Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Електромобили

Батерии

(1/4) > >>

stf_trekkie:
Предлагам да започнем обща тема само обсъждане на новости и нови модели батерии.
Също така предлагам да се ограничим във всичко под литиеви батерии за да не се разводнява със стари неща.

В момента съществува голяма надпревара, а и глад за по-добър тип батерия от литиевата. Има и по-нови разработки пак свързани с лития. За сега всичко нагоре е теоретично, спекулативно или просто слух.
За момента най-добри от литиевия кръг батерии за електрическо превозно средство се оказват литии-алумин батериите. С най-добри характеристики са в тази насока.. До колкото знам и тесла ползват точно този тип батерии.
.. В какво се състои характеристиката на една батерия

- Енергия за килограм маса
- скорост на заряд
- скорост на разряд
- температуро устойчивост
- брой цикли и дълготрайност

juliang:

--- Цитат на: stf_trekkie в Март 12, 2018, 10:01:21 pm ---
.. В какво се състои характеристиката на една батерия

- Енергия за килограм маса
- скорост на заряд
- скорост на разряд
- температуро устойчивост
- брой цикли и дълготрайност

--- Край на цитат ---
Скоростта на заряд се ограничава от химията на процеса. Литиевите батерии отделят топлина при зареждане което си е проблем - при бърз заряд просто прегряват. Същото е и с разряда. Батериите на Тесла ползват антифриза да отведат топлината, но това е кръпка, не е решение.
Литиевите батерии също така са много капризни спрямо околната температура. Имам фенерче с 18650 батерия, както и винтоверт преправен с такива батерии. И двете са практически неизползваеми при температура под 5 градуса. Вероятно при мен товае по-ясно изразено защото батериите са стари и позагубили капацитета си, но един автомобил не може да си сменя батериите всеки 3 месеца, или да не се кара при температура -20 градуса ... просто е непрактично.
Броя цикли на тези батерии е пряко свързан със скоростта на заряд и разряд  колкото повече ги "тормозиш", толкова по-брутално им пада живота.

fantom4e:
Абсурд литий-алумин да се ползват от Тесла, нещо си се объркал.

EDM electronics:
Поне за първите модели на Тесла знам, че ползваха вносни литий-йон батерии на Панасоник с размер 18650, впрочем най-добрите литий-йон батерии /като марка/ по всички относителни критерии, най-вече енергийна плътност/натоварване/цена.

Сега доколкото знам Тесла правят някакъв завод за батерии, може да ползват по-съвременна литиева технология. Но за сега чудеса не са ми станали известни. Ако подобрят един критерий, то е за сметка на друг. Знам, има вече по-добри от старите литий-йон, но цената е огромна за качеството, което носят. И понеже батерията е консуматив се оказва, че пробега излиза в пъти по-скъп от която и да било друга батерийна или безбатерийна алтернатива.

x_name41:
най добрите батерии са на HITACHI...

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия