Автор Тема: Технологични новости  (Прочетена 226183 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Технологични новости
« Отговор #765 -: Януари 19, 2023, 10:35:44 pm »
Squid News
https://go.squidapp.co/n/BRdI45J?i=5lEGCMN5&r=1&t=n
Аз нееднокртно предлагам да се изградят ж.п. линии на някой баир. 10, 20 или 50 успоредни. И на тях вагони, натоварени с каквото ти хрумне - камъни примерно. Електричеки локомотив. Като има излишък на енерги локомотива катери баира с камънака нагоре Кат няма - превключва в режим "регенрация" и почва да връща енергия докато се спуска.
Тази технология е позната и усъвършенствана от много десетилетия. Дори у София правят трамваи, така че и производството на ел. локомотиви е достъпно. Вагони - хиляди изоставени по гарите.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 541
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Технологични новости
« Отговор #766 -: Януари 20, 2023, 08:44:33 am »
Squid News
https://go.squidapp.co/n/BRdI45J?i=5lEGCMN5&r=1&t=n

Това са ялови идеи. Като запълваш минните кухини, ще ползваш гравитационните сили, да получаваш енергия. Ама тя енергията се получава, когато камиона изсипе чакъла, нали пак трябва да се складира някъде... По изгодно би било да се ползват морските вълни, но и там работата е епек особено с обслужването.

Вчера гледах един клип, каква мръсотия се заформя на запад с утилизацията на ветрогенераторите, чийто експлоатационен срок е 20 г. После настъпва умора на материала, постоянно се развалят и ефекта е нулев. Та тия лопати от стъкломат не могат да се рециклират, т.к. за пълната им утилизация трябват големи количества киселини и като дръпнеш чертата на екологията, тя е в пъти по-лоша от обичайните начини на производство на евергия. Лопатите ги начупват и ги погребват в земята, да се разлагат хилядолетия. След време където и да копнеш, ще излизат лопати на т.н. "зелена енергия".

Утилизацията на фотоволтаиците ще е същата работа. Сега никой не мисли за това, но в бъдеще ще лъсне лъжовната стратегия за "зелена енергия".

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Технологични новости
« Отговор #767 -: Януари 20, 2023, 10:08:12 am »
Спокойно могат да се закопаят в стари мини от които в момента гребем въглищата. Предполагам че в дупката до Раднево можем да съберем перките на всички съществуващи в момента по света вятърни генератори и пак ще остане място.
https://www.google.com/maps/place/Maritsa+Iztok+Complex/@42.1946436,25.9700342,14329m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0xb0b12c5e7a69e19b!8m2!3d42.1593437!4d25.9061336

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Технологични новости
« Отговор #768 -: Януари 20, 2023, 11:32:29 am »
Ами попадна ми и споделям. Според мен, зелената сделка, на този етап е не добре обмислена. От друга страна пък четох че петрола щял да стигне до 2050г. И ако нещо не се измисли, ко праим тогива ъ?  Е аз ще си ходя до тогава,ами ЕДМ?

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 541
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Технологични новости
« Отговор #769 -: Януари 20, 2023, 11:50:51 am »
Вярно, аз нали ще остана, но пък нали съм човек на Путин и моментално ще построя руска атомна електроцентрала от нов тип, та петрола няма да ме вълнува.

То пък дядо Михаил Кузмов, ти даваш ли си сметка, че като е свършил вече петрола, от твоето предложение да се мъкне баластра с камиони до мината и по асансьор да се пълни дупката, а тоя асансьор да произвежда ток, тия камиони на вода ли ще вървят или на ток от атомните централи?

Нещо много кълвеш кукичкака барабар с плувката, да не кажа и с пръта и макарата  ;) скорострелно /а такива риби най-лесно попадат в тигана  :)/, като става въпрос за технологии, още в главите на някакви журналисти.  :)

То по-лесно и изгодно би било да се качва вода от ниско във високо ниво с помпи и после, като слиза надолу да върти турбина - поне е нещо познато и работи на практика и сега /гравитационен генератор/.  :)

То гледай и каква проста и недомислена идея:
Дъ мъкнеш с камиони камъни до дупката на мината, нали тоя камион ще изразходва енергия? Ще печелиш от гравитационната енергия, докато падат камъните в дупката, а даваш ли си сметка, че тия каманаци докато отидат в дупката, ще изразходят повече енергия, докато падат надолу свободно. Ти за закона за запазване на енергията чувал ли си?

Какъв е смисъла тогава?
По добре да си ползваме нафтата от камионите за енергия, отколкото да я преобразуваме модерно в "гравитационна енергия". Но нали трябва да звучи евроатлантически и нали идеята е западна, да се възхищаваме на всичко западно.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 526
  • Невежеството ражда химери...
Re: Технологични новости
« Отговор #770 -: Януари 20, 2023, 12:19:51 pm »
Според мен, зелената сделка, на този етап е не добре обмислена...
Нищо подобно! Перфектно е измислено даже.
От печатарите на световните пари.
Перфектна далавера за тях!

Проблема е, че масите нямат критично мислене, а печатарите имат и 95% световен медиен монопол.
От там идват шараните, които налапват кучкичката, барабар с "пръта и макарата".

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 541
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Технологични новости
« Отговор #771 -: Януари 20, 2023, 02:24:23 pm »
Преди няколко години един приятел ме вика, да сме поговорили сериозно, да му дам съвет за една бизнес идея, която му се въртяла в главата от дълго време, правел дълго проучване в Интернет, кроил, смятал, но все пак искал да чуе моето мнение на технически грамотен човек.

Та, смятал да започва да прави микрогенераторчета, които да поставя на водосточните тръби и тръбите на чешмите и те да събирали безплатен ток и така да се превърне нещо, като световна фирма монополист. Щяло да има ток без пари от дъжда, от водата в чешмите на поразия - евтиния душия вика щяло да стане.  :)

Понеже беше технически неграмотен не се засмях /простено му беше  ;)/, но спокойно му пообясних за количеството електрическа енергия от едно генераторче и му зададох няколко риторични въпроса.

Викам му, едно генераторче ще пали едва един диод 0,1 W и то само, когато вали дъжд. В една светодиодна лампа има около 12 диода, смятай само колко генераторчета ще са ти нужни за една лампа. Ако искаш да храниш и печка и хладилник - работата става много дебела, ще ти трябват няколко хиляди. Това едно на ръка. после трябва всичките тия кабелаци от улуци, от тръби да ги събереш на едно място, представи си паяжина. Ще е много приятна гледка, а за инвестиция няма и да споменавам. Но и не това е най-голямата беда: Кой викам ще поддържа всичко това? Не всеки знае що е туй ток, лампа и т.н., още повече днешните млади разбират само от наркотици и проституция, ти ле ще поддържаш всичко това. А колко ще струва тая поддръжка? Обясних му и това що е корозия, как оста на тия генератор трябва да е от неръждавейка, как трябват семеринги, които запират остта, смазване постоянно и т.н. много други технически подробности, да не говорим, че той хал хабер си няма от жица и ток /все едно juliang да започне работа в клиниката по вирусология  :D/. И като дръпнеш чертата ще стане, че тая инвестиция не може да се избие 1-2 хилядолетия.

Изчерви се моя човек, отчая се и ми каза:
Ти направо ми разби мечтата. Аз от години разчитах на това. По очите му прочетох, че не го убедих в сметките, а си помисли, че съм му завидял на идеята и от завист искам да го откажа, затова му говоря така.

Пишман да стане човек, акъл даже без пари да дава и то когато му го поискат, иначе спазвам закона - нищо не давам без да ми поискат, гой...то си дори.  :)

На Михаил Кузмов западната технология, която ни предлага е именно подобна.
И бас хващам, той сега също си помисли, той тоя EDM завижда на запада за оригиналната идея, да мъкнат камъни с камиони, да запушват една дупка и по пътя им надолу те да правят енергия, която доказано ще е по-малка отколкото изразходената от камиона, да ги ф'ърга в дупката. :D

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Технологични новости
« Отговор #772 -: Януари 20, 2023, 02:51:44 pm »
... Щяло да има ток без пари от дъжда, от водата в чешмите на поразия - евтиния душия вика щяло да стане.  :)
ВЕЦ Симеоново в София е открит през 1927 година. Вече 100 години този ВЕЦ произвежда енергия от водата, която пият софиянци.
А проблема е че водата за тоя водопровод се събира от Рила, от много по-голяма височина от града. Това налягане не може да се пусне в градския водопровод и се налага да се свали. Другия начин е да се изгради басейн, в който водата с високо налягане просто да се излива. И такаква конструкция има в София - точно срещу старата телелвизионна кула на бул. Драган Цанков.
Така че приятелчето ти е закъсняло с около 1 век с иновацията ... :)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Технологични новости
« Отговор #773 -: Януари 20, 2023, 03:17:40 pm »
Орел и рак и щука,
не зная по каква сполука,
такваз им работа дошла
да теглят наедно кола.
И ето те са впрягат,
напъват са, напрягат,
ей тъй, че ще са пукнат чак,
а пустите кола не мръдват пак.
Те можаха покара
най-лесничко товара,
но на, орелът кат крилат
все теглял нависоко,
кир Рачо - теглял наназад,
а щуката - в дълбоко.
Кой крив, кой прав - не знам,
Товарът и до нине там.
Несговорна дружина - не могат си почина.

превод-подражание на баснята на Крилов "Лебед, Щука и Рак", напечатана във вестник "Гайда" 1866 г.
Оказа се че тая нашата работа се знаела от 1866г.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 541
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Технологични новости
« Отговор #774 -: Януари 20, 2023, 04:56:42 pm »
Чичо Тошко, чакай чичо Тошко.....  :D

<a href="https://www.youtube.com/v/KS3opr2g50M" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/KS3opr2g50M</a>

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 921
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Технологични новости
« Отговор #775 -: Януари 20, 2023, 06:33:27 pm »
После настъпва умора на материала, постоянно се развалят и ефекта е нулев. Та тия лопати от стъкломат не могат да се рециклират, т.к. за пълната им утилизация трябват големи количества киселини и като дръпнеш чертата на екологията, тя е в пъти по-лоша от обичайните начини на производство на евергия. Лопатите ги начупват и ги погребват в земята, да се разлагат хилядолетия. .
Важното е хората да са щастливи че "правят" нещо за природата а това че резултата най-вероятно е нулев, като се вземат всички фактори, не е товлкова важно :)

От моя гледна точка, много се радвам на такива технологии които не могат да се рециклират лесно, това си е хубав материал само човек да има идея как да го използва/приложи. Поговорката е "trash for some, gold for others". Колкото повече глупости и неефективност има на света толкова ( а неефективността е огромна), толкова повече възможности за инициативни хора. Лично такъв житейски поглед съм си изградил и вече съм престанал да виждам проблеми а само оптимални решения и приложения  :)

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 526
  • Невежеството ражда химери...
Re: Технологични новости
« Отговор #776 -: Януари 21, 2023, 07:23:40 pm »
Май нещо ще останем без ядрена енергетика.

Да ви го обясни този ваш другар.
Аве то не е другар, по стълбицата: чирак, другар, майстор, илюминатен, м'а карай.

Румен Овчаров: Американското посолство е искало да сключим договор с Уестингхаус с ултимативна нота

<a href="https://www.youtube.com/v/RRNwLIyxilY" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/RRNwLIyxilY</a>
Слушайте, доволно образователно.

Либерасти, сороспии и ибрикчии... на амбразурата!

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 463
Re: Технологични новости
« Отговор #777 -: Януари 21, 2023, 07:58:25 pm »
Видео относно това, как се добива чисто злато от руда в домашни условия. Явно технологията не е толкова супер-пупер, че да не може да се отървем от Дънди Прешъс Металс и да си преработваме рудата сами.
https://www.youtube.com/watch?v=eg1X6SKfTQo

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Технологични новости
« Отговор #778 -: Януари 21, 2023, 09:27:58 pm »
Тази технология е една от тези, които ползват и Дънди и подобните му компании. Въпроса е в мащаба. Колкото по-малко е преработваемото количество, толкова по-скъпа е единица готова продукция. В тези малки мащаби като на клипа добива ще е определено на загуба.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 526
  • Невежеството ражда химери...
Re: Технологични новости
« Отговор #779 -: Януари 21, 2023, 09:42:27 pm »
В тези малки мащаби като на клипа добива ще е определено на загуба.
Лъжеш като д'рът индоевропеец.
213 грама на клипа, да речем 200 грама проба 999. Съвсем например.
https://tavex.bg/zlato/100-grama-zlatno-kulche-valcambi/

200 грама чисто злато извади от 1 камък = 22 842 лева днес.
И колко похарчи човека?! На фона на това едно нищо.
Нашите залежи не са бедни (за протокола).