Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Термопомпи, земно термични, климатици, хладилни и др.

Отопление/охлаждане на къща с геотермална енергия

(1/4) > >>

edor:
Здравейте

Обмислям една система и реших да я споделя с вас да дадете акъл, тъй като тук има много специалисти в тази област, а аз съм в друга. А и най-вероятно ще бъде полезна и на други хора.

Планирам построяване на почти пасивна къща. Тоест пасивна но нелинцензирана. За тези които незнаят какво е това, да приемем, че е изключително добре изолирана от външния климат къща.
Четох за методи на извличане на геотермалната енергия, че температурата на земята на дълбочина 3 метра е винаги 15градуса. Мисля да поставя в земата на тази дълбочина тръба или маркуч с дебелина около 2 цола и дължина около 150 метра като през него ще циркулира въздуха за вентилацията на къщата.

Турбината работи непрекъснато 24/7 и по този начин във всички сезони въздуха се върти от къщата, отива в земята кадето достига 15 градуса и се връща обратно в къщата като посоката се сменя през зимата и лятото, както съм показал на схемата, защото в горната част на помещенията е топлия въздух, а в долната, студения. Може допълнително да се сложи филтър на въздуха.

Въпросите върху които разсъждавам като цяло са:

1. Правилно ли разсъждавам или нещо фундаментално не ми е ясно и се заблуждавам, че така може стане?
2. Дали ще има конденс и ако да, как може са се предотврати?
3. През зимата ако се затоплят помещенията допълнително с печка, тоест да се повдигне температурата в помещенията с печка от 15 градуса до 25, дали голяма част от отделената температура от печката няма да се изгуби в земята? С други думи, дали зимата ще топля земята с печката? :)
4. 150 метра двуцолова тръба в земята дали ще стигнат за да е ефективно?
5. Правилно ли разсъждавам че посоката на циркулиране на въздуха трябва да се обръща през зимата и лятото ?

Vector:
Конденз се получава от лоша изолация!
Ако ползваш печка трябва да гасиш с.мата защото ще губиш енергия в земята
Това с обръщане на посоката на циркулация според мен няма никакъв смисъл.

juliang:
Ползва се вода вместо въздух. За отопление ще ти трябва система работеща на принципа на климатика, за да можеш да откраднеш топлината от 15-те градуса и да я вдигнеш до 25-30 за отопление.
За охлаждане може и да стане, но не си струва инвестицията. Много по-евтино ще ти е да си изкопаеш кладенец...

edor:
juliang, системата за отопление с водата е друга, аз говоря за въздух.

Ако например през зимата навън е -10 градуса и да кажем, че в къщата е -5 градуса и в следващия момент се пусне турбината, въздуха от къщата с температура -5 градуса, влиза в земята, излиза от земята вече с температура 15 градуса и влиза в къщата, е няма ли температурата в къщата да стане поне 10 градуса след 5 часа работа на торбината ?

dmitarp:
През зимата ако искаш да ползваш допълнително отопление и варианта, който си показал наистина ще почнеш да топлиш почвата. За да се избегне това вместо вътрешна затворена циркулация, трябва да използваш отворена, въздуха се взема от навън, преминава през грунда, затопля се и влиза в къщата, така ще облекчиш допълнителното отопление и няма да грееш грунда. За реализацията на това обаче ще са необходими доста повече от 150м тръби, не искам да го твърдя това с голяма точност защото ей така на око не винаги нещата са очевидни.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия