Автор Тема: Отопление/охлаждане на къща с геотермална енергия  (Прочетена 29180 пъти)

Неактивен edor

  • Неактивен
  • Публикации: 7
Здравейте

Обмислям една система и реших да я споделя с вас да дадете акъл, тъй като тук има много специалисти в тази област, а аз съм в друга. А и най-вероятно ще бъде полезна и на други хора.

Планирам построяване на почти пасивна къща. Тоест пасивна но нелинцензирана. За тези които незнаят какво е това, да приемем, че е изключително добре изолирана от външния климат къща.
Четох за методи на извличане на геотермалната енергия, че температурата на земята на дълбочина 3 метра е винаги 15градуса. Мисля да поставя в земата на тази дълбочина тръба или маркуч с дебелина около 2 цола и дължина около 150 метра като през него ще циркулира въздуха за вентилацията на къщата.

Турбината работи непрекъснато 24/7 и по този начин във всички сезони въздуха се върти от къщата, отива в земята кадето достига 15 градуса и се връща обратно в къщата като посоката се сменя през зимата и лятото, както съм показал на схемата, защото в горната част на помещенията е топлия въздух, а в долната, студения. Може допълнително да се сложи филтър на въздуха.

Въпросите върху които разсъждавам като цяло са:

1. Правилно ли разсъждавам или нещо фундаментално не ми е ясно и се заблуждавам, че така може стане?
2. Дали ще има конденс и ако да, как може са се предотврати?
3. През зимата ако се затоплят помещенията допълнително с печка, тоест да се повдигне температурата в помещенията с печка от 15 градуса до 25, дали голяма част от отделената температура от печката няма да се изгуби в земята? С други думи, дали зимата ще топля земята с печката? :)
4. 150 метра двуцолова тръба в земята дали ще стигнат за да е ефективно?
5. Правилно ли разсъждавам че посоката на циркулиране на въздуха трябва да се обръща през зимата и лятото ?


Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Отопление/охлаждане на къща с геотермална енергия
« Отговор #1 -: Декември 06, 2017, 10:26:40 pm »
Конденз се получава от лоша изолация!
Ако ползваш печка трябва да гасиш с.мата защото ще губиш енергия в земята
Това с обръщане на посоката на циркулация според мен няма никакъв смисъл.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Отопление/охлаждане на къща с геотермална енергия
« Отговор #2 -: Декември 06, 2017, 10:30:01 pm »
Ползва се вода вместо въздух. За отопление ще ти трябва система работеща на принципа на климатика, за да можеш да откраднеш топлината от 15-те градуса и да я вдигнеш до 25-30 за отопление.
За охлаждане може и да стане, но не си струва инвестицията. Много по-евтино ще ти е да си изкопаеш кладенец...

Неактивен edor

  • Неактивен
  • Публикации: 7
Re: Отопление/охлаждане на къща с геотермална енергия
« Отговор #3 -: Декември 07, 2017, 12:59:24 am »
juliang, системата за отопление с водата е друга, аз говоря за въздух.

Ако например през зимата навън е -10 градуса и да кажем, че в къщата е -5 градуса и в следващия момент се пусне турбината, въздуха от къщата с температура -5 градуса, влиза в земята, излиза от земята вече с температура 15 градуса и влиза в къщата, е няма ли температурата в къщата да стане поне 10 градуса след 5 часа работа на торбината ?

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Отопление/охлаждане на къща с геотермална енергия
« Отговор #4 -: Декември 07, 2017, 02:42:13 am »
През зимата ако искаш да ползваш допълнително отопление и варианта, който си показал наистина ще почнеш да топлиш почвата. За да се избегне това вместо вътрешна затворена циркулация, трябва да използваш отворена, въздуха се взема от навън, преминава през грунда, затопля се и влиза в къщата, така ще облекчиш допълнителното отопление и няма да грееш грунда. За реализацията на това обаче ще са необходими доста повече от 150м тръби, не искам да го твърдя това с голяма точност защото ей така на око не винаги нещата са очевидни.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Отопление/охлаждане на къща с геотермална енергия
« Отговор #5 -: Декември 07, 2017, 07:35:24 am »
Аз бях замислил подобна система за оранжерия. Смятах да го правя с гофрирани алуминиеви тръби с диаметър 50мм. или 80мм. При големи дължини има голямо въздушно съпротивление и трябва диаметъра да е по-голям.
За пасивната къща температурата й не може да пада под 10-15 градуса например. Температурата освен от изолация й основно се подържа чрез конструкцията, прозорците подходящо ориентирани допускащи топлина отвън, топлинно разпределение по вертикала, топлинни акумулатори и т. н.
Така, че 15 градуса (което е много) от земята няма да свършат работа. Тази температура трябва с термопомпа да се повиши поне на 30-40 градуса.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Отопление/охлаждане на къща с геотермална енергия
« Отговор #6 -: Декември 07, 2017, 10:41:32 am »
Системата става за климатик през лятото, но за отопление и дума не може да става, ако говорим за постоянно обитаемо помещение!
Подходящо е за стая, която ползваш като изба/мазе, за да не ти замръзват компотите и виното, примерно...
Кондензът няма как да се избегне - въздухът в стаите винаги има от 40 до 70 процента влажност. Има начин да се направи отвор в подземната част на тръбата, в най - ниската и точка, да се сложи фина мрежа от изкуствена материя против насекоми, а под отвора - някакъв материал за дренаж,за да отвежда водата в почвата. Но все - пак е добре да се предвиди възможност за ревизия на участъка, което не ми хрумва в момента как да стане?

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Отопление/охлаждане на къща с геотермална енергия
« Отговор #7 -: Декември 02, 2018, 09:05:47 pm »
Искам да обърна внимание на едно явление, просто на на пръв поглед, но . . . .
поне за мен не е  . . . . .    ???

От години наблюдавам, как снега в/у тротоарните плочи и в/у метални плочи от
черна ламарина в градината ми се топи много по бързо, отколкото снега в/у чернозема.
Това се наблюдава при минусови температури и оскъдно зимно слънце.

За мен е загадка, защо при еднакво дебел снежен слой, при една и съща Т* на въздуха,
при една и съща слънчева радиация, снегът в/у обикновените циментови плочи (и в/у каменните)
се топи много по бързо, сякаш плочите се нагряват от някакъв нагревател под тях.

На фотографиите се вижда много ясно стопеният сняг в/у плочите, бялата покривка в/у чернозема,
дебелите снежни шапки в/у дървените черешови пънчета, както и снежната покривка в/у плоските
колектори на Слънчевото парно.

Интересно ми е, да чуя мнението на колегите от Форума за този снежен феномен    :)


 

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Отопление/охлаждане на къща с геотермална енергия
« Отговор #8 -: Декември 02, 2018, 09:16:50 pm »
По мое скромно мнение феномена се нарича отражение на инфрачервени лъчи.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Отопление/охлаждане на къща с геотермална енергия
« Отговор #9 -: Декември 03, 2018, 07:33:49 am »
Радико, хм.. има логика, но според мен нещата са малко по-сложни.
Не е отражение, а по-скоро поглъщане на ИЧ-то от долния материал, понеже за ИЧ-то снегът е прозрачен.
Но това не е достатъчно. В случая от решаващо значение е плътността и структурата на материала.
Пръстта (черноземът) също поглъща, но той е рехав - изолатор е, освен това е дифузер (разпръсквач) на топлината. И не на последно място е дренираща среда, т.е. водата, която се е получила при стапянето и е с по-висока температура, веднага се поглъща надолу, вместо да подгизва и да стапя следващите порции сняг. Това е от най-съществено значение, тъй като течната вода, освен всичко друго, осъществява и огромна контактна повърхност на топлопренос между загретия от ИЧ-то камък и иначе рехавите снежни частици. Снегът е много добър топлоизолатор, понеже подобно на стиропора се състои основно от въздух. Затова снегът се топи по повърхността, но не и в обема си. Не стои така въпросът обаче ако снегът подгизне - тогава водата прониква в снега на мястото на въздушните кухини, и понеже тя е доста по-добър проводник на топлина от въздуха, осъществява 100% топлинен мост между нестопените снежни кристалчета и загретия камък отдолу.
Камъкът и бетонът също не трябва да са прекалено големи, та да не може да се разсее акумулираната в тях топлина от ИЧ-то. Ако имаме голяма, монолитна скала, то тя дълбоко в обема си ще е охладена до отрицателни градуси от ниските нощни температури. И когато през деня повърхността ѝ започне да се загрява от ИЧ-то, то образуваната топлина бързо ще се разсейва към охладената вътрешност на скалата. Ако обаче малко парче камък, бетон, плоча е поставена върху пръст (изолатор), то сравнително бързо ще се загрее от ИЧ-то, като топлината няма къде да избяга. От загрятата му повърхност (и обем), чрез надежден термомост (стопената вода), топлината се предава към снежните частици и те скоропостижно се стопяват, и понеже стопената и загрята вече от камъка вода няма къде да избяга (напр, да се просмуче през него), нейното ниво се покачва и тя "накисва" все по-голям обем сняг, който загрява и стапя.
При рохкавата пръст е обратното - тя също се загрява от ИЧ-то, но контактът ѝ със снега не е толкова добър, колкото е при камъка. Разбира се снегът на контактната повърхност се стапя, но течната вода не се задържа, а се просмуква надолу през пръстта, като по този начин и охлажда загретия ѝ от ИЧ-то повърхностен слой.

А пък на една черна ламарина, покрита със сняг, дори и малък участък да се оголи и огрее от слънцето, тя моментално се загрява, и понеже е добър проводник на топлината, последната се разпространява по цялата ѝ повърхност. И тъй като водата не може да попие в нея, нещата се развиват по горната схема.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Отопление/охлаждане на къща с геотермална енергия
« Отговор #10 -: Декември 03, 2018, 08:42:28 am »
Да Весо, напълно си прав описаното от теб се случва и работи точно по този начин. Има обаче известно влияние един малко странен ефект:
Голяма част от слънчевата радиация преминава през снега надолу а отразената от камъка се вече се отразява и от снега, получава се своеобразна резонансна кутия. Ефекта съм го забелязал в друг малко по различен случай и в момента се опитвам да го приложа в слънчев панел за топла вода.

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Отопление/охлаждане на къща с геотермална енергия
« Отговор #11 -: Декември 03, 2018, 09:05:16 am »
Радико, може би го знаеш, но все пак да кажа, че ефекта за които говориш се получава И при поставянето на два пласта стъкло на колектора. По-голяма част от отразените лъчи остават вътре заради ъглите на пречупване и отражение на стъклото.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Отопление/охлаждане на къща с геотермална енергия
« Отговор #12 -: Декември 03, 2018, 02:42:03 pm »
Да, обяснението на Весо е логически издържано, но фактът, посочен от Тобо сякаш пък вади очите!
Някак изглежда нелогично снегът да изчезне от хоризонтална площ, а да стои върху колекторите, които на всичко отгоре са и под 45 градуса (поемат повече слънчево греене). Та по стъклото съвсем няма попиване!
Обяснението, може би, е че тънкият слой вода се оттича надолу, създавайки тънък слой лед по вътрешната повърхност на снега, който пък е отделен от стъклото с мини "въздушна възглавница".
Следва резонния въпрос - дали температурата по повърхността на камъните е плюсова или не? На този въпрос само ELPUNTO може да отговори, ако се е сетил да я измери, де?

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Отопление/охлаждане на къща с геотермална енергия
« Отговор #13 -: Декември 03, 2018, 06:01:59 pm »
Наблюдавайки снимките единственото ми предположение е, че камъните са проводник на топлината на почвата под тях. Това като че ли предполага да имат вкопана част, а не да са просто плочи поставени върху почвата, но Елпунто ще каже дали е така или не.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Отопление/охлаждане на къща с геотермална енергия
« Отговор #14 -: Декември 05, 2018, 10:54:46 pm »
PyroVeso твоето обяснение ми се струва много точно и според мен
това е процесът, който кара снегът в/у циментовите плочи и в/у ламарината
да се топи много по бързо от снега паднал в/у чернозема на градината.

PyroVeso поздравления . . . имаш от мен една туба (20 л.) минерална вода,
по избор Банкя, Горна Баня или Ц. Баня . . . .    :)       :)       :)

atos не съм измервал Т* върху плочите, но ако Т* е минусова, мисля че
снегът над плочите няма да се топи . . . .     ???

tobo1 плочите са дебели 3 - 4 см., когато ги поставях преди 3 - 4 години,
плочите бяха над почвата.С времето плочите потънаха т.е. "вкопаха се" и сега са
на нивото на чернозема или на кота "0".Плочите лежат в/у чернозема, под плочите
няма подложка от пясък или цимент.

Мисля си, дали не мога да използвам този снежен феномен като подложа плочи или ламарина под
долния край на колекторите.Така ще ускоря процеса на свличане на снега, без да използвам
нагреватели и ел. енергия.