Животът- начин на употреба! > Екология
Защо се затопля климата
Tanas:
--- Цитат на: mind в Ноември 28, 2019, 09:27:35 pm ---Така добре ли е?
--- Край на цитат ---
Добре е! ;D
epwpixieq-1:
--- Цитат на: plcsoft в Ноември 28, 2019, 06:17:24 pm ---За разлика от растенията дори и монокултурни който служат като бели дробове и създават условия за живот и препитание на огромното разнообразие от видове животни и човека, то създадената от човека промишленост и машини са изцяло с негативно влияние не само върху природата не само върху всички останали живи същества но и в най-голяма степен върху самият човек. Тоест ние хората сме си създали собствен капан, система за самотормоз и тихо селективно унищожение на всичко живо около нас. Тази система все повече се разраства. Това е големият проблем! И всичко това бълва денонощно неконтролирано огромни количества отрови и замъръсявания.
--- Край на цитат ---
колега plcsoft, ме мисля че имаме различие с вас в това ви (общо) виждане. Съгласен съм за порочния кръг във световната система, но не съм писал за това понеже там само ще си хабим думите. Когато говорих за монокултура обаче аз не правих сравнение с други човешки дейности, а със това как природата би използвала ефективно тази площ, или по-точно как би покрила земята така че да не се вижда чернозем. И точно това събоптимлано използване на почвата и разравянето и всяка година е причинител на нарастващо СО2 заедно със силното обеззеленяване бладодарение на човешките дейности . С това не казвам че другите човешки дейности са добри, просто поставям под светлина част от човешката дейност, за която не се говори много, а всъщност по определени данни е най-големия замърси тел ( така да се каже ) и със сигурност е най-големия обеззеленител.
Прилагам графиките, от видеото което посочих, които вие явно не сте си направили труда да погледнете.
Забележете натрупването на СО2 през зимните месеци ( в северното полукълбо ) когато няма достатъчно зеленинка. Януари и Февруари СО2 се натрупва и забележете какво става към края на Март и Април когато започват земеделските дейности и особено от орането (обръщането на горния слой, които през предната година е натрупал най-много СО2) и така минаваме през Май, когато започва да се получава баланс между изхвърляното на СО2 и нарастването на зелената листна маса, и идваме до месеците Юни, Юли и Август когато новата зелена листна маса буквално изсмуква СО2. Предполагам няма да кажете че през лятото цялата индустрия в северното полукълбо спира да работи, и виждаме как като по-чудо, огромното СО2, каточели магически изчезва, разбиа се това отчасти се дължи и на абсорбирне от океаните, но те абсорбират през цялата година, а това което се променя основно е че имаме растеж на нова лисна маса, която използва натрупаото през зиамта СО2 както и огромното количество СО2 изхвърлено при пролетните земеделски дейности от раздирането на земята, като продукт за своя растеж.
Както казах не отчитане на фактите и повтаряне само на едно и също закостеняло виждане е демагогия или религия и не помага на никой.
Вие споменахте че сте практик а не теоретик, и точно затова ви цитирах цялата тази информация, понеже ние с огляма вероятност световната индустрия няма да я променим, но с личен пример може да засаждаме култури без да орем и да покриваме земята с допълнителни сателитни/спомагетелни култури а не само със моно такива. Точно това можем да направим ( макар че като го направих за първи път, домашната си градинка, като засадих домати директно във тревата, даже и с бурени около тях, съседите ме мислеха за луд, докато не изкарах домати и то без много поливане ) и така може да тръгнем и да правим нещо смислено, а не само да си говорим колко много проблеми виждаме. Или както вие се изразихте:
--- Цитат на: plcsoft в Ноември 28, 2019, 06:17:24 pm ---Който ако щете вярвайте, но влияят на всички нас. Просто някой забелязваме какво става с това влияние, а други се самозалъгват със сладки сънища.
--- Край на цитат ---
понеже това много хора го виждат и не сте първия нито последния да забележи големите проблеми на индустриалната цивилизация.
plcsoft:
--- Цитат на: epwpixieq-1 в Ноември 29, 2019, 04:30:36 am --- а със това как природата би използвала ефективно тази площ, или по-точно как би покрила земята така че да не се вижда чернозем. И точно това събоптимлано използване на почвата и разравянето и всяка година е причинител на нарастващо СО2 заедно със силното обеззеленяване бладодарение на човешките дейности .
--- Край на цитат ---
Просто сега го Осъзнах! Демек ми се нареди в съзнанието пъзелчето което ми липсваше за да осъзная напълно вашата гледна точка. Сега разбирам, какво сте имали впредвид с предните постове и информация която споделихте. Спорен ден , от мен!
dmitarp:
Това е една абсурдна теза, не съм гледал филма, нямам и намерение да го гледам, но и ако авторите застъпват същата теза, значи искат да заблудят някои.
1. В Бразилия също се обработват големи площи, там също се оре, но такова явление не се наблюдава.
2. В Южна Африка, особено в Мозамбийската долина също има интензивно земеделие, също се оре, но такова нещо не се наблюдава, т.е. нарастване на СО2 по време на оране.
3. В Югоизточна Австралия се намират регионите със най интензивно отглеждане на ориз, където също тече процес на оране и подготвяне на почавата и то два пъти в годината, а в някои стопанства дори три пъти, но това явление там не се наблюдава.
4. Има едно петно на висока концентрация на СО2 около езерото Чад, там почти няма земеделие и не се оре.
5. В обширнио региони на Канада и Сибир въобще не се оре и никога не се е орало, но там концентрацията на СО2 нараства най силно.
Всички тези доводи показват, че годишните колебания на концентрацията на СО2 в атмосферата въобще не са свързани с земеделската дейност, а си има друго обяснение, не искам сега да го коментирам, безмислено е, но е свързано с покачване на температурите пролетно време, засилване на гнилостните процеси в горите, и топенето на стари ледове.
Абсурдна е и тезата, че интезнивните монокултури по малко използват слънцето от колкото горите, било то и тропически. Само един пример, царевична нива или нива със захарна трастика, в най интензивния си разтеж усвоява около 12 % от слънцето, за целия вегатационен период около 6%, а на една гора максимума е не повече от 4%. Причината затова е механизма на фотосинтеза, дърветата като по-стара флора, механизма им на фотосинтезата е по-примитивен и по-малко ефективен, докато тревистите растения, които масово се култивират като царевица, захарна тръстика, житни култури имат по съвършен механизъм на фотосинтеза с по-висока ефективност.
plcsoft:
epwpixieq-1 това което дадохте като информация само доказва нагледно че, нашата планета е живо същество. Това същество си има свой биоритъм и явно за сега се справя някакси със нарастващата вредност на хомоманиакус(вманиачен хомосапиенс) :). Но ако алчността и маниащината човешка продължат да нарастват прогресивно както до сега в близките години последната картинка от поста ви няма да я виждаме. А ще гледаме все повече зони наситени със СО2 за все по-дълъг период от време, което ще доведе до поголовно измиране на живите видове който имат нужда от повече кислород за метаболизма си. Видях че графиките са от 2006 година, тоест от преди 13 години, не знам дали вече не е късно, след като от 5 години ползвам мрежи за да опазя зеленчукувата си реколта от измиране. Дано не съм прав!?
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия