Справочници, схемотехника, теория > Обща схемотехника

Чудо лампа V-TAC за 2,99лв. (какво има в нея)

<< < (2/2)

PyroVeso:
Не знам, аз си купувам Osram и Philips за 8-10 лв., когато са на промоция. До сега няма изгоряла или нещо да им се е разстроило/повредило (става въпрос за 2-3-4 години без никакво жалене). Освен това спектърът им е Warm White - 2700-3000K а не като онези с мъртвешкото, изцъклено, синкаво, студено бяло. Като се сложи и едно абажурче отгоре, топло оцветени стени и кремаво-бял таван - работата заспива.
Сигурен съм, че ми излизат много по-евтино (и като пари, и като здраве за очите, усещане за комфорт и т.н.) отколкото "евтините"...

EDM electronics:
PyroVeso, въпросните лампи - китайчета имат много приятна светлина, те не светят в синия спектър и светлината им е хомогенна, не пъстра. Има крушки 4000К, има и 2700К или 3000К. Тези от 4000К светят най-приятно, като дневна светлина, не и виолетова. Тези от 3000К са топло бяло и на мен по не ми допадат, но ги комбитнирам и така разширявам спектъра - светлината става много приятна, въобще няма натоварване на очите. Синеят лампи с температура над 4500К.

Тези от 6 лв. вече ги карам 4-то година не са мръднали, нямам нито една повредена. Евтините от 3 лв. /говоря все за крушки от 12 Вт/ често дават дефект, но ги връщам на магазина Кауфланд, имат 2 г. гаранция.

В крайна сметка мисля, че разликата в цената и качеството зависи от това с какви диоди са направени крушките. С китайските диоди са евтините и те се развалят предимно, но дори ми се струва, че интензитета на светлината е по-слаб, т.е. КПД-то е по-малко на евтините.

Всъщност на тези крушки най-често им се повреждат диодите, а не драйвера. Един диод да пострада и крушката угасва, защото са вързани последователно. Проблема е, че нямат добро охлаждане, а китайските не издържат дълго на прегряване. Затова е желателно крушката да е по-маломощна, ще държи повече.

PyroVeso:
EDM, благодря за споделеното инфо.
Наистина V-TAC не съм ги пробвал, но им гледам рекламата вече на много места из София, главно в магазинчета за електро-материали. Сигурно са с добър баланс цена/качество - да се надяваме - поредният напън на братята китайци да направят нещо сравнително качествено на народни цени.

Иначе в хола съм си направил много готино осветление със светодиодни ленти и отразена светлина (мисля, че бях поствал снимки някъде из форума). Лентите обаче бяха евтинджос и се оказаха... некачествени. Само след 2-3 години отделни 3-ки диоди (те са на сегменти по 3 последователно за да се вместят в 12-те волта на захранването) започнаха да угасват и светват когато си искат... Няма нито един реално изгорял, но тази дискотека в един момент ми писна и ги смених с Philips. От тогава нямам проблеми.. Общата консумация е малко под 100W за 18 метра лента. Пускат се, спират се и се димират с малко, подобно на ключодържател радиочестотно дистанционно. Трафът и димерът са над окачен таван. Светлината, която достига до очите е изцяло отразена, като се получава много приятенградиентен ефекти от кантовете, върху които са поставени, до тавана (около 25 см).

По отношение на цветовата температура - на повърхността на Слънцето темепратурата е около 5700K. С една "малка" подробност обаче - достигналата до нас светлина преминава през един доста дебел слой въздух (който пък съдържа значително количество кислород), който пък поглъща и разсейва светлината точно в горната част на видимия спектър (т.нар. "разсейване на Рейли-Ми") - затова Слънцето при изгрев и залез изглежда оранжево-червено (светлината преминава през по-дебел слой въздух), небето изглежда синьо, а морето - още по-синьо (още по-концентриран кислород). Та - да , дневната светлина е около 4000К или даже малко по-ниско - 3500К. Аз обаче обичам светлината в стаята вечерно време да ми е 3000, та даже 2700К - като по залез слънце, та все пак да напомня (особено на малолетните), че денят е към своя край и скоро ще трябва да се спи :)

krasias:
Имам няколко диодни лампи V-TAC 10W, купих ги за 4,50лв на промоция. Вече повече от четири години светят добре, имах проблем с два броя от тях високоволтовия кондензатор си намаляваше  капацитета и започваха да примигват. След подмяна на кондензатора светенето се нормализира и още си работят, не са им горели диоди.

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия