Автор Тема: Извличане на алкохола от тинктура  (Прочетена 51894 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #30 -: Ноември 23, 2017, 04:07:13 pm »
Едно концентриране на водна баня би свършило работа. А ако имате пожарогасител да пуснете слаб поток от СО2 срещу разтвора докато кипи, ще редуцирате значително възможността за окисление на извлека.

Какво имаш предвид на водна баня? Запарване с пара, накисване, какво? После как предлагаш да се концентрира водния извлек? Ако ще кипи разтвора, то температурата отива над 100 гр/С. Аргон вместо СО2 става ли?

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #31 -: Ноември 23, 2017, 08:50:37 pm »
Това съм го правил безброй пъти- само ароматните билки изчезват при възвирането на спирта в това число влизат жълтия кантарион и ментата например. Повечето билки си остават там, но не бива да го изчакваш твърде много- сваляш го от котлона когато стане гъста емулсия- гарантирано е че спирта е изпарен. А може и както го говорят другите, ако да речем в отворена фурна нагласена на най- ниските градуси сложиш вентилатор, или най- просто поставяш съда с билката и спирта на духалката и тя издухва спирта с горещ въздух.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #32 -: Ноември 23, 2017, 09:04:08 pm »
Всички билки се варят по 3-4 минути във вода, а тя ври на 100 градуса. Следователно всяка билка, която може да става на обикновен чай, може да мине през врящият спирт без да се повреди или изпари напълно.

angelmr

  • Гост
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #33 -: Ноември 24, 2017, 08:45:45 am »
Какво имаш предвид на водна баня? Запарване с пара, накисване, какво? После как предлагаш да се концентрира водния извлек? Ако ще кипи разтвора, то температурата отива над 100 гр/С. Аргон вместо СО2 става ли?

Съда в който се намира екстракта се поставя в по-голям съд пълен с вода, която се загрява на котлон до кипене. Целта е да се постигне плавно и равномерно повишаване на температурата, без тя да превиши 100°С.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #34 -: Ноември 24, 2017, 11:03:10 am »
Доста първак съм изхабил по тея екстракти, които си изкарвам и доста спирт съм купил от аптеките а после изпарил. Получава се! Обикновено след като оставя билката седмица две в спирта, го изпарявам, като след като заври вадя билката от него. После извадената билка я слагам във вода и правя същото- оставям водата да заври, ври 10 минути и вадя билката. После оставям водата да изври подобно на спирта и добавям към първата тинктура. Става трепач. Чувал съм и да се залива билката с течен азот, да се натрошава и да се слага малко мед да спои и да се гълта по- лесно, но не съм го правил.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #35 -: Ноември 24, 2017, 11:23:23 am »
Добре де, тази висока температура - врене, кипене, не унищожава ли голяма част от полезните съставки? Има ли файда от концентрация, при условие, че голяма част от нея е мъртва? После след голямото варене възниква и въпроса за ферментацията. Ако една варена билка остане така без консервант, тя вкисва, ферментира. Навсякъде пише, че най-концентиран билков извлек се получава при настойките /тинктурите/, иначе за да се достигне с варене, трябва продължително време, а то пък от своя страна унищожава полезните съставки. Кое е вярно, кое не, не съм специалист в тази област.

Ензимите е логично да се сварят, защото са белтъци. Но пък спирта също ги сварява от друга страна. Едно яйце поставено в спирт се сварява. Вероятно има ензими, които не се сваряват и при високи температури, щом после протича ферментация. Или пък ферментацията да се осъществява от бактериите във въздуха, не знам?

Спирта обаче е консервант и не позволява ферментацията.
Вече има фирми, които произвеждат билкови концентрати-продукти, но които пише, да се държат при определена температура, да се затварят стерилно и т.н., тъй като не съдържат спирт. Методът им на извличане и концентрация бил най-добрия, запазвали се почти на 100% активните съставки. Как стават тия работи ми е интересно да разбера? Дали чрез преваряване във вода или спирт, нещо се съмнявам?

Има някакво извличане и чрез зехтин, но после как се маха зехтина?
На един концентрат от ехинация на немска фирма пишеше методът на извличане, който ползват, но не го запомних, нито го бях чувал, нито имах идея как става. Предполагам в любителски условия ще е невъзможен.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #36 -: Ноември 24, 2017, 03:04:14 pm »
EDM electronics, няма какво да го мислиш толкова ;)
Вземаш желаните билки, потапяш ги в домашна ракия в буркан с винт за седмица  и...готово ;D
Получава се нещо като "шведска горчивка", пие се като диджестив. Това, за вътрешно приложение, разбира се ;D

П.П. ако си "враг на алкохола", пак се връщаме на тавата - дори при стайна температура, след 3-4 дена няма да има алкохол...

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #37 -: Ноември 24, 2017, 03:25:07 pm »
atos, не си разбрал. Концентрацията ми е необходима за направата на мехлем. В течно състояние не става, защото има ниска концентрация.

За сега най ми се вижда добра технологията на Пиро Весо, без високи температури - изпаряване на алкохола от тинктура със сушилня за плодове. Е, може да остане малко алкохолец за консервант.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #38 -: Ноември 25, 2017, 01:43:47 am »
Има една страхотна книга на Зюскинд -"Парфюмът", освен, че е страшно интересна, може да подскаже идеи за извличане на екстракти чрез масла. Доколкото помня, там се описваха подобни процеси...а после маслото (с консистенция на маргарин) става естествен мехлем...

https://chitanka.info/text/3052-parfjumyt

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #39 -: Ноември 25, 2017, 02:52:41 pm »
С мехлемите съм на "вие", мога само да давам акъл! Пробвал съм да изкарам екстрат от билки в олио, но стават като пържени! Предполагам, че първо влагата трябва да се извлече.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #40 -: Ноември 26, 2017, 03:50:21 am »
Масления извлек се прави без пържене, само ги оставаш билките в зехтина на слънце - за кантариона рецептата е 40 дни да кисне. А после ако искаш на мехлем - пчелен восък и зехтина с билките на водна баня.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #41 -: Ноември 26, 2017, 02:24:32 pm »
С жълтия кантарион става, защото е летлив, но тези дето искат загряване са друга работа.Това с восъка е точно така- при загряване се смесва с олиото.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #42 -: Ноември 26, 2017, 05:22:58 pm »
Някои неща се пържат. Баба ми, когато правеше мехлем за опарено - изгоряло, пържеше билката в зехтин, и след това добавяше восък и бяла дъвка. Ако нямяше пресен цвят, го правеше с лико и ефектът беше еднакъв.

СЕ от Смолян - Коцето.
« Последна редакция: Ноември 27, 2017, 12:12:24 am от atos »

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #43 -: Ноември 27, 2017, 12:35:18 am »
За опарено и обикновеното олио върши работа!

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Извличане на алкохола от тинктура
« Отговор #44 -: Ноември 27, 2017, 08:41:41 am »
За опарено и обикновеното олио върши работа!
Уважаеми Светльо, това за олиото май си го написал, за да си почешеш клавиатурата.
Рецептата, за която съм писал лекува поне два пъти по-бързо.
Дано не ти потрябва.
СЕ от Смолян - Коцето.
« Последна редакция: Ноември 27, 2017, 01:13:59 pm от atos »