Автор Тема: Технологични новости  (Прочетена 220662 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Технологични новости
« Отговор #795 -: Януари 22, 2023, 07:47:02 pm »
кога Русия ще слезне от ракетата с която Гагарин излетя в космоса и ще покаже нещо ново? Или кога най-накрая ще се научи да произвежда автомобили? :)

Баща ти едно време е карал чисто нова кола Жигула от магазина - руска кола, а ти сега караш стар 30-годишен прогнил и раздрънкан таралясник BMW за не повече от 2 000 лв. - колкото е заплатата на една чистачка на тоалетни в бар.  :)

Руснаците ще почнат да правят коли, когато хората могат да си ги позволят чисто нови от магазина, като баща ти.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Технологични новости
« Отговор #796 -: Януари 22, 2023, 11:32:39 pm »
ЕДМ,
Многие безсимптомно...

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Технологични новости
« Отговор #797 -: Януари 23, 2023, 01:51:02 am »
Руснаците ще почнат да правят коли, когато хората могат да си ги позволят чисто нови от магазина, като баща ти.

Едно ми е интересно... ти на колко години си бил когато спряха да продават жигулата? Как си успял да си я купиш нова от магазина, като си бил на ... 15 години вероятно? Защото по спомен дори в Бразилия спряха да ги произвеждат преди 10-тина години... Да не се окаже че и ти си я взел втора ръка... :)
Никога няма да разбереш защо хората си купуват стара кола. Защо пият старо уиски. Защо си купуват стари къщи. Просто защото явно не разбираш разликата между старо уиски и стара ракия, както и межу стара къща и стар кокошарник. Зщото явно не разбираш разликата между 30 годишно БМВ и 30 годишна жигула.

П.С. имам един роднина, дето къта един трабант в един обор на село. Да го питам дали няма да се раздели с него, или е прекалено западен за твоите разбирания? :)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Технологични новости
« Отговор #798 -: Януари 23, 2023, 08:46:07 am »
Как си успял да си я купиш нова от магазина, като си бил на ... 15 години вероятно? Защото по спомен дори в Бразилия спряха да ги произвеждат преди 10-тина години... Да не се окаже че и ти си я взел втора ръка... :)

Не съм казвал, че съм я купил нова, секънд хенд е.
Ама много ми е интересно как правите сравнение с вещи от различни времена и епохи, и оттам генерални заключения. Преди жигулитата дядо ти е карал магарешка каручка. А първите жигули са произведени някъде 1969-1970 г. Да сравняваш автомобил от преди 50-60 г. със съвременните и това да ти е основния аргумент за качеството на живот ми се струва елементарно.

По-важното е да сравняваме други неща. Храната, стреса, отношенията, сигурността, перспективата, меркантилността и т.н.

Това дали караш жигула или 30-г. западен таралясник, който гори колкото 3 жигули, не виждам с какво може да си по-напред. Още повече, че на пазара една хубава жигула струва колкото 15 БМВ-та.

Представяш ли си колко си забогатял откак си станал "капиталист", не можеш да си купиш една нова кола, новото БМВ струва 260 000 лв. Трябва да станеш роб, за да си я позволиш. Едно време баща ти е чакал ред, но е купил чисто нова кола от магазина и за времето си е била супер лукс - купил я е, като пролетарий, не като тебе капиталист със стара бракма, хвърлена на отпадаци и ти си я купил за минималната заплата - ми тя струва колкото един нов GSM.

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Технологични новости
« Отговор #799 -: Януари 23, 2023, 11:26:41 am »
Музика свирена на "40+ годишен" компютър ZX Spectrum 48K:<a href="https://www.youtube.com/v/DvxX7ys08ZU" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/DvxX7ys08ZU</a>
« Последна редакция: Януари 23, 2023, 11:43:12 am от alvion »

Активен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Технологични новости
« Отговор #800 -: Януари 23, 2023, 11:51:50 am »
Браво Хулио, сега разобличи тия 2 неща (1-вото е важно, второто за мой кеф)

1. В Китае запустят подземные поезда со скоростью до 1000 км/ч.
Сейчас идёт активная фаза тестирования.

Китайский проект hyperloop, направленный на разработку технологии сверхскоростного подземного транспорта, успешно завершил первые испытания полноразмерной пассажирской капсулы.
При положение че наиситна го правят (което много ме съмнява, въпреки руските жълти весникарски писания) наиситна си хвърлят парите на вятъра.  hyperloop е идея за хора които не разбират физическите проблеми при правене и потдържане на големи системи. В крайна сметка, да потдъжаш (минимално налягане, за да имаш ниско съпротивление) на отсечки даже 10-тина километра си е доста сериозен инжинерен проблен, Представете си че вскички връзки трябва да са с вакумни характеристики.

Няма смисъл да изброявам всички проблеми които възникват при вакумиране на огромни системи. tundef00t прави това доста добре: https://www.youtube.com/watch?v=RNFesa01llk  И въпроса не е дали в САЩ не могат да направят нещо а в Китай могат, понеже в крайна сметка това са физични проблеми и даже и да направят нещо, едно малко земетресение може да направи такава (дълга) вакумна система напълно безмислена.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: Технологични новости
« Отговор #801 -: Януари 23, 2023, 01:04:31 pm »
1. Китай си имат влакове до около 500 км/ч. Над земята. И до сега не съм чувал за излетял от релсите влак. За нас, ако тия неща са пълна екзотика, за тях не е чудо нечувано.
2. Континенталната плоча (към Хималаите) не се тресе... Особено северната част.
3. Проекта е или имиджов, или военен. Т.е. парите не са интересни... Имат ги в $зелен излишък, който вече не искат да нараства. Трябва да се харчи, докато още има някаква стойност.
4. Влака е подземен. Ако породата е яка, то само прокопаването е проблем. Разбирай кинти.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Технологични новости
« Отговор #802 -: Януари 23, 2023, 08:28:28 pm »
... А първите жигули са произведени някъде 1969-1970 г.
Няма да ти казвам кога са произведени първите БМВ-та...

... Да сравняваш автомобил от преди 50-60 г. със съвременните и това да ти е основния аргумент за качеството на живот ми се струва елементарно.
През цялото време говоря за комфорт на придвижване на моя задник, за нищо друго. Това че ти се подлагаш на мъчения по идеологически причини си е твое лично извращение.

Това дали караш жигула или 30-г. западен таралясник, който гори колкото 3 жигули, не виждам с какво може да си по-напред.
Само за протокола - БМВ-то гори под 8/100 при максимално разрешената на магистралата скорост. И представаш ли си - знам от личен опит колко гори и жигулата при 120 км/ч. Сравнението не е в полза на жигулата, повярвай ми.

Още повече, че на пазара една хубава жигула струва колкото 15 БМВ-та.

Идея си нямаш колко струва едно ХУБАВО БМВ Е39. А таралясниците дали ще са БМВ или Жигула са на цена на скрапа. Просто германския скрап е по-тежък като килограми, и съответно - малко по-скъп :)

Представяш ли си колко си забогатял откак си станал "капиталист", не можеш да си купиш една нова кола, новото БМВ струва 260 000 лв.
Но и аз и ти можем да си купим една чисто нова Жигула. Малката разлика е че аз няма да го направя в никакъв случай. А и аз и ти не можем да си позволим едно чисто ново БМВ, без да си "счупим касичката" за десетилетия напред.

Едно време баща ти е чакал ред, но е купил чисто нова кола от магазина и за времето си е била супер лукс - купил я е, като пролетарий, не като тебе капиталист със стара бракма, хвърлена на отпадаци и ти си я купил за минималната заплата - ми тя струва колкото един нов GSM.
И трябва да се чувствам виновен, че не чакам 10 години да си купя чисто нова бракма? Да, беше супер лукс, а сега предизвиква само жалостива насмешка...
Ако 20 години (колкото са събирали родителите ми за Жигула) аз почна да спестявам, дали няма да си купя чисто ново БМВ от магазина? Чак за толкова пропаднал ли ме имаш? :)

И да ми обясняваш какво карам при условие че ти самия си си купил кола втора ръка, при това таралясник още при излизането й от завода... дали па не е малко странно?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Технологични новости
« Отговор #803 -: Януари 23, 2023, 08:31:35 pm »
... Ако породата е яка, то само прокопаването е проблем. Разбирай кинти.
И в тая област знанията ти се конкурират с надморската височина на Бургаския плаж...

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Технологични новости
« Отговор #804 -: Януари 23, 2023, 10:02:12 pm »
Туй са старите новости:
https://www.youtube.com/watch?v=3HQGQ0YVbJw

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Технологични новости
« Отговор #805 -: Януари 24, 2023, 09:39:45 am »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Технологични новости
« Отговор #806 -: Януари 24, 2023, 09:50:11 am »
https://automedia.investor.bg/a/2-novini/52015-sintetichnite-goriva-obezsmislyat-elektromobilite    а това как ви се вижда?

Аз конкретно нищо не виждам. Голи твърдения за синтетични горива с нулеви емисии на въглеродни и азотни окиси.
Възниква въпроса, а нулеви ли ще бъдат емисиите при производството на синтетичните суровини, които при изгаряне нямало да отделят окиси?
И естествено в тази "новина" такива данни не се съдържат.

Ако произвеждаме водород, който е с нулеви емисии, това не означава, че докато го произведем няма да има емисии. И къде е Киро на кирия тугас?

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: Технологични новости
« Отговор #807 -: Януари 24, 2023, 09:54:15 am »
https://automedia.investor.bg/a/2-novini/52015-sintetichnite-goriva-obezsmislyat-elektromobilite    а това как ви се вижда?
Цитат от статията: "Това също ще бъде интересно за Германия по-специално, тъй като енергийната политика за постепенното спиране на ядрената енергия ще означава, че повече въглища ще трябва отново да се преобразуват в електричество през следващите години - със съответните отрицателни ефекти върху истинският баланс на емисиите."

1. "ефекти върху истинският баланс на емисиите" == що си мисля, че синтетичните горива се правят от въглища, като основна суровина...
2. Дедо ви Хитлер, като видя зора, мина на синтетични горива накрая, сега Hugo Boss отново шие униформи за нацистката армия на Източният фронт == нищо ново под Слънцето.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Технологични новости
« Отговор #808 -: Януари 24, 2023, 10:17:24 am »
Няма да ти казвам кога са произведени първите БМВ-та...
През цялото време говоря за комфорт на придвижване на моя задник, за нищо друго. Това че ти се подлагаш на мъчения по идеологически причини си е твое лично извращение.

Возиш се комфортно, слизаш от комфорта, гледаш отстрани EDM спрял с Жигулата, слиза от нея некомфортно, протяга се да опъне снага, че от дискомфорт и шум го заболял гърба и му заглъхнали ушите, ти обаче надяваш оловните обувки и слагаш щипката на носа /сам си си го избрал  :D/ и целия ти комфорт се обезсмисля и отива по дяволите, гледката с това "техн. оборудване" е подтискаща - въглища, горелки, сажди, пара, а оня жигуладжия-бедняк и назадничев идеолог, проС  :) не му се налага такъв "комфорт" - не, мерси, той понеже е по-простичък чеше пъпа  :), не си уврежда здравето и не се състарява с алкохол, не му се налага да се занимава с "изкуството" на сп. Плейбой, за да лъска бастуна.  :D

Матей 7:3-5   
3 И защо гледаш съчицата в окото на брат си, а не забелязваш гредата в своето око?
4 Или как ще кажеш на брат си: Остави ме да извадя съчицата от окото ти; а ето гредата в твоето око?
5 За молитвата
(Лука 11:9-13)
Лицемерецо, първо извади гредата от своето око и тогава ще видиш ясно, за да извадиш съчицата от окото на брат си.


Карал той комфортно старо БМВ - западен скрап, а не вижда, че цената за това е закриването на 1 300 български училища, обезлюдяване, мангализация и чалгаджийница, и ограбване на държавата от колонизатор-диктатор.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Технологични новости
« Отговор #809 -: Януари 24, 2023, 11:43:45 am »
Разбрах! Щом Вова не го е измислил, значи е боклук! Нищо че вече Вова ползва такива боклуци! Сега като му резнаха доставките, сам ще ги измисля. Да очакваме ли главозамайващи технологични новости, след някой и друг век?