Животът- начин на употреба! > Екология
Защо се затопля климата
krasias:
--- Цитат на: plcsoft в Ноември 27, 2019, 09:19:05 am --- Мерил съм температурата на черната почва и по-обяд е достигала температури от 65 - 70 градуса.
--- Край на цитат ---
Е това вече е нещо уникално, plcsoft температурата на почвата не се мери на повърхността а на 10 - 12см надолу в почвата, и пак е доста преувеличено щото съм нагрявал вода в черен маркуч на много силно слънце но максимума който измерих беше 60°С. Не е лошо да си провериш и термометъра за сериозни отклонения.
--- Цитат на: plcsoft в Ноември 27, 2019, 09:19:05 am ---Дори и при капковото напояване колкото и влага да има по-обяд листата на растенията са толкова увехнали че са като плат.
--- Край на цитат ---
А тука просто си открил проблемите на капковото напояване и много сухия въздух. Проблема на капковото напояване е че то прониква повече в дълбочина отколкото встрани, а когато пресаждаш растенията прекъсваш централния корен и на растението му остава да прави коренова система встрани а не надолу в почвата. Обаче встрани е полято в много малък диаметър а извън този диаметър си е яко суша и растението знае за това и прави единственото възможно нещо в случая. А то е че след като не може да развие дълги странични корени то развива огромен брой къси и много нагъсто коренчета. И накрая се получава коренова асфикция (задушаване), което никога не би се получило ако се полива посредством дъждуване. Особенно тиквите ако ги поливаш капково само при при корена винаги ще имаш проблем с повяхнали листа по обяд, щото тиквата не случайно развива корени по протежение на стъблото и си иска дъждуване. Сега тази година имахме проблем наистина с бързото съхнене на почвата но този ефект идваше повече от твърде сухия въздух. Та вместо да преувеличаваме нещата е по добре да се замислим за истинските причини, щото по твоята логика на екватора земята трябва да е в течно състояние ама нещо не е така.... а там е в пъти по топло.
Радико:
Няколко човека тука се съсипаха да излагат факти доказващи, че климата се затопля. Странно
Дали сте забелязали колеги, че темата се казва:
--- Цитат ---ЗАЩО се затопля климата
--- Край на цитат ---
А не се казва "ДАЛИ се затопля климата"
На всички е ясно, че има затопляне. Големият въпрос е КАКВО ГО ПРИЧИНЯВА.
Прехвърлянето на дискусията към въпрос които никои не оспорва е... Не знам как да го нарека.
Увеличения наклон на земната ос не може да обясни явлението защото при увеличен наклон освен по горещо лято ще има и по студена и сурова зима. Полярната нощ ше слезе по надолу. Деня ще стане по къс по нашите ширини през зимата.
Не се получава значи. Някой случайно да се сеща калви са количествата "процентно изразено" на така нарочените парникови газове на Марс. Защо там няма парников ефект. Защо е такъв кучешки студ а не е поне като на земята. Също така защо въпреки, че марсианската атмосфера не се е променяла десетки хиляди години от началото на изследванията на Марс до наши дни температурите там са се повишили.
Оффф предполагам, че само си губя времето да пиша. Такива въпроси има смисъл да бъдат задавани на мислещи хора, не на вярващи.
plcsoft:
--- Цитат на: krasias в Ноември 27, 2019, 10:32:49 pm --- ...... plcsoft температурата на почвата не се мери на повърхността а на 10 - 12см надолу в почвата, и пак е доста преувеличено щото съм нагрявал вода в черен маркуч на много силно слънце но максимума който измерих беше 60°С. Не е лошо да си провериш и термометъра за сериозни отклонения.
--- Край на цитат ---
Вижте сега, аз съм човек прагматик и практик, мене теории меории, конспирации монспирации и други мисловни мастурбации не ме интересуват. Демек вярвам в това което ми виждат очите и това което се потвърждава многократно през много дълъг период от време и най-вече ми носи някаква практическа полза, другото е файр-верде или мокра плява. :) :) Така че, не ме учете какво да гледам и как да го отчитам, просто изнасям факти който съм ги видял с очите си и не доказвам на никого нищо. Който иска сам може да си провери. Уреда ми е точен и много добре знам какво и как да мери. А за маркуча няма да коментирам. Случайно да сте чували за коефиценти на топлопроводност. Май не сте!
А за СО2 отделяна от почвата само ще кажа като факт който явно много лесно пренебрегвате, този въглероден двуокис винаги се е отделял от почвата кога в по-малки кога в по-големи количества, доколкото ми е известно в почти цялата 5 милиардна история на планетата. Не може да правите сравнение между това което отделя почвата на 1 милион декара обработваема земя с това което отделя денонощно един ТЕЦ, Завод, Фабрика, Град, село, автомашини и то целогодишно. Докато почвата отделя може би 1 седмица в годината СО2 а през останалото време отделя О2 или нищо не отделя то замъръсяването от човешката дейност е постоянно и тенденцията е тя да се увеличава. Така че, затоплянето на климата ще продължи. Това трябва да ни тревожи а не кой как мерил температурата и дали е вярно измерена. Докато ние си мерим кривите температури то климата се променя при това неусетно(защото е постепенно и едва забележимо и не ни прави впечатление) а от това страдаме всички, независимо кой къде живее и как живее.
А относно темата която разискаме за мен отговора е един и много добре осъзнат. А именно климата на планетата която обитаваме се затопля основно от безрасъдната човешка дейност. При това тази човешка дейност е почти безконтролна защото цялата икономика е базирана на хищнически манталитет който е добре култивирана алчност и ненаситност за имагинерни богатства изкусно втъкани в дрехата на икономически и културен идиотизъм , какъвто наблюдаваме в последните 200-300 години. Това е, който разбрал разбрал, който не е, здраве да е! ;) ;)
tobo1:
Ще повторя нещо, което съм чел и споделял тук.
Годишно в амазонската джунгла се изсичали гори с площ равна на територията на Франция.
Ако това е верно, е чудовищно и не може да не оказва влияние на цялата система.
Това е само за амазония, а ако добавим масовото изсичане навсякъде.....
Приказките, че се възстановяват териториите и едва ли не повече листна маса израствала, са за наивници, които не са заставали под дърво в жегите, а търсят климатик.
Мисля, че "човекът" е един от факторите за ускорени промени.
dmitarp:
Парниковият ефект е полезен, без него Земята щеше да е доста студено място. Над 75% от парниковият ефект се дължи на водните пари в атмосферата. Проблема на парниковият ефект е, че след определена стойност връщане назад няма, или може би има, но затова по късно, той се самозахранва. Колкото по-висока е температурата толкова повече пари в атмосферата, колкото повече водни пари толкова по-висока температура. Мисля, че има критична стойност на водните пари в атмосферата, надвиши ли се тази стойност връщане назад няма, ако ще CO2 да е нула. Разбира се, че СО2 в атмосферата намалява тази критична стойност и затова неговите концентрации също са опасни. Докъде може да стигне парниковият ефект? До там, че цялата вода в океаните да се изпари, атмосферното налягане да стане 220 атмосфери а температурата 373 оС, разбира се че при това положение живота е немислим. Решението на проблема е едно - термоядрена зима, човечество държи в ръцете си това решение, и ако се наложо несъмнено ще го използва, до тогава нека да се наслаждаваме на топлите зими. Последното голямо застудяване в северната част на България беше през февруари 2012 година, когато в продължение на повече от месец температурите бяха непрекъснато под нулата, като минималната беше -18 градуса, а максималната -4, мислите ли, че това е нормално, ако го нямаше парниковият ефект всеки ден щеше да е така, през почти цялата година.
Южно Американската джунгла е с площ около 10 млн. кв. м, Франция има площ 675 хил. кв. м. Ако в действителност всяка година по един или друг начин се унищожаваше площ от джунглата равна на площа на Франция и без след това да се възтоновява, досега отдавна да беше се превърнала в пустиня, все пак там гори интезнивно се секат и горят поне от 200 години насам. Очевидно е, че джунглата има огромен потенциал да се самовъзтановява. Какво са правели фермерите преди масовото навлизане на изкуствени торове, опожарява ли са площите, експлоатирали са ги 4, 5 години до изтощение на почавата и са ги заебавали нивите, след 50 години тези ниви вече са си пълноценна джунгла. Ако не вярваш на това иди в балканските села, и ще се учидиш колко много ниви и ливади в миналото сега са гора, защото вече повече от 60 години не са ползвани.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия