. Обикновено W/h, е нотация за дименсия, и тук W е мощност а h е час, а формулата се изписва като W/t, тук W е работа, t е време. Разлика от тук до небето и обратното. Никога ама, никога във формули време не се означава с h, именно да не се бърка с час, сам разбираш каква е разликата между час и време.
--- Край на цитат ---
О,кей съгласен, но защо използват единицата за мощност записвайки я така W/t като W=J/t излиза че J може да се запише и като J=W/t и в дименсията за джаул ще фигурира времето. Проблема е според мен в това, че отчитайки някаква енергия ние всъщност измерваме и някаква мощност, но енергията фигурира във формулата за мощност. Не е ли правилно да се запише и този израз W/t=J.t защото отчитайки някаква енергия, като поток, ние отчитаме количество енергия във времето. Има и още, енергийна плътност, да речем един генератор 1000 вата, се равнява на 10 х 100 ватови генератори, енергийната плътност и в двата случая е една и съща, само че едната е времева енергийна плътност, а другата пространственна енергийна плътност. Нали ако се покрие цялата площ на Сахара която е 9 200 000 km² със фотоволтаици по 1 ват, ще се получат 9 200 000 вата за секунда, равняваща се на един генератор произвеждащ 9 200 000 вата за секунда .
Радико:
--- Цитат --- Проблема е според мен в това, че отчитайки някаква енергия ние всъщност измерваме и някаква мощност, но енергията фигурира във формулата за мощност
--- Край на цитат ---
Не технократ не е това проблема.
Проблема идва от разни комплексирани глупаци които се стремят да говорят сложно защото си мислят, че така не им личи. Не се хващай на тази въдица. Умните хора добре знаят, че не всички са по умни от тях или колкото тях. Знаят, че има и хора по умни от тях но недостатъчно информирани по въпроса. Поради това се стремят да изразяват нещата със най простите възможни средства. По добре се опитвай да говориш по просто.
Конкретно по темата нещата се изкривяват към изключителна некомпетентност със използването на мерни единици като ватсекунда. Гротексно е да кажеш:
Ватсекунда за секунда.
Това значи да умножиш един ват по една секунда и после да го разделиш на една секунда. За тъпаците това звучи като поезия. За умните това е досадно повторение и прилагат математическото действие съкращаване и секундите изчезват остава само единицата за мощност ВАТ.
технократ:
--- Цитат ---Това значи да умножиш един ват по една секунда и после да го разделиш на една секунда. За тъпаците това звучи като поезия. За умните това е досадно повторение и прилагат математическото действие съкращаване и секундите изчезват остава само единицата за мощност ВАТ.
--- Край на цитат ---
Да получава се пълен казус, ват единица за мощност се умножава по време и после се дели по време, накрая остава само вата, но той без участието на времето какво означава, някаква величина указваща колко енергия се превръща в друг вид енергия, демек показва скоростта на промяната на енергията. А всяка скорост не може да се мери без за това да е необходимо време. Така че по въпроса epwpixieq-1 е напълно прав.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия