Автор Тема: Технологични новости  (Прочетена 225690 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Технологични новости
« Отговор #870 -: Юни 08, 2023, 02:16:52 pm »
https://www.mk.ru/politics/2023/06/02/rossiya-i-kongo-reshili-vmeste-osvaivat-kosmos.html

Цитат
Представители России и Демократической Республики Конго обсудили возможные совместные проекты в космической сфере. Об этом в пятницу, 2 июня, рассказали в пресс-службе госкорпорации "Роскосмос".
...
Как подчеркнул Борисов, Москва уделяет большое внимание укреплению двустороннего сотрудничества в области космоса со странами Африки. Он выразил уверенность в том, что удастся создать плодотворную почву для развития взаимодействия между Россией и Конго в космической сфере, сообщает РИА Новости.

Как тебе такое, Илон Маск? :)

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 522
  • Невежеството ражда химери...
Re: Технологични новости
« Отговор #871 -: Юни 10, 2023, 09:33:59 am »
Лейките подценяват Африка. Тя има огромен потенциал и той се разкрива с годините.
Музикантите от Вагнер вече спират лека-полека кранчето на западната доилка.
И ресурсите на Африка ще са за Африка. Чат-пат за Китай и Русия  8) :D

Технологичен пробив.
Малките необслужваеми ядрени реактори (няколко вида) тръгват 2030-та, масово производство 2032 г.
Работят по 60 години...

Видеото към края. Но изгледайте и началото, поучително ест:

<a href="https://www.youtube.com/v/k7tZtXU6uvo" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/k7tZtXU6uvo</a>

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Технологични новости
« Отговор #872 -: Юни 10, 2023, 01:13:44 pm »
Технологичен пробив.[/b] Малките необслужваеми ядрени реактори (няколко вида) тръгват 2030-та, масово производство 2032 г.

Осама Бин Ладен харесва вашия пост... :) А на посинелия от пиене огняр дядя Гоша му е се тая дали свети някаква лампичка за авария върху тоя сандък, дет са му го докарали в селото...

Но както обичаш да казваш - поживем, увидим... само не знам до 2030-та дали ще устискам ...

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Технологични новости
« Отговор #873 -: Юни 20, 2023, 12:57:46 pm »
Еърбъс сключи най-голямата сделка за покупко-продажба на самолети в историята на авиацията. Спазарени с 500 (да, ПЕТСТОТИН) самолета от фамилията А320 с индийската авиокомпания IndiGo. Това от своя страна ще направи индийската компания такава с най-много самолети на Еърбъс в света - ако договора се изпълни по план до 2035-та година, тя ще притежава 1 330 самолета от марката в авиопарка си.

Учудващо сделката не е сключена на Санкт-Петербургския икономически форум, също така не е ясно защо не са водени разговори за Сухой Суперджет... :) Също така не знам как подложената на енергиен и суровинен глад Европа ще успее да изпълни тази поръчка...

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 522
  • Невежеството ражда химери...
Re: Технологични новости
« Отговор #874 -: Юни 26, 2023, 07:30:57 pm »
1 см. полимер издържа до 400 атмосфери. Материал за киборги и до където ви стигне фантазията!
Времето настроено, само цъкате:

https://youtu.be/Ab9pKZPGYco?t=628

Неактивен xakep

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 101
Re: Технологични новости
« Отговор #875 -: Юни 26, 2023, 09:25:43 pm »
1 см. полимер издържа до 400 атмосфери. Материал за киборги и до където ви стигне фантазията!
Времето настроено, само цъкате:

Форума е Български, на орките нищо не им разбирам, пък и не им вярвам...

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 522
  • Невежеството ражда химери...
Re: Технологични новости
« Отговор #876 -: Юни 27, 2023, 09:17:43 am »
Форума е Български
Имаш 2 варианта:

1. Казваш какво си измислил и/или направил. Или поне хакнал. Можеш да говориш на колкото си искаш висок стил. Стига да не е по-висок от този:

2f97e62785b060de6abec0f9bd7d5f7573459d8cbd4451dc2d800be86aff77e115112f4506404d00c44352334087e1dc6330b4d90b59f66ef03368a20ddef4ad

2. Едно време произвеждахме:

- компютри:


-модеми за компютърни мрежи:


- лентови запаметяващи устройства:


- хард-дискове:


- роботи:


Сега изнасяме работна сила, да бърше задниците на германските бабички. За един такъв случай иде реч:

Селата опустяха и циганите могат да си купят къщи до старите чорбаджийски, що на края на селото е кал до уши.
Та купува си циганката къща на центъра, но за последно ходи до Германия. Става и лошо и германката я изпъжда като мръсно коте.
Идва си тук, получава инсулт и си замина.
Иначе само по произход беше циганка, по манталитет и добрина си беше българка отвсякъде...

Не очаквам либерасти, сороспии, ибрикчии и полезни идиоти да разберат поуката от тази история, но споко.
Иде плач и скърцане със зъби...

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Технологични новости
« Отговор #877 -: Юни 27, 2023, 12:01:38 pm »
2. Едно време произвеждахме:

- компютри:

И кое точно им произвеждахме? Кутията?
Ти такъв компютър виждал ли си под капака какво имаше вътре? Щот аз - да. Имаше 20% руски компоненти и останалото беше западно. Да не говорим че дори ДОС-а беше на ингилизки, да не говорим за програмите.
Зуумни да се полюбуваш:

За другите споменати от теб неща положението беше подобно.

Сега изнасяме работна сила, да бърше задниците на германските бабички. За един такъв случай иде реч:

https://cosmos.1.bg/space/2023/06/26/endurosat-constellation/

Цитат
Българската космическа фирма ЕндуроСат започна изпълнението на “Балкан” – това е първата българска спътникова мегагрупировка, която ще се състои от над 120 изкуствени спътника.
...
“Балкан-01”, първият спътник, ще бъде построен по стандарта CubeSat от 16 единици и ще бъде оборудван с модерна мултиспектрална камера. Изстрелването му е насрочено за втората четвърт на 2024-та година.

Офиса на компанията е на 5-те кьошета в София...

Знаеш ли защо преди 40 години братушките нямаше да ни разрешат дори да проектираме такива неща, камо ли да ни ги изнесат в орбита? Ами щото можехме да видим разни работи, дет не трябва да виждаме, или пък да не им кажем какво сме видяли.
А сега отиваш на сайта на СпейсЕкс, цъкваш какъв размер и тегло ти е сандъка де трябва да се качи, и директно ти казват цената и първата свободна дата, когато могат да го качат: https://www.spacex.com/rideshare/

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 522
  • Невежеството ражда химери...
Re: Технологични новости
« Отговор #878 -: Юни 27, 2023, 12:32:52 pm »
И кое точно им произвеждахме? Кутията?
Имахме ИЗОТ, не толкова хай-тек, но наши. Докато почти всички държави и това нямаха!

Офиса на компанията е на 5-те кьошета в София...
Пак се правиш на луд.
2 от тия завода даваха на леля ми и братовчедите: хляб, масло и салам.
Твоето офисче на кого дава: соя и палмово масло?!
На шепичка хора, да?!
Оо, да! И всичкият чарк по техниката е с надпис: Made in Bulgaristan

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Технологични новости
« Отговор #879 -: Юни 27, 2023, 12:59:58 pm »
Имахме ИЗОТ, не толкова хай-тек, но наши. Докато почти всички държави и това нямаха!
Наши точно колкото Правец 16. Да, можехме да намотаваме феритната памет... дали произвеждахме самите пръстенчета обаче не съм сигурен. Произвеждахме "тавите" за дисковите запаметяващи устройства, но главите за четене/запис ги внасяхме от запада.
А нормалните държави просто си купуваха цяла оригинална машина, а не полу легално копие.
Цитат
Изот 1016 (или по означения на СИВ СМ-4) – аналог на PDP-11, най-масово произвежданата изчислителна „малка“ машина в завод „Електроника“ София. Има монтирани машини в СССР, Куба, Зимбабве, Сев. Корея и др.
Ето пазара за нашата продукция...

2 от тия завода даваха на леля ми и братовчедите: хляб, масло и салам.
Твоето офисче на кого дава: соя и палмово масло?!
На шепичка хора, да?!
Събуди се, Витко. Това с даването видя докъде ни доведе. Сега всичко трябва да се изработва.

Неактивен xakep

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 101
Re: Технологични новости
« Отговор #880 -: Юни 27, 2023, 03:00:34 pm »
Имаш 2 варианта:

1. Казваш какво си измислил и/или направил. Или поне хакнал.

Ще ти кажа какво съм измислил след няколко месеца, живот и здраве. Когато е всичко готово и го кача в kickstarter. Какво съм хакнал? Последно flexray bus-a на новите автомобили. Занимавам се с диагностика и ремонт на различни електронни модули. В чужбина съм и нямам намерение да се прибирам в България. Предпочитам да си изкарвам паричките в прогнилия запад, където хората ме уважават и имат респект към мен. В България цари неграмотност, примитивизъм и битовизъм. С толкова много фенове на "вгъзраждани", предвид средното им IQ, някакси не ми е комфортно. Чалга, ракийка и салатка не са ми на сърцето. Какво произвеждаме в БГ ли?  Ми има наистина много софтуерни и хардуерни компании. Никак не сме на лоша позиция в световен мащаб. Месечни заплати от по 10-12к долара на фрилансери... И аз мога да си работя в България, но с толкова много намръщени физиономии, завист и т.н не става за живеене!

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 522
  • Невежеството ражда химери...
Re: Технологични новости
« Отговор #881 -: Юли 10, 2023, 07:18:15 pm »
Днес някой счупи стрелката на тъпомера.

Като ще тъпеем и тролим, то поне да е над нещо смислено
(този долу е авиоконструктор, не е просто плямпало):

<a href="https://www.youtube.com/v/Sgcps7BwreU" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/Sgcps7BwreU</a>

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Технологични новости
« Отговор #882 -: Юли 13, 2023, 06:51:48 pm »
<a href="https://www.youtube.com/v/5xbON3kcsEg" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/5xbON3kcsEg</a>

2023-та година - Русия започва производството на автомобилни АБС системи...

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Технологични новости
« Отговор #883 -: Юли 13, 2023, 07:04:18 pm »
Само дето са лицензни. Което там означава , че ще ги сглобавят само.
п.п. Да са живи китайците дълги години :)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Технологични новости
« Отговор #884 -: Юли 13, 2023, 10:42:42 pm »
Само дето са лицензни. Което там означава , че ще ги сглобавят само.
п.п. Да са живи китайците дълги години :)

От къде разбра, че се произвеждат под лиценз, още повече китайски?
Това измисли ли си го?