Автор Тема: Технологични новости  (Прочетена 238948 пъти)

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 518
Re: Технологични новости
« Отговор #975 -: Февруари 05, 2024, 08:57:52 pm »
Петрол трябва за химията много, прекалено много метали се използват и не са добър материал за нещата които се правят от тях. Сега като се появят още по добри конструкторски програми и самата програма ще казва - какво правиш, луд умора няма, толкова метали. Най обикновенни пластмаси армирани с въглеродни влакна са със здравината на дурал и много по малко енергия се влага в тях и ако наистина се рециклират за какво му е на някой да се занимава с метали. Метали само там където има температура.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 690
  • Невежеството ражда химери...
Re: Технологични новости
« Отговор #976 -: Февруари 08, 2024, 08:35:29 am »
Как напредничавият Запад използва архаичен софтуер
(е, дискетите в Япония вече ги забраниха, но да не отварям тема: Технологични старости).
И как вашата пералня LG (съвсем например) може да копае крипто или да е част от хакерска мрежа, без вашата воля...

Времето нагласено:
https://youtu.be/8lzqp-VYqtE?t=375
Отрежут США и глазом не моргнут: Хуситы предупредили Запад о козыре в рукаве

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 448
Re: Технологични новости
« Отговор #977 -: Май 24, 2024, 06:16:06 pm »
https://tass.ru/ekonomika/20866253
Цитат
НИЖНИЙ НОВГОРОД, 21 мая. /ТАСС/. Первый российский литограф, обеспечивающий выпуск чипов размером до 350 нм, создан и проходит испытания. Об этом ТАСС в кулуарах ЦИПР сообщил заместитель министра промышленности и торговли РФ Василий Шпак.
Край, ASML фалираха...

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 518
Re: Технологични новости
« Отговор #978 -: Май 24, 2024, 10:14:57 pm »
juliang, малките нанометри изискват много висока чистота на полупроводниците, а Китай продава запаси отпреди 2 години и нови чисти не могат да направят защото не могат да мерят чистотата, там това което добавят трябва да се знае колко за да отнеме примесите и да не остане самото то като примес. Те са развили спектрографите до ниво по високо от това на другите некитайски производители но ползват кристал който е много чист за да се сцепи много гладко, но и той се явява консуматив защото както си стои и повърхноста му се изкривява - променя. Ще има деградация в областта на електрониката и холандците и всички други по веритата ще трябва да си подарят технологиите на този който може да прави кристалите, шегувам се. Но наистина е възможно тези знания да станат тяхно достояние за малко пари, защото тези които ги имат няма да могат да ги прилагат и стойноста им девалвира.

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 518
Re: Технологични новости
« Отговор #979 -: Май 24, 2024, 10:27:22 pm »
Черешка на тортата беше и мнението от 2018 г. на вече бившия министър на киберсигурността на Япония Йошитака Сакурада, който открито призна, че никога не е използвал компютър в живота си. За добро или лошо той вече не е на поста си. 
Но Япония не е единичен случай - само преди три години американската армия най-накрая се отказа от система от епохата на 70-те години на миналия век, която използва флопи дискове за оперативните функции на ядрените сили на нацията, като ги замени с решение за цифрово съхранение.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 690
  • Невежеството ражда химери...
Re: Технологични новости
« Отговор #980 -: Май 26, 2024, 08:12:46 pm »
Мир ещё не знал такого оружия!
РЭБ «Тобол» полностью «закрывает небо» на сотни километров!


<a href="https://www.youtube.com/v/QvmOC7sr9eA" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/QvmOC7sr9eA</a>

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 454
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 448
Re: Технологични новости
« Отговор #982 -: Юни 07, 2024, 08:33:20 am »
Новата Лада Искра.
https://www.vesti.bg/tehnologii/avtomobili/avtovaz-pokaza-novatalada-iskrana-cena-20-000-lv-6200525

Подкарали са най-накрая конвейра на Рено? :)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 687
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Технологични новости
« Отговор #983 -: Юни 07, 2024, 09:05:22 am »
Новите западни марки автомобили са пълни боклуци. Който си е купил такава кола, бере големи ядове, плаща луди пари за ремонти. Сервизите са пълни САМО с нови коли. Говорих с един голям майстор от моя регион - той каза, че всички нови коли са пълна трагедия. Каза, ако си взимаш кола, преди 2002 г.

Разправя за някакво ново мощно Ауди, полуоската му била направена със ситни шлици - умишлено  ;) /за да се изцедят копейките от балъка  ;)/, като си дадял малко по остра газ и те се изронвали. Да им е честито на гъзарите с новите боклуци  :). Бачкай, бачкай, губи си времето, износвай си хрущялите на ставите, троши си нервите и накрая си купи едно такова Ауди със шлици  ;D, за да можеш да не спиш от яд и да си харчиш спестяванията по ремонти и поправки - до следващия път Га си дал по-рязка газ.  :)

Аз с моята Жигула НИКОГИШ не съм ходил на сервиз  :), невър не съм давал пари за части - имам 3 касетки резервни части у гаража, но тя не се разваля - куча марка.  :)

Руската Лада по нищо няма да отстъпва по качество и здравина на европейските боклуци.
Лада значи дуракоустойчива.
Като си представя колко пропиляно време, сили и средства дават суетниците-мишоци за западни коли, направо ми става подигравателно.  ;D

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 448
Re: Технологични новости
« Отговор #984 -: Юни 07, 2024, 10:23:19 am »
Руската Лада по нищо няма да отстъпва по качество и здравина на европейските боклуци.
Лада значи дуракоустойчива.
Световна премиера на новата Лада - модел 2024 година:
<a href="https://www.youtube.com/v/b0qrShOwmY4" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/b0qrShOwmY4</a>

Барабанни спирачки, евтина и абсолютно душманска пластмаса на таблото, километража прилича на Даймлер от времето на Щирлиц.
Но има централна козола с екран... застинал някъде в 90-те години на миналия век и явно добавен без никаква връзка с дизайна на останалата част на таблото - сякаш е завит със самонарезки в последния момент.
Управлението на климатика е направено сякаш от 3 капачки на туби за масло, между които са заврени 3 бутона, до които посмъртно не можеш да се добереш да ги натиснеш.
Интересно ми е само волана откъде са го спиздили... а явно е спизден, защото въпреки всички напъни за локализация на изделията се виждат надписи на идеологчески неприемливия английски език по бутоните и въздушната възглавница...


Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 690
  • Невежеството ражда химери...
Re: Технологични новости
« Отговор #985 -: Юни 07, 2024, 10:39:07 am »
Жужи,Жужи,
оти се пин'яш да интерпретираш руски?
Не душнамнски, а дишмански. Иде от DEICHMANN-ски и на руски е синоним на евтиния.

Ако колата е здрава и дуракоустойчива, за 20 000 кинта я купувам от раз!
За мен е важно да ме отката от т.А до т.Б безаварийно и да не и слугувам.

Това, че се правиш на интересен с дизайн и лукс - купи си съвременен западен боклук и ще ти гледам сеира как ще му теглиш масрафа с твоята нещастна пенсия!
Купи, да има да се фукаш пред софийските гъзета (до момента, когато някой не те изпука или ти не се врежеш някъде). Или до 1-вия сериозен сервиз за нищо!
Д,Б !

П.п. Сега карам това, което искам. Мога да си купя от раз скъпо и луксозно - но не искам.
Money For Nothing... (Dire Straits)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 687
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Технологични новости
« Отговор #986 -: Юни 07, 2024, 10:46:16 am »

Управлението на климатика е направено сякаш от 3 капачки на туби за масло, между които са заврени 3 бутона, до които посмъртно не можеш да се добереш да ги натиснеш.
Интересно ми е само волана откъде са го спиздили... а явно е спизден, защото въпреки всички напъни за локализация на изделията се виждат надписи на идеологчески неприемливия английски език по бутоните и въздушната възглавница...

Ти като постоянно оценяш руснаците, я кажи ти какво направи, изобрети, създаде за времето на получаване на свободата си и потопен в евроатлантическите ценности?

Преди да бъдеш критичен към другите и да се присмиваш, се погледни в огледалото и си дай равносметка - ти колко струваш, ти какво си измислил.

Ето какво си направил, като това дето е изобретил оня, дето е дънил яко соц-киФтета Михаил Кузмов  :D - един гол oIo  :D

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 448
Re: Технологични новости
« Отговор #987 -: Юни 07, 2024, 10:57:24 am »
Ти като постоянно оценяш руснаците, я кажи ти какво направи, изобрети, създаде за времето на получаване на свободата си и потопен в евроатлантическите ценности?

Вижда се кой постоянно "оценя" западните технологии, без да поглежда каква алтерантива се предлага на изток. Затова и се налага да се включвам... :)

Новите западни марки автомобили са пълни боклуци.

Не душнамнски, а дишмански.
Абе казва се "оценявам", а не "оценям", ама това няма да го забележиш, нали? :)
И нямах предвид "дишмански", а именно "душмански" - враждебен, недружелюбен.
Цитат
което се е развило от праиндоевропейските *dus- ("лошо") и *menos ("ум, мисъл") и сродно на старогръцката дума δυσμενής ("враждебен")

За мен е важно да ме отката от т.А до т.Б безаварийно и да не и слугувам.
Но не караш Лада, нали? Ако това ти е критерия, вероятно си возиш задника на нещо от ВАГ групата или на Тойота. И то след 2010-та година.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 690
  • Невежеството ражда химери...
Re: Технологични новости
« Отговор #988 -: Юни 07, 2024, 11:12:27 am »
...абсолютно душманска пластмаса на таблото...
Д, Б!

И то след 2010-та година.
Преди. Когато колите бяха коли, а не консуматив.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 448
Re: Технологични новости
« Отговор #989 -: Юни 13, 2024, 06:48:01 pm »
https://www.world-nuclear-news.org/Articles/US-company-claims-nuclear-battery-breakthrough?feed=feed
Цитат
The company claims its "tiny coin-cell-style device can provide tens of milliwatts of power for over 100 years"
Това вече е нещо използваемо... 10 миливата в продължение на 100 години... мен ми прилича на вечно фенерче, или вечен ръчен часовник... за вас не знам :)