Алтернативни енергоизточници > Вашите експерименти

Експерименти с трифазни мотори

<< < (2/11) > >>

Lambo_Rambo:
По принцип целта е обратната, трябва да се подкарат конкретните електромотори, и се търси с какво и как да се подкарат. Моделарски електродвигатели не ми представляват интерес, електромотора който се опитвам да подкарам ми представлява интерес защото е най-мощната автомобилна охлаждаща перка която съм виждал, интереса ми е да я ползвам за охлаждане. Самия електромотор е означен като 850 ватов, което ще е достатъчно и за ел колело даже. Алтернатора ми представлява интерес защото искам да поекспериментирам с такова задвижване за ел колела, или да направя ел. картинг за сина ми и така нататък, има автомобилни алтернатори (за леки коли, не камиони) от по 200 ампера, което на по висок волтаж трябва да дава много сериозни коне, доста повече от картингите по картинг пистите... Конкретния алтернатор от клипа не е повече от 70тина ампера, а контролера който ползвам е 100, много се надявам да успее да го захрани поне на 12 волта, но да е на пълна мощност, защото в момента тягата буквално я няма, а 70 ампера на 12+ волта пак трябва да дава достатъчна мощност за захранване на едно ел колело.

EDM electronics:
Ето ти един контролер без пари, който работи много добре, бездатчиков е до 20А: https://ru.aliexpress.com/item/DC-12V-24V-36V-500W-Brushless-Motor-Drive-Board-Balanced-Car-BLDC-Controller/32684492208.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.9DANoc

Ако ти трябва по-голям ток, просто го ползваш, като драйвер, а отделно трябва да си направиш 3-фазен мост с транзистори. На контролера има товарен шунт от който се настройва токовото ограничение.

И защо трябва да работи с 12 В, това е страшно неефективно, свързано е с огромни загуби поради големите токове. Работи с високи напрежения. Двигателите са навити за 12В и това те ограничава, по отношение на ефективността. Велосипедите вече работят от 48В нагоре, до 80В. Освен това при велосипедите има и редуктор и още двигателя е многополюсен, нискооборотен с голям въртящ момент. Струва ми се искаш да преоткриваш топлата вода. Вътрешен ротор на алтернатор означава високи обороти и малък въртящ момент. Да подкараш 1-2 кВт на 12В си представям проводници, като за електрожен, а по тях пад от няколко волта и КПД-то, което всъщност целим най-вече, отива на кино.

BLCD с неодимови магнити е по-икономичен и с много по-малки габарити от това с което си се захванал ти. И имай предвид, че тия мощности дето ги говориш искат охлаждане и то сериозно.

Lambo_Rambo:
Идеята електормотора от автомобилната перка (от клипчето на руснака в ютуб) е да се ползва за охлаждане на автомобил и за това е на 12 волта, тя на толкова си работи и заводски. Алтернатора разбира се че за в бъдеще ще се подкара на по-високо напрежение. Целта на сегашните експерименти е да постигна някакъв успех в подкарването на тия електромотори на 12 волта, и тогава да се хвърлям в покупки на скъпи батерии, контролери и така нататък. Имам една мотоциклетна рамка напълно оборудвана с окачване гуми джанти спирачки и имам мерак да я подкарам на ток някой ден, все пак тя може да се натовари много по-сериозно отколкото еднин велосипед. Проблема е че съм много далеч от какъвто и да било резултат. Ето в клипа на руснака от ютуб - мотора от перката се върти като ненормален със сериозна мощност, а го захранва със батерийка 8.1 волта до колкото виждам. При мен на 12 волта се върти колкото да не спре. Ако кажете че проблема е до настройката на контролера приключваме дискусията и продължавам да си блъскам главата с опити. Днес пробвах да включа програмната карта която бях взел за стария ми контролер, но седи на режим четене и съответно нямам възможност да направя каквито и да били настройки.

mind:
Гледа ли това клипче? https://www.youtube.com/watch?v=3BvXXBCqqfc
Според мен е хубаво да захраниш някакъв друг мотор за да си сигурен, че контролера е в ред.
Примерно мотор от HDD. https://www.youtube.com/watch?v=vvkqCIA43AA
Така едно по едно ще отстраняваш възможните неизправности или грешки при свързването.

EDM electronics, гледам, че в цялата тема пишеш BLCD
Абревиатурата е:   Brush Less Direct Current  =  BLDC

Радико:
Ламбо
Ще се опитам да ти помогна за вторият случай. Алтернатора се явява синхронна машина и поради тази причина се нуждае от предварително развъртане при стартиране. Най лесно това става ако го пускаш първоначално в асинхронен режим. За целта първо при стартиране свързваш към ротора резистор около шест ома, като се развърти малко го даваш на късо и едва тогава му подаваш напрежение. Тук точно е тънкият момент, защото ако тока е недостатъчен, ротора е недовъзбуден и губи синхрон  ако пък е голям, ще се превъзбуди, ще влезе в генераторен режим и ще стане на спирачка.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия