Автор Тема: CNC машини на пазара - препоръки и мнения  (Прочетена 20070 пъти)

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
CNC машини на пазара - препоръки и мнения
« -: Февруари 12, 2018, 01:47:21 pm »
Здравейте!
Имам питане към колеги, занимаващи се със CNC машини. Във връзка с нов мой проект се налага да купя фреза за изпълнение на 3D модели от дърво. Максимални размери на детайла 20/10/4 см, което означава някаква малка машинка за работа по прототипи.
Говорим за покупка на готово изделие. Нямам нито познанията, нито времето да се занимавам с направа от нулата /респект към колегите със такива машини!/.
Моля мнения да дават само хора, запознати с въпроса - спамът е излишен.

Намерих това като подходящо на пръв поглед, споделете виждането си за него:
http://holzmannbg.com/cnc/cnc-micro-%d1%86%d0%b5%d0%bd%d0%b0-980-%d0%bb%d0%b2-%d0%bc%d0%b0%d0%bb%d0%ba%d0%b0-%d1%86%d0%bf%d1%83-%d0%bc%d0%b0%d1%88%d0%b8%d0%bd%d0%b0-%d1%86%d0%bd%d1%86-%d1%80%d1%83%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%b7/

Понеже не ми е необходима много голяма точност, обещаните 0,1 мм ме устройват /та дори и повече - ще има допълнителна дообработка на детайла/.

Поздрави!

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: CNC машини на пазара - препоръки и мнения
« Отговор #1 -: Февруари 12, 2018, 03:06:10 pm »
caduceus  на предложения от тебе вариант можеш да изработваш само печатни платки. Обърни внимание на описанието където пише, че 10 мм. прорез на канал се изработва на 10 паса (пъти) по 1 мм. Това е заради DC-мотора на главата с мощност 80 Вата. Ще имаш доста главоболия и с инструмента. Фрезата ползва само 3,175 мм. фрезери. Ако цената не те събаря предлагам ти нещо с по добри характеристики.

https://m.dhgate.com/product/cnc-lathe-mini-cnc-pcb-router-ly-3040zq-usb/396439115.html

Атанасов_Хасково

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: CNC машини на пазара - препоръки и мнения
« Отговор #2 -: Февруари 12, 2018, 03:40:59 pm »
caduceus, това дето си го посочил е евтин китайски модел CNC 2418, в тубата можеш да намериш много видеа с подробни обяснения  https://www.youtube.com/watch?v=sdnldhEst80&t=9s . Също така може да видиш и цената в алито (207 евро) щото в този сайт цената е двойна https://ru.aliexpress.com/item/GRBL-DIY-CNC-2418-CNC-machine-working-area-24x18x4-5cm-3-Axis-Pcb-Milling-Machine-Wood/32720435070.html?spm=2114.13010608.0.0.l97BdK . Но най добре е да послушаш колегата lda_has, че с това което си избрал наистина трябва да имаш здрави нерви. На 2418 първо се скапва шпиндела и то много бързо, после трябва да свалиш електрониката от машината и да я поставиш встрани, защото ако е на машината често прекъсва от вибрации. И също трябва много силно притягане на всички сглобки защото болтовете се развиват лесно пак поради вибрациите.

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: CNC машини на пазара - препоръки и мнения
« Отговор #3 -: Февруари 12, 2018, 06:55:51 pm »
Много ви благодаря за съветите, това беше целта. Явно ще е нещо като машината от линка на колегата lda_has, защото може да се наложи работа с твърдо дърво.
Вероятно въпросът е глупав, но моля да ме извините - не съм запознат с тия машини засега... Та когато изработва 3D модели, това значи ли, че се обръща заготовката - за да се оформи от двете страни? Защото едва ли има друг начин фрезерът да работи отдолу /ако се направи някакво сравнение с 3D принтерите например, където с наслагването няма проблем/. И как се спазва точността тогава... Примерно ако се прави овален предмет с различна конфигурация от двете страни, неротационна форма.
Поздрави!

Robinzon

  • Гост
Re: CNC машини на пазара - препоръки и мнения
« Отговор #4 -: Февруари 12, 2018, 07:16:12 pm »
Онова там в дясно се нарича "четвърта ос",
тя прави това за което питаш.  :)

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: CNC машини на пазара - препоръки и мнения
« Отговор #5 -: Февруари 12, 2018, 07:25:13 pm »
Най добре си направи-вложи 1000 лв. За конструкция ,но ще си по доволен от колкото ако си купиш....теми за направа има бол.

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: CNC машини на пазара - препоръки и мнения
« Отговор #6 -: Февруари 12, 2018, 07:51:49 pm »
Робинзон
Пак благодаря - четвъртата ос явно ще свърши работата  :)
Вектор
Не мога да си направя, нямам познанията, а виждам от четенето на темите тук че нещата не са много прости - по-лесно ми е да ползвам готово решение, макар и по-скъпо. Проектът трябва да се завърши до края на годината, времето е истинския проблем /парите по-малък/.
Предстои ми купуване и на 3D принтер, както и някои прибори... Няма как да знае човек всичко, затова има специалисти. Моята област е друга - аз прототипирам, организирам производство и създавам продукти, които работят и се продават успешно и навън. А добър дизайн и стандартизация без съвременна техника е трудна задача  :)
Поздрави!

montanar

  • Гост
Re: CNC машини на пазара - препоръки и мнения
« Отговор #7 -: Февруари 13, 2018, 04:08:53 pm »
всичко речено от колегите е вярно - ще допълня да обърнеш особено внимание на възлите ако решиш да купуваш - тоест - винтовете да са СВД не триещи лагерите на направляващите да са съчмени не плъзгащи шпиндела да не е пиклив - с извинение :)
и с 1000лв няма да минеш за машина на която можеш да разчиташ

Неактивен Номак

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 398
  • Пол: Мъж
  • Благороден!шаман!крадец на свободна енергия!
Re: CNC машини на пазара - препоръки и мнения
« Отговор #8 -: Май 23, 2022, 07:50:38 pm »
гледах днес части за цнц от алиекспрес ,и са на много добра цена!//. ко има мераклии .,

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: CNC машини на пазара - препоръки и мнения
« Отговор #9 -: Май 24, 2022, 12:15:29 pm »
Ето добър български магазин https://www.vallder.com/bg/magazin