Начало > Новини от света на технологиите
Технологични новости
PyroVeso:
tobo1, Юлиян едва ли ще се подразни от това. Юлиян се дразни, когато се пишат очевидни глупости, и когато се обвиват в мистика и се интерпретират погрешно отдавна известни факти. Atos, от друга страна, си живее в някакъв си негов, измислен свят. Познавам няколко души, колеги от университета, които работят активно по нови технологии за батерии - някои в България, повечето в чужбина, един дори в Япония. При това работят в екипите на най-добрите разработчици в света в тази област (с шефове нобелови лауреати и т.н.). И никакви Ротшилдовци не идват да им откупват разработките и да ги покриват... Просто трудностите са сериозни и наистина големи. Теоретично много лесно може да се пресметне дори коя би била най-"яката" възможна батерия - литий и флуор, и тя би била само 2-2,3 пъти по-добра от съвременните LiPo... Но шансовете за практическа реализация на такова нещо са почти 0. Виж, по отношение на броя цикли заряд/разряд, както и за бързината на едно зареждане има още какво да се направи, и хората работят по въпроса. Друга възможност е супер-кондензаторите да се направят безумно евтини - това вече би бил истински пробив, но и това никак не е лесно да стане...
tobo1:
PuroVeso, Исках да пусна линк към информацията за готовия завод в Испания за графенови (?) батерии, който трябваше да бълва огромни количества още през 2012 ако съм запомнил правилно.
Готов завод за производство! Линка води вече до празна страница!
Несъмнено си запознат с японски разработки отпреди десетки години, които не водят до реализация, със съвременни разработки на база графен, които не водят до реализация, за мен няма друго логично обяснение, освен умишлено забавяне на процесите, точно по причините посочени от Атос, независимо в какъв свят живее. Елементарната логика говори за това. (А за Юлиан си беше добронамерена шега).
Имаш ли информация какво се е случило с българската разработка за батерия (или акумулатор) с размерите на кибритена кутийка, за която се говореше по време на космическите полети на българите ?
juliang:
Колкото и странно да е Атос е отчасти прав. Макар и не по тези причини за които си мисли.
Въпроса едно откритие да се въведе масово е и финансирането. А лабораториите не могат да стигнат до широкия пазар без много сериозно финансиране.
Вижте една цифрова телевизия кога почна да навлиза масово. Ясно е че цифровия обмен на данни е по-добър, интернет съществува от 90-те години, но бяха необходими 20 години за да почнат да се появяват цифрови приемници. Просто инвестицията да се преоборудват милиони домакинства е огромна, и не е ясно дали тази иновация ще се приеме или не.
Още един крещящ пример - бензина и дизела. Защо по дяволите всички ДВГ работят с бензин а не с етанол, или с керосин, или с мазут или с някакъв друг дериват на нефта? Защо е точно 92 и 95 октана?
Представяте ли си каква е вероятността за успех някой производител на автомобили да се опита да пусне на пазара автомобил, който се задвижва от някакви алтернативно гориво? Кой ще го купи? Къде ще го зарежда? Дори и да е 2 пъти по-евтин, 2 пъти по-екологичен и 2 пъти по ефективен, той ще си остане в лабораторията, просто защото за него няма инфраструктура.
Или пък друго - електричеството което ползваме... Защо не минем на прав ток? Вече има инвертори с които можем да понижаваме и повишаваме прав ток които са с огромни мощности и приемлива цена. Така че технологично няма някакъв особен проблем. Но милиардите домакински уреда , както и огромна част от оборудването на електропреносните компании ще станат на практика неизползваеми.
В моята практика неведнъж се сблъскваме с такива неща ... Примерно едно предприятие са горили мазут от 50-те години на миналия век и НЕ ЖЕЛАЯТ да минат на някакво друго гориво ... щот са си свикнали. Това си работи, върши им работа и ги е страх да направят стъпката, а и ще трябват инвестиции за промяната.
Или пък правят пара в котлите, която я влачат на 200 метра, и там тази пара... грее вода в топлообменниц. За чий по дяволите правиш пара и с нея грееш вода, като можеш да си правиш направо гореща вода? Обясняваме им, показваме им графики и сметки ... не чуват. Или чуват, съгласяват се с доводите и дотам.
Казахте за Тесла - Мъск предложи не само колата, той предложи на клиентите и станциите, и безплатното зареждане. Без зарядните станции и безплатното зареждане Тесла нямаше да е нещо повече от някаква екзотика с продажби от няколко хиляди автомобила.
За чий му е на Мъск графенова батерия, като вече има фабрика която произвежда литиеви батерии? Тая негова инвестиция къде ще отиде? А кой друг освен Мъск ще консумира толкова батерии че да е ефективен един завод за производство на графенови батерии?
fantom4e:
--- Цитат на: atos в Октомври 28, 2017, 02:54:20 am ---Това би било вярно, ако бяхме още в "соц"-а, не мислиш ли?
--- Край на цитат ---
Соц-а защо го намесваш не знам.
Казвам ти пък ти ако искаш вярвай, ако не недей.
EDM electronics:
Поредната запалила се Тесла: https://www.blitz.bg/svyat/zadacha-s-povishena-trudnost-kolko-pozharni-sa-neobkhodimi-za-gasene-na-elektromobil_news554721.html
Казват били необходими 36 пожарникаря за гасенето пожара на една електрическа кола.
Въобще литий-йона е опасна работа. Батерията е обхваната от БМС-модул за всеки елемент и евентуален дефект на транзистор и даване накъсо в него, може да окъси батерията/клетката/ и тя започва да се надува, следва взрив и пожар. Освен това батерията трябва да се варди от пряка слънчева светлина. А ако пък се зарежда в студено време се скапва. Разреждането в студено време не е проблем, но зареждането ДА.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия