Автор Тема: Експерименти с трифазни мотори  (Прочетена 59502 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Експерименти с трифазни мотори
« Отговор #45 -: Октомври 25, 2017, 01:30:36 pm »
EDM electronics
По-скоро отвори нова тема само за BLDC.
Това за потенциометъра е ясно.
Според мен положението на потенциометъра трябва да задава скорост на въртене примерно, а електрониката да се среми оптимално да достигне тези обороти с минимална консумация(ако  има толкова мощност в батерията).
Мисля, че е неудобно да се оптимизира на слух и вибрации. Тези критерии могат да се използват в началото за уточняване на законите за оптимизация.
п.п. Може би трябва и температурата на двигателя.
« Последна редакция: Октомври 25, 2017, 01:55:14 pm от valex »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Експерименти с трифазни мотори
« Отговор #46 -: Октомври 25, 2017, 02:16:24 pm »
EDM electronics
По-скоро отвори нова тема само за BLDC.
Това за потенциометъра е ясно.
Според мен положението на потенциометъра трябва да задава скорост на въртене примерно, а електрониката да се среми оптимално да достигне тези обороти с минимална консумация(ако  има толкова мощност в батерията).
Мисля, че е неудобно да се оптимизира на слух и вибрации. Тези критерии могат да се използват в началото за уточняване на законите за оптимизация.
Да, прав си. Има и още нещо, което може да се подобри софтуерно и е немаловажно:
- Стабилизация на оборотите!!!
Когато се изтощава батерията от крайно заредено до крайно изтощено състояние пада с цели 8,6В, от 25В до 33,6В. Това се отразява осезаемо на оборотите и се налага постоянна корекция.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Експерименти с трифазни мотори
« Отговор #47 -: Октомври 25, 2017, 03:00:49 pm »
Има и още нещо за подобрение:
Не знам как е програмата на този контролер, но ще е нужно горните транзистори на моста да не работят в ШИМ-режим, а само като обикновени ключове, шим-а да остане само за долните ключове на моста. По този начин се елиминират динамичните загуби на половината транзистори, които са основни и по този начин ще се вдигне КПД-то на инвертора почти двойно. Така се направени велоконтролерите на китайците, което е мн. добро решение.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Експерименти с трифазни мотори
« Отговор #48 -: Октомври 25, 2017, 03:05:04 pm »
:):):)
Точно това исках да ти пиша в момента.
Трябва добре и да се изчисли силовата част и драйверите. Има и трифазни специализирани драйвери. И с токова защита и т.н.
https://store.comet.bg/CatalogueFarnell/Product/1805490/
В руския сайт има доста добри напътствия. http://www.avislab.com/blog/brushless08/
Има и добра софтуерна реализация.
« Последна редакция: Октомври 25, 2017, 03:30:17 pm от valex »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Експерименти с трифазни мотори
« Отговор #49 -: Октомври 25, 2017, 03:22:15 pm »
Аз по принцип нищо не изчислявам, просто преоразмерявам и ползвам най-доброто и по много, като транзистори и по този начин по-добро не може и да се желае. Драйвери ще се ползват IRF2110, а транзистори според изпълнението на контролера, дали да е с SMD или обикновени. Но за пробите на контролера и модификациите не са необходими кой знае какви върхови транзистори. Иначе в Комет електроникс предлагат върхови нискоомни SMD-та.

Ще видя и в сайта какви трифазни драйвери сочат, но не знам дали ще е удобно с тях. Добре е драйвера да е до транзисторите и съм по-склонен за всяка фаза да е с отделен драйвер.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Експерименти с трифазни мотори
« Отговор #50 -: Октомври 25, 2017, 03:47:10 pm »
Не знам дали видя:
https://store.comet.bg/CatalogueFarnell/Product/1805490/
Но тока им е сравнително малко.
Прочети руската статия за бездатчикови двигатели. С малко хардуер и софт се определя позицията и се пуска коректно.
« Последна редакция: Октомври 25, 2017, 05:27:49 pm от atos »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Експерименти с трифазни мотори
« Отговор #51 -: Октомври 25, 2017, 03:59:33 pm »
Не само тока е малък, който не може да захрани дори едно мощно СМД, но и бързината е много ниска и това ще внесе допълнителни загуби.

Бездатчиков контролер не ме интересува. Знам, че има. При тях докато тръгне двигателя ротора се колебае напред-назад /има дрейф/, да се определи положението му и чак тогава тръгва. Началния ток е огромен и въртящия момент при запускане е нищожен. За моите цели не е проблем, но при задвижвания при които се изисква голям начален въртящ момент или често пускане и спиране на мотора, ще се окаже сериозен проблем. Затова само датчиков контролер.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Експерименти с трифазни мотори
« Отговор #52 -: Октомври 25, 2017, 04:05:49 pm »
Това са други пускове. Три тази версия няма движение. Като си определиш позицията си пускаш какъвто ток искаш. Но ъгъла ще е по-трудно да се определи.
Прочети статията и виж видеото.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Експерименти с трифазни мотори
« Отговор #53 -: Октомври 27, 2017, 07:46:47 am »
EDM electronics
Така и така трябва да има ШИМ може да се пробва със синусиодално(или друга форма) напрежение на фазите. Така ще се премахнат загубите от вишите хармоници, които само нагряват желязото.
А имам и добра идея за мотор-спирачка ако ще се прави универсален контролер.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Експерименти с трифазни мотори
« Отговор #54 -: Октомври 27, 2017, 08:50:50 am »
Привет, valex,
Значи си чел и разработката на украинеца за синусуидалния вариант на инвертора.  ;) Мдаааа..., дборо е, добро е, вярно е това, което казваш. Този вариант го бях забравил, но точно това е възможно най-доброто решение за контролера "направи си сам". То иначе контролери бол, и аз имам една торба, но всички са посредствени и за мен временни решения. Оттук малко, оттам малко, като се поспести и нещата се получават по възможно най-добрия начин.
Освен, че ще намалеят загубите на енергия, намалява и загряването, намаляват и изискванията за охлаждане.

Напиши си адреса на лични ако искаш, сега мога да ти пратя контролер и програматор, а по-късно, като направя трифазния мост и драйвера на радиатор, ще ти го пратя заедно с настроен двигател/датчици и авансова плочка. По програмирането си ти.