Автор Тема: Технологични новости  (Прочетена 219624 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 493
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Технологични новости
« Отговор #15 -: Октомври 26, 2017, 02:45:40 pm »
EDM electronics, приеми личните ми извинения. Не бих искал да се конфронтирам с теб, но ...........

А дали е по-опасна от метан, не мога да кажа, все пак батериите не избухват.

Напротив, гаси се единствено с вода
Признавам, не ми беше известно, че има такива титаний-литий-йон батерии и вече се продават. Признавам също, че не познавам всеки модел на Тесла, особено  Model S, приеми че не съм говорил за този модел.

Чета обаче и аз твоите бисери, как литий-йон батериите не избухвали и се гасяли с вода. При мен с годините са избухвали 2 батерии и взрива е изключително силен и разрушителен, а каквото остане от батерията гори. Не случайно литиевите батерии не ги транспортират с гражданските самолети, защото се взривяват и горят.

Не съм гасил горяща батерия, но доколкото ми е известно лития гори и под вода, като натрия и си мисля, че гасенето ще е с СО2, а не с вода.

Ако четеш новини, често съобщават за взривени и самозапалени литиеви-батерии,ено н и за много изгорели Тесли, дори на една изгоря и собственика й. Скоро пак четох за запалена Тесла, гасяли ги със специални пожарогасители, не с вода.

Другото дето си писал, само си казал онова, което аз съм спестил, предполагайки, че е известно на всеки, кои батерии какви предимства и недостатъци имат. Обобщено съм изразил мнение, кои са лидери по общите критерии. Гледам и твоето мнение не е по-различно.

Та "вярвам ти", че не искаш да се конфронтираш, но пишеш неверни неща. А по отношение на моите "бисери" в темата за трифазните мотори, вместо да подмяташ, там директно ме репликирай, кажи с кое не си съгласен, кое не е вярно.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Технологични новости
« Отговор #16 -: Октомври 26, 2017, 06:07:14 pm »
Литият реагира с вода като образува LiOH (литиева основа) и се отделя водород.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%B9
https://www.youtube.com/watch?v=dt3FwKOJUxs
https://www.youtube.com/watch?v=xLQ1CCnDOcw

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Технологични новости
« Отговор #17 -: Октомври 26, 2017, 06:57:40 pm »
ЕДМ е абсолютно прав, според мен относно Тесла автомобилите и батериите. Построиха се ужким заводи за какви ли не батерии с огромни какпацитети на производство, а досега - НИЩО. "Тесла" просто утилизира една съществуваща технология и не смее да дърпа напред с други технологии, явно някой им дърпа спирачката и на тях.
Батерии с огромен капацитет и бързо зареждане ще доведат до голяма независимост на потребителите - почти като устройство за СЕ. Затова се запира напредъка там, въпреки съобщенията за какви ли не разработки.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Технологични новости
« Отговор #18 -: Октомври 28, 2017, 02:54:20 am »
Една батерия и трябват минимум 10 години от създаването (в лаборатория) до промишлено производство (излизане на пазара).

Това би било вярно, ако бяхме още в "соц"-а, не мислиш ли?

ЕДМ е абсолютно прав, според мен относно Тесла автомобилите и батериите. Построиха се ужким заводи за какви ли не батерии с огромни какпацитети на производство, а досега - НИЩО. "Тесла" просто утилизира една съществуваща технология и не смее да дърпа напред с други технологии, явно някой им дърпа спирачката и на тях.
Батерии с огромен капацитет и бързо зареждане ще доведат до голяма независимост на потребителите - почти като устройство за СЕ. Затова се запира напредъка там, въпреки съобщенията за какви ли не разработки.

Разбира се!
Да не мислиш, че империите на Хенри Форд, Рокфелер, Дюпон, Ротшийлд и т.н. не разполагат с ресурси, за да определят кое, как и кога да стане? Пред тях Мъск е като ученичка (колкото и да ми допада).
Целта е не независимост за потребителя, а...контрол! Важното е да се контролира новото, колкото и да е по-удобно (за плебса).


Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Технологични новости
« Отговор #19 -: Октомври 28, 2017, 09:10:48 am »
...
Разбира се!
Да не мислиш, че империите на Хенри Форд, Рокфелер, Дюпон, Ротшийлд и т.н. не разполагат с ресурси, за да определят кое, как и кога да стане? ..

Недей да дразниш Юлиан :)

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Технологични новости
« Отговор #20 -: Октомври 28, 2017, 09:29:23 am »
tobo1, Юлиян едва ли ще се подразни от това. Юлиян се дразни, когато се пишат очевидни глупости, и когато се обвиват в мистика и се интерпретират погрешно отдавна известни факти. Atos, от друга страна, си живее в някакъв си негов, измислен свят. Познавам няколко души, колеги от университета, които работят активно по нови технологии за батерии - някои в България, повечето в чужбина, един дори в Япония. При това работят в екипите на най-добрите разработчици в света в тази област (с шефове нобелови лауреати и т.н.). И никакви Ротшилдовци не идват да им откупват разработките и да ги покриват... Просто трудностите са сериозни и наистина големи. Теоретично много лесно може да се пресметне дори коя би била най-"яката" възможна батерия - литий и флуор, и тя би била само 2-2,3 пъти по-добра от съвременните LiPo... Но шансовете за практическа реализация на такова нещо са почти 0. Виж, по отношение на броя цикли заряд/разряд, както и за бързината на едно зареждане има още какво да се направи, и хората работят по въпроса. Друга възможност е супер-кондензаторите да се направят безумно евтини - това вече би бил истински пробив, но и това никак не е лесно да стане...

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Технологични новости
« Отговор #21 -: Октомври 28, 2017, 10:52:23 am »
PuroVeso, Исках да пусна линк към информацията за готовия завод в Испания за графенови (?) батерии, който трябваше да бълва огромни количества още през 2012 ако съм запомнил правилно.
Готов завод за производство! Линка води вече до празна страница!
Несъмнено си запознат с японски разработки отпреди десетки години, които не водят до реализация, със съвременни разработки на база графен, които не водят до реализация, за мен няма друго логично обяснение, освен умишлено забавяне на  процесите, точно по причините посочени от Атос, независимо в какъв свят живее. Елементарната логика говори  за това. (А за Юлиан си беше добронамерена шега).
Имаш ли информация какво се е  случило с българската разработка за батерия (или акумулатор) с размерите на кибритена кутийка, за която се говореше  по време на космическите полети на българите ?
« Последна редакция: Октомври 29, 2017, 02:30:04 pm от atos »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Технологични новости
« Отговор #22 -: Октомври 28, 2017, 11:11:53 am »
Колкото и странно да е Атос е отчасти прав. Макар и не по тези причини за които си мисли.
Въпроса едно откритие да се въведе масово е и финансирането. А лабораториите не могат да стигнат до широкия пазар без много сериозно финансиране.
Вижте една цифрова телевизия кога почна да навлиза масово. Ясно е че цифровия обмен на данни е по-добър, интернет съществува от 90-те години, но бяха необходими 20 години за да почнат да се появяват цифрови приемници. Просто инвестицията да се преоборудват милиони домакинства е огромна, и не е ясно дали тази иновация ще се приеме или не.

Още един крещящ пример - бензина и дизела. Защо по дяволите всички ДВГ работят с бензин а не с етанол, или с керосин, или с мазут или с някакъв друг дериват на нефта? Защо е точно 92 и 95 октана?
Представяте ли си каква е вероятността за успех някой производител на автомобили да се опита да пусне на пазара автомобил, който се задвижва от някакви алтернативно гориво? Кой ще го купи? Къде ще го зарежда? Дори и да е 2 пъти по-евтин, 2 пъти по-екологичен и 2 пъти по ефективен, той ще си остане в лабораторията, просто защото за него няма инфраструктура.
Или пък друго - електричеството което ползваме... Защо не минем на прав ток? Вече има инвертори с които можем да понижаваме и повишаваме прав ток които са с огромни мощности и приемлива цена. Така че технологично няма някакъв особен проблем. Но милиардите домакински уреда , както и огромна част от оборудването на електропреносните компании ще станат на практика неизползваеми.

В моята практика неведнъж се сблъскваме с такива неща ... Примерно едно предприятие са горили мазут от 50-те години на миналия век и НЕ ЖЕЛАЯТ да минат на някакво друго гориво ... щот са си свикнали. Това си работи, върши им работа и ги е страх да направят стъпката, а и ще трябват инвестиции за промяната.
Или пък правят пара в котлите, която я влачат на 200 метра, и там тази пара... грее вода в топлообменниц. За чий по дяволите правиш пара и с нея грееш вода, като можеш да си правиш направо гореща вода? Обясняваме им, показваме им графики и сметки ... не чуват. Или чуват, съгласяват се с доводите и дотам.

Казахте за Тесла - Мъск предложи не само колата, той предложи на клиентите и станциите, и безплатното зареждане. Без зарядните станции и безплатното зареждане Тесла нямаше да е нещо повече от някаква екзотика с продажби от няколко хиляди автомобила.
За чий му е на Мъск графенова батерия, като вече има фабрика която произвежда литиеви батерии? Тая негова инвестиция къде ще отиде? А кой друг освен Мъск ще консумира толкова батерии че да е ефективен един завод за производство на графенови батерии?

fantom4e

  • Гост
Re: Технологични новости
« Отговор #23 -: Октомври 30, 2017, 08:49:27 am »
Това би било вярно, ако бяхме още в "соц"-а, не мислиш ли?
Соц-а защо го намесваш не знам.
Казвам ти пък ти ако искаш вярвай, ако не недей.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 493
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Технологични новости
« Отговор #24 -: Ноември 01, 2017, 01:48:23 pm »
Поредната запалила се Тесла: https://www.blitz.bg/svyat/zadacha-s-povishena-trudnost-kolko-pozharni-sa-neobkhodimi-za-gasene-na-elektromobil_news554721.html

Казват били необходими 36 пожарникаря за гасенето пожара на една електрическа кола.
Въобще литий-йона е опасна работа. Батерията е обхваната от БМС-модул за всеки елемент и евентуален дефект на транзистор и даване накъсо в него, може да окъси батерията/клетката/ и тя започва да се надува, следва взрив и пожар. Освен това батерията трябва да се варди от пряка слънчева светлина. А ако пък се зарежда в студено време се скапва. Разреждането в студено време не е проблем, но зареждането ДА.

kingstong

  • Гост
Re: Технологични новости
« Отговор #25 -: Ноември 01, 2017, 03:51:47 pm »
Не е бил наблизо нашият пожарникар, сам щеше да я угаси.


Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Технологични новости
« Отговор #27 -: Ноември 01, 2017, 06:16:07 pm »
Май не помните скорошното изтегляне на NOTE (кой беше) от Samsung. Заради батериите. Гърмяха. По това време си купих за моя NOTE 2 втора батерия. Не щеш ли, след по малко от месец, капака вече не искаше да се затвори. Батерията се беше подула. Изхвърлих я навреме, та не зная дали е гръмнала някъде, или е запалила бунище!
При това чаках седмица, да ми доставят оригинална от Германия.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 348
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Технологични новости
« Отговор #28 -: Ноември 01, 2017, 09:56:48 pm »
Моделистите вече ги използват.
https://hobbyking.com/en_us/batteries/turnigy-graphene-batteries.html
СЕ от Смолян - Коцето

fantom4e

  • Гост
Re: Технологични новости
« Отговор #29 -: Ноември 02, 2017, 08:32:15 am »
Моделистите вече ги използват.
https://hobbyking.com/en_us/batteries/turnigy-graphene-batteries.html
СЕ от Смолян - Коцето
Мaркетинг, едва ли има нещо графеново вътре, или отвън.