Автор Тема: Технологични новости  (Прочетена 220415 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Технологични новости
« Отговор #510 -: Август 16, 2022, 06:36:52 pm »
EDM electronics
Дай да си разберем компентентността.
Аз съм капитан от запаса от артилерията. Командвал съм батарея БМ21 (ако знаеш какво е това).
Учил съм военно дело, тактики и т.н. и съм чел секретни сводки за въоръжението на НАТО и Вършавския договор.
Знам как е устроено и как действа 80% от сегашното въоръжение на руската федерация. Знам го и то голяма част до схемни решения.
Знам, го защото това въоръжение е от 30-40-50 години.
Да ти казвал ли ти къде си бил когато аз съм се занимавал с въоръжение?
Това, че се държиш като фатмак (надали знаеш какво е това) не те прави осведомен!

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: Технологични новости
« Отговор #511 -: Август 16, 2022, 07:15:49 pm »
Руската федерация НЯМА и скоро няма и да има .
1. Хем НЯМА, хем скоро няма да има.
2. Колко скоро? Ако си мъж на пагона, разбираш от чест и ще отговориш.
3. Явно откато си в запаса нямаш прясно инфо. От 2000-та много вода изтече...
Ето ти всеки ден от извора: https://rg.ru/sila
Ако не го отваряш, значи интернет доставчика ти го цензурира (най-демократично).
Сложи си в мрежовите настройки на OS-a един free DNS server и ще отваряш всичко.

Free and Public DNS Servers:
https://www.lifewire.com/free-and-public-dns-servers-2626062
« Последна редакция: Август 16, 2022, 07:33:47 pm от VITAN »

Неактивен merlinbg

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 220
Re: Технологични новости
« Отговор #512 -: Август 16, 2022, 07:36:07 pm »
    Много се радвам, че във форума има военен специалист, но наистина този пост не го разбрах!?! На пръв поглед ми изглежда като обикновенно мерене на пишки, но се съмнявам отговора да е толкова прозд. Докато мисля какво друго е искал да каже valex, искам да задам въпрос, като към военен специалист: Има ли в момента в Украйна някакво NATO-вско оръжие което да може да направи от Запорожската АЕЦ(ЗАЕЦ) меко казано... екологично бедствие?
    Според моите скромни знания за Ядрената Енергетика няма опасност ЗАЕЦ да се превърне в нов Чернобил, защото знам разликата между ВВЕР и РБМК. Но знае ли човек... може и да са измислили "Господарите" отвъд Голямата Локва начин за да бутнат АЕЦ-а и да ядем домати с радиация :)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Технологични новости
« Отговор #513 -: Август 16, 2022, 07:41:38 pm »
Някой нормален да измисли защо украинците ще правят 6хЧернобил?
Поне един повод някой да измисли!
А сигурно руснаците са минирали централата украинците да не я взривят :):):)
А да украинците плашат руснаците да се изтеглят от Украйна иначе ще взривят централата с американски ракети :):):)

п.п Не се броя за специалист по военни технологии. По-скоро съм информиран за някои неща. И никога не говоря напразно.
Това , че не си правя труда да корегирам информациите на някои потребители във форума е затова , че не всеки заслужава и може да възприеме истината.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: Технологични новости
« Отговор #514 -: Август 16, 2022, 07:51:40 pm »
Единия лъже, другия маже.

Явно капитана не е мъж на честта - отмаза се от въпроса.

Само последното поколение реактори (в Белорусия и Русия има единици все още),
механиката ще погребе реактора...
Всички други стари реактори, за които идеше реч искат охлаждане, за да не гръмнат!
Ако не са някакви мини - експериментални.
Няма значение, колко е паднала мощността на промишления. Има БУМ !!!
Системите за охлаждане можеш да ги прецакаш с всякакво крупно калибрено въоръжение.
...но наистина този пост не го разбрах!?!
Ако и това не е разбрано, аз съм до тук.
По-просто не мога обясни.

Неактивен merlinbg

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 220
Re: Технологични новости
« Отговор #515 -: Август 16, 2022, 07:52:52 pm »
   Благодаря за изчерпателния отговор, беше точно по темата на въпроса :) Амиии... не знам защо им е на украинците да взривяват Запорожската АЕЦ, но точно те стрелят в момента по нея и това е неуспорим факт. Руснаците не стрелят и не искат да стрелят по нея, защото искат да я вкючат към тяхната енергийна мрежа. По този начин Украйна и Европата остават с по-малко енергия, отколкото са очаквали... умно а???  ;)

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: Технологични новости
« Отговор #516 -: Август 16, 2022, 07:55:21 pm »
Амиии... не знам защо им е на украинците да взривяват Запорожската АЕЦ, но точно те стрелят в момента по нея и това е неуспорим факт.
Не знаеш, защото не искаш да знаеш. Ако искаше, щеше.
Мога да помогна, но само, ако някой го иска. А и опираме до политика, което не е предмет на форума.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Технологични новости
« Отговор #517 -: Август 16, 2022, 08:00:51 pm »
merlinbg
Евала!!
Напук на руснаците да не ти вземат тока да взривиш ядрени реактори?
Това е страхотен довод да прецакаш за следващите 40-50 години половината си страна независимо дали си я освободил или е под руска окупация.
Не знам защо този пропаганда ти звучи логично?
Като се взриви да неби да имаш пак тока от нея???????
Хем ще си заразен,  хем нямаш так ток????
Нещо куца тука май?

Неактивен merlinbg

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 220
Re: Технологични новости
« Отговор #518 -: Август 16, 2022, 08:06:15 pm »
Не знаеш, защото не искаш да знаеш. Ако искаше, щеше.
Мога да помогна, но само, ако някой го иска. А и опираме до политика, което не е предмет на форума.

     Знам много добре, защо украинците стрелят по АЕЦ-а и по чия команда го правят :) Благодаря, не искам жокери. Въпроса ми беше към "Военния специалист", за да разбера с какво толкова разполагат НАТО-вците в Украинско. Всички ВВЕР-и имат Система за Аварийно Гасене на Реактора, но при Руските реактори тази система е много по-добре измислена, отколкото при японците (за Фукушима говоря)... невероятно, но факт :) Ето едно нещо, което Руските инжинери са направили по добре от западните си колеги :)

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: Технологични новости
« Отговор #519 -: Август 16, 2022, 08:20:46 pm »
Не само.
Фукушимските реактори имали няколко клапана, от които аварийно се изпуска водород.
Тук е мястото някой да каже откъде се взема той (и не, не е зелена енергетика).
Понеже често сработвали аварийно, японците ги бай-пас-нали.
И имало само 1 или 2 работника, знаещи всички аварийни клапани - кое как.
Руснак ги питал навремето:
- Какви тренировки правите за аварийни ситуации?
Японеца:
- В Япония няма аварийни ситуации...

Неактивен merlinbg

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 220
Re: Технологични новости
« Отговор #520 -: Август 16, 2022, 08:49:03 pm »
    Аз говорех за разликите при подаването на кадмиевите пръти в Активната зона от Системата за управление и защита при руснаците и при японците. При японците, те се подават отдолу с помощта на електродвигатели, а като втора възможност: може да се подават и ръчно с винтова система. При руснаците  са захванати за метална плоча над Активната зона и се държат от електромагнит. Каквото и да се случи с централата е достатъчно да се обезточи електромагнита и гравитацията си върши работата :) Да... съгласен съм, че може да има проблем и да се наложи ремонт за да се запусне наново реактора, но с гасенето му няма да има проблеми :) Отделно при повишаване на температурата във ВВЕР-а пада мощността на реактора.
    Японците се опитаха да запуснат дизелгенератори за да могат да угасят реактора във Фукошима, но от морската вода не успяха да го направят, а ръчнооо... ами знете как е, трябва да се намерят герои, а и то става бавно :)

    Понапълних форума с малко глупости, за което се извинявам, но се надявам да ми бъде простено!!! Просто поисках специалиста да ми отговори на един въпрос, а той... не пожела :)

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: Технологични новости
« Отговор #521 -: Август 16, 2022, 09:00:20 pm »
Имаше в тубата едно дълго документално видео за Фокушима. Има още много интересно, но да не разводняваме.

Ядрените централи в Япония до колкото помня, всички са по проект на янките  8)

Имало е шанс да спасят 2-рия реактор:
- ако овреме са намерили въпросния специалист, който е наясно с казусите по клапаните/вентилите или каквото там.
- ако са оставили 1 блок да гръмне, а да се борят за 2-рия.

Най-интересното. По документи централата е на 35 метра над морското равнище, сиреч цунами не може да я бъгне.
А като се вземе "рулетката", тя е на около 22 метра (това помня от видеото). Made in U.S.A.
Има и още, но ви дадох плевнята.
Сами си намерете вратата...

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Технологични новости
« Отговор #522 -: Август 16, 2022, 09:04:16 pm »
merlinbg
Щом си убеден, че украинците си обстрелват централата и имаш доказателства - добре.
Каква западна техника за разрушаване на ядрени реактори в Украйна има аз нямам представа. Предполагам, че има и такава :):):)

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: Технологични новости
« Отговор #523 -: Август 16, 2022, 09:10:29 pm »
"...M777 е 155-mm буксируема гаубица, произведена от компанията BAE Systems. Може да изстрелва високоточните 155-mm боеприпаси Excalibur и Precision Guidance Kit. Леката гаубица M777A2 стреля снаряди с калибър 155 mm/39, използвайки същата цев като самоходната гаубица M109A6 на армията на САЩ. Секторът й по ъгъл на място е от + 71º до -3º, а по азимут наляво и надясно от 23°. Има максимална далекобойност от 24 km със стандартните снаряди и 40 km с Excalibur M982/M982A1 с GPS-управление...."

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: Технологични новости
« Отговор #524 -: Август 16, 2022, 09:27:58 pm »
Каква западна техника за разрушаване на ядрени реактори в Украйна има аз нямам представа.
НАТО-вски капитан от артилерията бил. Ти да видиш!