Автор Тема: Защо се затопля климата  (Прочетена 64884 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Защо се затопля климата
« Отговор #30 -: Ноември 27, 2019, 08:44:35 am »
Уж имало глобално застудяване, а сега слънцето си повишило радиацията. Тъкмо обратното чувам по новините, слънцето е с намалена радиация, както никога досега.

Ами повишението на средните годишни температури?
Топенето на ледниците?
Растенията започнаха да изгарят и трудно виреят. Питайте тия, които се занимават със зеленчуци - всичко изгаря, като си мислят, че някакви болести са причините, а всъщност, като покрият растенията с мрежа, която намалява слънцето, нещата си идват на място. Дори в овощните градини поставят такива мрежи.

Няма как магически да изчезне това или онова явление от парниковия ефект, защото неговото влияние е в малки проценти, в противен случай ще изчезне и всичко живо. Влиянието на фона на всички показатели е минимално, но то ще окаже съществено влияние на живота.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Защо се затопля климата
« Отговор #31 -: Ноември 27, 2019, 08:58:18 am »
Топлото не влияе лошо на овощните градини и там се поставят мрежи против градушка и навсякъде се поставят мрежи против градушка или птици а ако видиш агрил той се поставя против слана. При зеленчуците само доматите реагират зле когато са на припек но когато ги разположиш правилно в градината няма проблем, и проблема е повече сушата а не топлината. Ето тази година ми закъсня реколтата от овошки и зеленчуци заради северните ветрове, много късно се затопли почвата.

Неактивен plcsoft

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 536
Re: Защо се затопля климата
« Отговор #32 -: Ноември 27, 2019, 09:19:05 am »
Хора не се заблуждавайте, затоплянето е на лице, това е факт. То е едва забележимо но, постоянно и неотмено,като променя всичко и влияе на всички дори и тези дето си мислят че не е така.  :) А относно зеленчуците правилно е отбелязал ЕДМ тези мрежи ги поставям от 5 години не заради градушката а заради огромната топлина която се получава лятото. Мерил съм температурата на черната почва и по-обяд е достигала температури от 65 - 70 градуса. Кажете ми на такава температура кое растение ще вирее. Ако не са защитени с платнища и няма постоянна влага изсъхват за два дни. Дори и при капковото напояване колкото и влага да има по-обяд листата на растенията са толкова увехнали че са като плат. Който не забелязва това значи е толкова отнесен от информационата отрова че, вече е загубил всякакъв усет за естественото, за живото, за природата. Просто в главата му е айрян от насадените шаблони на матрицата и няма никаква сензитивност за процесите в живата природа. А това е жалко! Просто е много жалко!

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Защо се затопля климата
« Отговор #33 -: Ноември 27, 2019, 09:38:03 am »
Не помня кой, но това лято някой, който отглежда домати ми каза, че след като почнал да слага мрежи на доматите всичко си дошло на място с реколтата, иначе просто растението изгаря и дава само 1-2 кг. реколта. Имам леля на село и тя се оплаква, че вече нищо не виреело от болести, но къде сега да тръгна да й развивам теории, че е от слънцето, тя и без това няма пари за мрежи. Добива в градината й е 5-10 пъти по-малък отколкото преди да речем 20 г.


За овошките и дали е добре високата температура за тях:
Ами никак не е добре. Имам един приятел агроном с години ми е набивал неща, дето не ме интересуват, но го слушах от уважение, та помня, за да се образува пъпкуване и за да се развие да речем пшеницата, е необходимо определени дни студ, ако сбора на температурата за тези месеци е по-висок, няма пъпкуване. Така, че за умерения климат има овошки, които не виреят в субтропика - това са всички характерни български плодове. След време ще се простим с тях или ще ги модифицират генно.

Хора не се заблуждавайте от контратеории, като тази за плоската земя. Достатъчно доводи ви дадох за затоплянето. Ако не вярвате изтипосайте се лятно време дибидюс на слънце без защита и вижте какво ще се случи с вас. Аз като влизам в морето да речем за повече от половин ден, нося специални дрехи с UV-защита, с дълги ръкави и клин, маска на лицето, в противен случай докато изляза, ще бъда изпепелен. Никакви кремове не помагат.

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Защо се затопля климата
« Отговор #34 -: Ноември 27, 2019, 04:52:29 pm »
Точно така Теленор, наклона на оста на Земята е мръднал с една секунда спрямо еклиптиката на  Слънцето в посока  +(плюс) и сега е вече 23,49. Доближава СЕ към заветното число 23,5. След достигането му ще има апогей и след това баавно ще започне да СЕ връща към нормалните стойности от 23,42. А до тогава, не ни остава нищо друго освен да чакаме. Ако преди сме брали от корен домати 1кг., сега го делим на 10 и просто късаме единствения домат разрязан на 2, почти готов за салата.

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: Защо се затопля климата
« Отговор #35 -: Ноември 27, 2019, 05:11:50 pm »
Повече ме притеснява какво следва ,когато затоплянето стигне апоея си.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Защо се затопля климата
« Отговор #36 -: Ноември 27, 2019, 06:31:28 pm »
Здравейте, отдавна не съм писал.
Започвам с въпрос: Направиха се не знам колко ядкови сондажи на леда в Гренландия и Антарктика; някой да е разбрал колко пласта лед са открити?
Аз не можах. Някой, който има повече време може ли да потърси?
Според много учени, последния ледников период още не е свършил, иначе как се обяснява наличието на мамути зад северния полярен кръг.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Защо се затопля климата
« Отговор #37 -: Ноември 27, 2019, 06:50:32 pm »
Добре. тогаз защо в Пловдивско не виреят мандарини, не се задържат палми с банани... неща дет ги има на няма и 1000 км на юг...
Сега ше кажете че зимите са студени ... Ами ако зимите са студени, значи все пак не е чак толкоз топло станало.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Защо се затопля климата
« Отговор #38 -: Ноември 27, 2019, 07:02:18 pm »
Абе че има промяна на климата отпреди 30-40 години - има, това никой не го отрича! Обаче да се твърди, че дотогава не я е имало, и че човешката дейност е виновна за което... е извинявайте, ама това може да си го помисли само един много самонадценил се човек, дето живее с убеждението, че като пръдне и на Марс буря прави... Който освен това не умее да смята и да мисли, нито си има представа от мащабите на планетата, атмосферата, природните явления и т.н.

Та книжката, която споменах преди 2-3 страници е "Състояние на страх" на Майкъл Крайтън - последната в кариерата му (умира от рак). Написана е малко като екшън, малко и с фантастични технологични елементи, но иначе в нея има цитирани и съвсем истински научни изследвания и статии. Авторът много добре е хванал идеологическите тенденции, и това, което лично аз бях учуден да науча, че тези локуми, които ни се разтягат сега за климата и т.н. в САЩ са ги разтягали точно същите още от 70-те години на 20-и век, когато тука сме били зад желязна завеса и изобщо и хал-хабер не сме си имали от подобни работи...

Така че всичко се повтаря - "новото" е добре забравеното старо. Докато има овци, които без да проверяват нещата се връзват, ще има и вълци, които ще блажат от това... И както щете още го разбирайте.
« Последна редакция: Ноември 27, 2019, 07:20:43 pm от PyroVeso »

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Защо се затопля климата
« Отговор #39 -: Ноември 27, 2019, 07:34:43 pm »
Хора не се заблуждавайте, затоплянето е на лице, това е факт.
plcsoft, това не е "факт" това е религия. Или вярват, или не вярват, много малко хора мислят с главата си относно това което става.
Мерил съм температурата на черната почва и по-обяд е достигала температури от 65 - 70 градуса. Кажете ми на такава температура кое растение ще вирее.
ами защо оставяте гола черна земя, да я пече слънцето, не сте ли чували за покривни култури или култури които се засаждат заедно с основните точно за да покрият земята и да я запазят от слънцето (като поемат, колкото могат, тази слънчева енергия), да не говорим за симбиозата която се получава с основната култура така че тя както и покривните култури растат по-здрави. Още повече като обръщате почвата, за засяването на новите култури, изкарвате, и изхвърляте в атмосферата, CO2 които природата така прилежно е слагала в почвата през предната година. Та само с тази си дейност вие отделяте повече в CO2 атмосферата отколкото някой които се топли цяла зима (ефективно) на дърва.

Ето ви малко информация от NASA:
https://joyce-farms.com/blogs/news/how-tilling-is-killing-the-atmosphere  (как обръщането на почвата убива атмосферата )
https://www.youtube.com/watch?v=x1SgmFa0r04 (вижте какво става с наличието на CO2 през Март и Април, когато в северното полукълбо се обръща почвата за засаждане на новите култури )

Трябва не е само да се говори с политически лозунги (много добре ни е познато от соца), помислете малко с главата си какво правите и тогава давайте съвети на другите, не правете неща, просто защото всички други около вас ги правят така. Това най-вероятно е и най-голямата грешка на хората в много отношения.

Дали човешката активност оказва влияние върху климата или не, е безсмислен въпрос, разбира се че оказва. Правилния въпрос обаче е не дали, а в каква степен, като това вече е много сериозно по-труден въпрос понеже променливите са толкова много че просто не можете да си ги представите.

Така че вместо да пишете по безсмислени въпроси, вижте как вие можете да си оптимизирате земеделската дейност и да научите повече, а и след време да помогнете на други хора да я оптимизират, защото както се вижда вие, а и 99,9% от хората имат доста неща оптимизират.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Защо се затопля климата
« Отговор #40 -: Ноември 27, 2019, 10:32:49 pm »
Мерил съм температурата на черната почва и по-обяд е достигала температури от 65 - 70 градуса.
Е това вече е нещо уникално, plcsoft температурата на почвата не се мери на повърхността а на 10 - 12см надолу в почвата, и пак е доста преувеличено щото съм нагрявал вода в черен маркуч на много силно слънце но максимума който измерих беше 60°С. Не е лошо да си провериш и термометъра за сериозни отклонения.
Дори и при капковото напояване колкото и влага да има по-обяд листата на растенията са толкова увехнали че са като плат.
А тука просто си открил проблемите на капковото напояване и много сухия въздух. Проблема на капковото напояване е че то прониква повече  в дълбочина отколкото встрани, а когато пресаждаш растенията прекъсваш централния корен и на растението му остава да прави коренова система встрани а не надолу в почвата. Обаче встрани е полято в много малък диаметър а извън този диаметър си е яко суша и растението знае за това и прави единственото възможно нещо в случая. А то е че след като не може да развие дълги странични корени то развива огромен брой къси и много нагъсто коренчета. И накрая се получава коренова асфикция (задушаване), което никога не би се получило ако се полива посредством дъждуване. Особенно тиквите ако ги поливаш капково само при при корена винаги ще имаш проблем с повяхнали листа по обяд, щото тиквата не случайно развива корени по протежение на стъблото и си иска дъждуване. Сега тази година имахме проблем наистина с бързото съхнене на почвата но този ефект идваше повече от твърде сухия въздух. Та вместо да преувеличаваме нещата е по добре да се замислим за истинските причини, щото по твоята логика на екватора земята трябва да е в течно състояние ама нещо не е така.... а там е в пъти по топло.
« Последна редакция: Ноември 27, 2019, 10:53:40 pm от krasias »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Защо се затопля климата
« Отговор #41 -: Ноември 27, 2019, 11:16:31 pm »
Няколко човека тука се съсипаха да излагат факти доказващи, че климата се затопля. Странно
Дали сте забелязали колеги, че темата се казва:

Цитат
ЗАЩО се затопля климата

А не се казва "ДАЛИ се затопля климата"
На всички е ясно, че има затопляне. Големият въпрос е КАКВО ГО ПРИЧИНЯВА.
Прехвърлянето на дискусията към въпрос които никои не оспорва  е...  Не знам как да го нарека.
Увеличения наклон на земната ос не може да обясни явлението защото при увеличен наклон освен по горещо лято ще има и по студена и сурова зима. Полярната нощ ше слезе по надолу. Деня ще стане по къс по нашите ширини през зимата.
Не се получава значи. Някой случайно да се сеща калви са количествата "процентно изразено" на така нарочените парникови газове на Марс. Защо там няма парников ефект.  Защо е такъв кучешки студ а не е поне като на земята. Също така защо въпреки, че марсианската атмосфера не се е променяла десетки хиляди години от началото на изследванията на Марс до наши дни температурите там са се повишили.
Оффф предполагам, че само си губя времето да пиша. Такива въпроси има смисъл да бъдат задавани на мислещи хора, не на вярващи.

Неактивен plcsoft

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 536
Re: Защо се затопля климата
« Отговор #42 -: Ноември 28, 2019, 07:03:16 am »
...... plcsoft температурата на почвата не се мери на повърхността а на 10 - 12см надолу в почвата, и пак е доста преувеличено щото съм нагрявал вода в черен маркуч на много силно слънце но максимума който измерих беше 60°С. Не е лошо да си провериш и термометъра за сериозни отклонения.

Вижте сега, аз съм човек прагматик и практик, мене теории меории, конспирации монспирации и други мисловни мастурбации не ме интересуват. Демек вярвам в това което ми виждат очите и това което се потвърждава многократно през много дълъг период от време и най-вече ми носи някаква практическа полза, другото е файр-верде или мокра плява. :) :) Така че, не ме учете какво да гледам и как да го отчитам, просто изнасям факти който съм ги видял с очите си и не доказвам на никого нищо. Който иска сам може да си провери. Уреда ми е точен и много добре знам какво и как да мери. А за маркуча няма да коментирам. Случайно да сте чували за коефиценти на топлопроводност. Май не сте! 

А за СО2 отделяна от почвата само ще кажа като факт който явно много лесно пренебрегвате, този въглероден двуокис винаги се е отделял от почвата кога в по-малки кога в по-големи количества, доколкото ми е известно в почти цялата 5 милиардна история на планетата. Не може да правите сравнение между това което отделя почвата на 1 милион декара обработваема земя с това което отделя денонощно един ТЕЦ, Завод, Фабрика, Град, село, автомашини и то целогодишно. Докато почвата отделя може би 1 седмица в годината СО2 а през останалото време отделя О2 или нищо не отделя то замъръсяването от човешката дейност е постоянно и тенденцията е тя да се увеличава. Така че, затоплянето на климата ще продължи. Това трябва да ни тревожи а не кой как мерил температурата и дали е вярно измерена. Докато ние си мерим кривите температури то климата се променя при това неусетно(защото е постепенно и едва забележимо и не ни прави впечатление) а от това страдаме всички, независимо кой къде живее и как живее.

А относно темата която разискаме за мен отговора е един и много добре осъзнат. А именно климата на планетата която обитаваме се затопля основно от безрасъдната човешка дейност. При това тази човешка дейност е почти безконтролна защото цялата икономика е базирана на хищнически манталитет който е добре култивирана алчност и ненаситност за имагинерни богатства изкусно втъкани в дрехата на икономически и културен идиотизъм , какъвто наблюдаваме в последните 200-300 години. Това е, който разбрал разбрал, който не е, здраве да е!  ;) ;)

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Защо се затопля климата
« Отговор #43 -: Ноември 28, 2019, 08:36:58 am »
Ще повторя нещо, което съм чел и споделял тук.
Годишно в амазонската джунгла се изсичали гори с площ равна на територията на Франция.
Ако това е верно, е чудовищно и не може да не оказва влияние на цялата система.
Това е само за амазония, а ако добавим масовото изсичане навсякъде.....
Приказките, че се възстановяват териториите и едва ли не повече листна маса израствала, са за наивници, които не са заставали под дърво в жегите, а търсят климатик.
Мисля, че "човекът" е един от факторите за ускорени промени.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Защо се затопля климата
« Отговор #44 -: Ноември 28, 2019, 09:23:21 am »
Парниковият ефект е полезен, без него Земята щеше да е доста студено място. Над 75% от парниковият ефект се дължи на водните пари в атмосферата. Проблема на парниковият ефект е, че след определена стойност връщане назад няма, или може би има, но затова по късно, той се самозахранва. Колкото по-висока е температурата толкова повече пари в атмосферата, колкото повече водни пари толкова по-висока температура. Мисля, че има критична стойност на водните пари в атмосферата, надвиши ли се тази стойност връщане назад няма, ако ще CO2 да е нула. Разбира се, че СО2 в атмосферата намалява тази критична стойност и затова неговите концентрации също са опасни. Докъде може да стигне парниковият ефект? До там, че цялата вода в океаните да се изпари, атмосферното налягане да стане 220 атмосфери а температурата 373 оС, разбира се че при това положение живота е немислим. Решението на проблема е едно - термоядрена зима, човечество държи в ръцете си това решение, и ако се наложо несъмнено ще го използва, до тогава нека да се наслаждаваме на топлите зими. Последното голямо застудяване в северната част на България беше през февруари 2012 година, когато в продължение на повече от месец температурите бяха непрекъснато под нулата, като минималната беше -18 градуса, а максималната -4, мислите ли, че това е нормално, ако го нямаше парниковият ефект всеки ден щеше да е така, през почти цялата година.

Южно Американската джунгла е с площ около 10 млн. кв. м, Франция има площ 675 хил. кв. м. Ако в действителност всяка година по един или друг начин се унищожаваше площ от джунглата равна на площа на Франция и без след това да се възтоновява, досега отдавна да беше се превърнала в пустиня, все пак там гори интезнивно се секат и горят поне от 200 години насам. Очевидно е, че джунглата има огромен потенциал да се самовъзтановява. Какво са правели фермерите преди масовото навлизане на изкуствени торове, опожарява ли са площите, експлоатирали са ги 4, 5 години до изтощение на почавата и са ги заебавали нивите, след 50 години тези ниви вече са си пълноценна джунгла. Ако не вярваш на това иди в балканските села, и ще се учидиш колко много ниви и ливади в миналото сега са гора, защото вече повече от 60 години не са ползвани.