Автор Тема: Технологични новости  (Прочетена 327479 пъти)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 2 015
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Технологични новости
« Отговор #1125 -: Октомври 14, 2024, 01:53:09 pm »
За цената - винаги в началото е скъпо, защото докато се постигне да се направи се случват много грешки и проблеми в процеса на търсене, харчат се средства за това и тези които правят нещата искат да си ги възтановят - електролизера на мен ми е излязъл 1 милион и ще ти го продам за 1.2 милиона, ако сега на база знанията които съм постигнал ми струва 0.2 милиона ще мога за продавам по 0.4..Цената пада.
h2motor цената пада при технологично развитие а не на основните продукти от които технологията се произвежда. Примерите които давате са доста смешни. Разберете не споря относно технологията, тя може да се развие, въпреки че всичики тези технологии са известни и се прилагат от няколко десетилетия, проблема е относно цената на крайния продукт а тя включва всички пеобразвоания и складови разходи, това прави енергииния продукт скъп. Това го казва и човека на видеото което посочих но вие някак си или не можете да го разберете или просто гледате в един много концентриран участък на тази технология.
Има смисъл от така наречения зелен водород, защото няма потребление за много ток който може да бъде произведен и той просто се губи, за производителя на ток е по добре да го продаде на много ниска цена отколкото на 0-лева или да не бъде произведен, за самото производство разходите на производителя са нулеви - панелите са поставени, слънцето ги огрява, те могат в дадения момент да произведат ток но няма кой да го купи, така че за него да произведе и продаде по 2 стотинки киловата е по добре отколкото да не го произведе и да не го продаде.
Ами да го протребяват този ток директно за производство!!! Защо си мислите че това не се прави, замисляли ли сте се върху това??? По горе ви обясних защо. Понеже това сръхпоизводство е временно и то за мнооооого малкък участък от времето (около 200 часа на година!), замислете се какви производстени могат да работят на такъв режим, никакви. Точно и затова няма смисъл да се развива индустрия която да се опитва да складира това минимално "свръх" производство! Много по евтино е да не се потребява, точно и затова се получават тези глупави дисбаланси във енергиината ситема.
И пак ти казвам, тези мощности се изграждат, обществото плаща за тях, по добре е да се използват отколкото да стоят и да ги пече слънцето.
Ами те за (съжаление) се изграждат това е така, но явно вие никога не сте ивестирали лично в нищо. Понеже първото правило на  един инвеститор е че когато осъзнае че е направил неизгодна инвестиция е да си отреже разходите (до колкото може) и да потърси по-доходоносна такава (това е капитализъм).

Това което вие посочвате за пример е чист социализъм, и понеже е наложено и е направна неиизгодна публично/социално-субсидирана инвестиция в соларните паркове, които са основната причина за повишаватено на цената на ел. енергията в страната, дайте да добавим още по-неизогдна инвестиция във производството на "зелен" водород, понеже имаме през 2% от времето, повече енергия отколкото е необходима. Разбирате ли колко безмислена е тази логика!

За голямо съжаление обаче, осъзнавам колко нерационално мислисте по всичките тези основни въпроси, и само се надявам, никой да не ви ползва за каквито и да е съвети, понеже явно имате огромно объркване на приоритети и икономическа целесъобразност. С такива разбирания като вашите цялата икономическа система на Европа отива към кошчето за болклук понеже става абсолютно неконкурентна от енергиина гледна точка.

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 774
Re: Технологични новости
« Отговор #1126 -: Октомври 14, 2024, 06:12:42 pm »
 epwpixieq-1, това е добра временна технология, след няколко години арабите ще свършат петрола и ще хукнат от там и ще минат като стадо бизони и ще ни раздерибанят държавата. Там много пече, ще правят ток и водород с електролиза и ще имат доходи. Социализъм е, но като ти спасява задните части значи е добър.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 2 015
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Технологични новости
« Отговор #1127 -: Октомври 15, 2024, 12:51:48 pm »
epwpixieq-1, това е добра временна технология, след няколко години арабите ще свършат петрола и ще хукнат от там и ще минат като стадо бизони и ще ни раздерибанят държавата. Там много пече, ще правят ток и водород с електролиза и ще имат доходи. Социализъм е, но като ти спасява задните части значи е добър.
Отново минахте директно на лозунги отколкото на технически сравнения. За съжаление това се вижда при определени колеги, като вас, които защитвават определена теза от идеологична гледна точка отколото да преставят физично-икономически реалистичен полгед. Абсолютно нищо няма да ви спаси, така си мислите понеже имате идеологична гледна точка! Всяка неефективна инвестиция обрича инвеститора на недостиг. Точно и затова енергиините цени растат, понеже има недостиг на евтин енергине ресурс, а то винаги ще е така когато се инвестира усилено в ниско-концентрирани енергиини източници.

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 774
Re: Технологични новости
« Отговор #1128 -: Октомври 15, 2024, 06:15:22 pm »
Къде нараснали енергийните цени ?

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 774
Re: Технологични новости
« Отговор #1129 -: Октомври 15, 2024, 09:33:04 pm »
Къде нараснали енергийните цени ?
И не става въпрос за обществен строй, строя навсякъде е СОЦИАЛИЗЪМ в разновидности, нюанси , но е социализъм. Пенсионно осигуряване, всякакви видове осигуровки и застраховки - това е социализма. Капитализъм като обществена постройка не съществува, финансите и капитала са в настройката на обществената система, те не са нейна база.
 - В случая става въпрос за дадености, в тези топли страни има много слънчеви дни, има и петрол който отдавна изпомпват, те ще останат без петрол в един момент. Там парите от петрола се разпределят на социална база, с се осигурява техния социализъм и без пари ще стане точно както казах - ще емигрират там където уж има пари за още социализъм. Едно стадо бизони ще мине през България, лесно е да се философства но кой ще го спре това стадо не виждам.
Затова трябва да се разработи и производство на водород от ток, ще се появи и начин да се съхрани много удачно, по безопасен от петрола и от батериите - акумулаторите. Танкерите ще возят не петрол от там а сплав на метали, основно алуминий в нея, ще се преработва там да се зареди с енергия, купувачите ще извличат енергията и обратно ще я връщат. Това предстои, България се пази свисше и това ще се случи за да оцелее и тя.
 В Русия също няма много петрол вече, но има метан, метана е антикриматичен - изпусне ли се в атмосферата се получава слой от него в атмосферата и затова не бива по никакъв начин да се транспортира мисля, той трябва да се преработва и след като се извлече въглерода - суровината на бъдещето, да се продаде водород.
 Ще се направи и извличане на въглерод от СО2, пак с водород, защото това което сега е от метал - стомана ще стане от полимери армирани с въглерод. Има филмчета за състезателни автомобили с такива детайли на купето, обръща се по таван и той не се огъва, изминава стотици метри и нищо и няма. Ламарината първо корозира, второ и правят 5 покрития, после я лакират с лаки при инцидент като се огъне хората се смачкват. В момента ги има тези неща, но се водят луксозни и скъпи, предстои да станат достъпни и единственните разпространени технологии.

Активен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 960
Re: Технологични новости
« Отговор #1130 -: Октомври 16, 2024, 05:13:48 am »
... Има филмчета за състезателни автомобили с такива детайли на купето, обръща се по таван и той не се огъва, изминава стотици метри и нищо и няма. Ламарината първо корозира, второ и правят 5 покрития, после я лакират с лаки при инцидент като се огъне хората се смачкват. В момента ги има тези неща, но се водят луксозни и скъпи, предстои да станат достъпни и единственните разпространени технологии.
Човече, не пиши неща от които нямаш никакво понятие. А като гледам какво пишеш - нямаш понятие почти от нищо.
Съвременния автомобил НАРОЧНО е направен да се смачква до определени граници. Това ти дава шанс да оцелееш.
За пореден път ще ти дам пример, дано пък го осмислиш. Движиш се със 30 м/сек и се удряш в стълб или в друг автомобил. Кое ще е по-здравословно за теб - скоростта ти от 30 м/сек да се намали до 0 м/сек за 0.1 м или за 1 м? Какво ще е отрицателното ускорение в единия случай и в другия случай? Щот простите сметки показат че в единия случай ще имаш ускорение 300G и ще станеш на компот, а в другия - 30G, което за краткотрайно претоварване е напълно преживяемо.
Конструкцията на нормалния автомобил се състои от изключително здрав кокпит, който е общо-взето по границите където са стъклата на колата, и всичко останало е така сметнато, че да се мачка при натоварване от около 30-50G, при което е прието че човек вътре има шанс да оживее. Дори вехтото ми BMW има специални греди, по които двигателя при челен удар се подпъхва под купето с единствената цел да не влезе в купето. Всички кормилни пръти се правят с карета, за да могат при удар и деформация на ходовата част да не влезнат навътре и да ти се забият в гърдите, а да тръгнат нагоре.
При удар от 50 км/ч този кокпит трябва да остане абослютно недеформиран и трябва вратите на колаат да могат да се отварят, за да могат да те извадят отвътре. За деформация на кокпита NCAP автоматично маха една звездa от оценката на колата.
На тази снимка можеш да видиш за какво говоря. Всичко до предната врата става на дреп, но там където са пътниците структурата е непокътната и без деформации:

A eто това е неприемлив резултата при теста:

И именно това, че всичко отпред става на дреп контролирано ти дава този един метър в който твоето тяло спира малко по-плавно. Ако колата беше идеално твърда, удара с 30 м/сек (около 100 км/ч) би бил равносилен на това да се пльоснеш по корем на паважа от 15 етаж.

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 774
Re: Технологични новости
« Отговор #1131 -: Октомври 16, 2024, 09:32:16 am »
  Защо си мислиш, че не знам това ? Виж какви са решенията при тези които се движат с 200 -300км.ч. и кокпита от кевлар. Нещата винаги вървят от там към тези които са на пътя. Там оцеляват при удари с много по голяма скорост и енергията за поглъщане е по голяма отколкото могат да погълнат ламарините на който и да е ламаринен автомобил. Целта е да се гарантира че пътниците няма да пострадат при все по голяма скорост, а че инцидентите ще се случват това е ясно, разбира се друго направление е срещу броя инциденти. Варианта да излита при неизбежен инцидент на няколко метра над препятствието, варианта направо да се лети на ниска височина също са на картата.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 539
Re: Технологични новости
« Отговор #1132 -: Октомври 16, 2024, 12:34:58 pm »
Ти сега забеляза ли батко Джул? С твоите камъни по твоята глава! Борбата е трудна, борбата както казват е епична..... и т.н. според както е казал поета!

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 2 015
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Технологични новости
« Отговор #1133 -: Октомври 16, 2024, 01:42:07 pm »
- В случая става въпрос за дадености, в тези топли страни има много слънчеви дни, има и петрол който отдавна изпомпват, те ще останат без петрол в един момент. Там парите от петрола се разпределят на социална база, с се осигурява техния социализъм и без пари ще стане точно както казах - ще емигрират там където уж има пари за още социализъм. Едно стадо бизони ще мине през България, лесно е да се философства но кой ще го спре това стадо не виждам.
Това със сигурност е технологична новост  ;D ;D ;D
Затова трябва да се разработи и производство на водород от ток, ще се появи и начин да се съхрани много удачно, по безопасен от петрола и от батериите - акумулаторите. Танкерите ще возят не петрол от там а сплав на метали, основно алуминий в нея, ще се преработва там да се зареди с енергия, купувачите ще извличат енергията и обратно ще я връщат. Това предстои,
 ...
Ще се направи и извличане на въглерод от СО2, пак с водород, защото това което сега е от метал - стомана ще стане от полимери армирани с въглерод.
Тези неща престоят в научно-фантастичните романи, където всичко се задвижва от "зелен" водород (от фотоволтаици и вятърни турбини) и в главите на не-трезво мислещите като вас. Но когато имаме такива ентусиасти, като вас, които говороят без съобразяване с физичните закони и енергиини концентрации на кой са му необходими концентрирани енергиини източници. Във свят покрит със соларни панели и вятърни турбини само да не насъпи нова ледникова епоха, че виждатели тогава само ще можете да си мечтаете за бизонни стада  ;D ;D ;D

И докато такива ентусиасти като вас си мислят за фото-волтаици генериращи "зелен" водород за 1% от операционното си време, ето ви една технологична "новост" за 24х7-"зелено" електричество, което работи на 100% 365 дни в годината, от това което е постоянно под краката ви, а не в небестата: https://fervoenergy.com/

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 774
Re: Технологични новости
« Отговор #1134 -: Октомври 16, 2024, 03:11:58 pm »
  epwpixieq-1, Each 40ft container consumes 1 MW of electricity and produces 200 Nm³/h of hydrogen, pressurised to 30 bar as output. Това с каква ефективност на преобразуване на тока във водород е ? 200 кубични метра при 1 бар налягане произвежда за 1 час и потребява 1000 киловатчаса.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 2 015
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Технологични новости
« Отговор #1135 -: Вчера в 02:24:47 pm »
Each 40ft container consumes 1 MW of electricity and produces 200 Nm³/h of hydrogen, pressurised to 30 bar as output. Това с каква ефективност на преобразуване на тока във водород е ? 200 кубични метра при 1 бар налягане произвежда за 1 час и потребява 1000 киловатчаса.
;D ;D ;D направо ме заливате от смях  ;D ;D ;D

Пръво като копирате неща от интернета ( които явно не са ваши ) най-малкото се цитира източника, понеже всяко нецитиране е вид кражба на интелектуален труд ( интересно вие осъзнавате ли това ). Та горното, удебелено и подчертано изречение, сте го копирали от подобен ( или точно този ) източник: https://stargatehydrogen.com/wp-content/uploads/2023/11/broschure_stargate_hydrogen-2023.pdf ( ст. 8, първото изречение ).

Интересно вие неможете ли да си сметнете сам ефективността на превръщане? Но да ви го сметна понеже явно като копирате и пействате, първо не разбирате както копирате и второ явно нещо елементарните изчисления не са ви силата. Та да ви кажа ефкетивността е 63%.

Вотро, явно вие отново нещо не разбирате проблема! Та тази 63% ефективност е само един от процентите на превръщатне! Като сложите и другите превръщания във веригата цялата ефективност, от първичната вложена енергия до извършената работа, става на по малко от 5%!

Компанията които произвежда тези контейнери е във този вид неефективен бизнес единствено с помощта на проектни пари от ЕС. Никой няма да си дава парите за тези глупости, точно и затова им е нужно 12 месеца за да изготват един контейнер, понеже няма абсолютно никакво търсене за такава глупава технология.   

Разберете го най-накрая, водорода по начина по който се получава не е вид енергиен източник, а енергиино складираща система подобно на (химически) батерии, пясъчни термални резервоари и други видове енерго складиращи системи,  която само може да оскъпи крайното използване на енергииния ресурс. За съжаление тази фуднаментална разлика, вече си мисля, че не можете да я осъзнаете.

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 774
Re: Технологични новости
« Отговор #1136 -: Вчера в 05:24:03 pm »
Правилно сте намерили източника, те правят доста неефективни електролизери, но очевидно бързат щом има пазарен интерес. Според мен интерес има защото в момента мощностите за соларна енергия не могат въобще да се натоварят. Точно толкова е ефективноста 63%, която по научните стандарти отпреди 15 години е ниска. Сега не мога да намеря източник, но тогава ме интересуваше темата и бяха писали че стандарта в него момент е 75% ефективност. Не знам за какви превръщания по веригата говорите, известни са ми приложения на водорода и в момента се произвежда по химически път водород и се използва, също съм гледал кривата на потребление на водород - тя нараства стръмно, има висока цена надута не защото им се губи по веригата а целта е печалба. При Тойота Мирай го напомпват да 700 бара налягане, стои с години в бутилките и както им казва народа, отиват да я подкарат и той си е там толкова колкото е бил зареден. Загубата от компресирането ли ще бъде чак толкова голяма ? Метана дори не само го компресират, а го втечняват и пренасят и продават. За водорода на станциите на Тойота цената беше 16 долара за килограм, по едно време от Тойота бяха казали че проекта Мирай им губи много пари, но бяха им отговорили журналисти - те дават карта за безплатно зареждане за мисля 50 хиляди мили и после е намалено за новите модели на 35 хиляди. Та журналистите им казват - водорода ви е ужасно скъп, защо го давате безплатно тогава. И пак съм пападал на нещо като отговор на Тойота в който обясняват че безплатния водород те го избиват с високата цена после, та от това не им е загубата. Проекта бил да направят станции а те излизат скъпо заради цената на земята за тях, станциите обслужват малко коли, а земята струва колкото за другите станции. Няма значителни загуби, загубите са в електролизерите, това нещо от линка който сте намерили е ефективност за мокра клетка за ННО, такива си правят любители - аматьори. По ефективни електролизери и проблема е решен, никой не мисли или поне аз че водорода ще навлезе и ще хукне утре всичко на водород. Дори аз съм убеден че рафинериите ще се избиват за него да правят хидрокрекинг на горива, в момента има такива рафинерии които си купуват водород произведен във фабрики, транспортират го и ползват в техните кули за хидрокрекинг.В Русия има употреба на водород за целта макар че имат метан евтин, трябва им за производство на по скъпи масла четох. Тези масла които са наистина напълно синтетични са с точна дължина на молекулата и на практика се прави дължината казват те - колкото я искаш, нали в някакъв диапазон. Такива масла се предлагат много слабо, защото са разрешили на минерални масла да се поставя етикет напълно синтетични, забранено е само в две държави - Германия и Япония. Защото за другите са скъпи, това са много скъпи продукти. Ако искат да ги произвеждат според руснаците, а необходимост има - варианта за качество е с водород, могат да го правят от метан, но това е инвестиция в съоръжения които не са им основни. Утре ако забранят да се лъже за маслата че са синтетични ще има лудо търсене на водород и такова оборудване да се прави с ток, то все пак е по евтино от другото още. Не става въпрос за моментите в които има излишен ток и цените ставали отрицателни - 200 часа, всъщност соларните инсталации в много голяма част от времето през което произвеждат са частично натоварени, няма пълен товар а частичен и те произвеждат колкото е той. Така или иначе ги строят, по добре е да се натоварят хубаво защото и аз и вие ги плащаме, те са с данъчни облегчения, субсидирани. Данъчните облегчения какво са - субсидия.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 5 002
  • Невежеството ражда химери...
Re: Технологични новости
« Отговор #1137 -: Вчера в 06:44:04 pm »
Ей, забравихме, че 2026-та трябваше да сме на Марс. Его 2025-та.
За Марс припомням трябва да имате 50 000 тона на околоземна орбита.
Сега обаче бай Илон го засипват с пари.
Да прави суб-орбитален куриер за военни доставки до точка на военен конфликт.
Тайван вика: нека аз, нека аз!

Но видеата не са основно за космос, а за термоядрен синтез. Работи се...

<a href="https://www.youtube.com/v/_kkcRxv9Tcs" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/_kkcRxv9Tcs</a>
В России созданы алмазные детекторы для термоядерной энергетики

<a href="https://www.youtube.com/v/PzMEdILxVkE" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/PzMEdILxVkE</a>
Россия удивляет! Плазменный космический буксир на ядерной тяге. Показываем ход работы

Активен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 960
Re: Технологични новости
« Отговор #1138 -: Днес в 12:06:49 am »
Ей, забравихме, че 2026-та трябваше да сме на Марс. Его 2025-та.
За Марс припомням трябва да имате 50 000 тона на околоземна орбита.
Сега обаче бай Илон го засипват с пари.
Да прави суб-орбитален куриер за военни доставки до точка на военен конфликт.
Тайван вика: нека аз, нека аз!

Но видеата не са основно за космос, а за термоядрен синтез. Работи се...
Да, Витко, работи се... но резултат няма. Има мультики. Докато бай ти Илон Мъсковски показа бустер, който може да вдигне едни 1 300 тона (втората степен) на 80 км височина и да се върне обратно, а на следващия ден Фалкън Хеви прати сонда към Юпитер, т.е. към спътника на Юпитер Европа.

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 774
Re: Технологични новости
« Отговор #1139 -: Днес в 07:52:47 am »
  Какъв е смисъла въобще от тези неща, а на Марс не може да се живее, там може да се изпратят само роботи и 1 милион тона товар няма да промени планетата и да я направи отново подходяща за биологичен живот. Освен да се похарчат много пари и да се пропилее много време друг смисъл няма. Както и от тези древни ускорители на частици - само харч, та те имат технология за реактори работещи с изотопи, също могат да ги произвеждат в промишлени количества. Точно за какво са тези токамаци ?