Справочници, схемотехника, теория > Измерителна и генераторна техника - практически схеми и софтуер

Генератор на високо напрежение с IR2153D

<< < (3/4) > >>

mirkata:
     Благодаря на mito_kupona, dymelsoft и hyparh, последно писали в темата.
     Нали е периода на абитуриентите, та програмата е претрупана и не ми остава много време за експерименти. Все пак успях да постигна някакви резултати.
Първо, ТДС 17 ме заблуди с това си наименование ТДС ( а не ТДКС ),  като вида му е традиционен за ТХО с каскада. Просто няма изводи за високото, ускоряващото и фокуса. Но като го мернах със сондата, ТХО,то  си призна. Поправка, имаше извод само за високото.
     Правилно ми казваше dymelsoft, за да ме подсети и улесни.

     Сложих другото ТХО, тръгна. С умножител на 8 изкара към 25 Кv.
Ще го направя да умножава по 12 и ще достигне 35-40  Кv, каквото бе желанието на моя приятел. Той непременно държи да изпълня неговата схема с  IR2153D, с ръчно  регулиране на запълване ( скважность демек ) и регулиране на честотата. Малко излишно според мене, но той се наложи.
     Преди около 2 години за мен направих ВВ източник за тренировка на мощни радиолампи с една много добра схема, според мене. Регулирането на изходното напрежение е с регулиране на захранващото напрежение.
     Да, вярно е, не успях да вдигна  повече от 25 Кv, но повече не беше нужно. Пък и опасно за ТХО,то. Наложи се да намаля напрежението, че имах проблеми с избиване вътре  в кутията.
Ето схемата и конструкцията. Кутия от захранващо на компютър.

Михаил Кузмов:
Мога много да помогна, но в крайна сметка от самото начало, не разбрах каква е крайната цел на това упражнение?

mirkata:

--- Цитат на: Михаил Кузмов в Май 25, 2018, 04:25:47 pm ---Мога много да помогна, но в крайна сметка от самото начало, не разбрах каква е крайната цел на това упражнение?

--- Край на цитат ---
Михаил Кузмов, здравей. Този високоволтов източник ще се използва за домашна система за студено и топло пушене на месо, риба и др. подобни. Другата част почти е готова, аз съм по електрониката. Лично мен не ме интересува такава система. В апартамент става  много сложно да се прилага. Най добре е да имаш двор или лятна кухня и др. подобни.
Руснаците са доста напреднали в тази област.

Та ето разбра приложението,  ако имаш идеи, давай.

ВНИМАНИЕ: 
Тази подробност я научих от моя приятел, който е много навътре с материала.
Когато купувате месо или риба, и на етикета пише " Топло пушен продукт ", имайте предвид, че трайността му е от 3 до 5 дни, гледайте срока на годност.
Друго, ако пише " Студено пушен продукт ", то срока за годност е до 2- 3 месеца ( по памет ).
Имайте горното за сведение.

Михаил Кузмов:
Любопитно, не съм на ти с месарският бранш, за това не мога да се досетя, как се използва HV за сушене на месо!? Не е лошо да опишеш технологията на някое друго място, или да пуснеш линкове. В крайна сметка, високо напрежение може да се направи и по просто, стига да е ясно какво точно се иска за целта.
Моите идеи в/у които работя с HV са в друга посока. Гоня значително по голям ток, и мощности над киловат.

hyparh:
За опушване с помощта на електростатика, предполагам се има предвид нещо такова: https://rimstar.org/science_electronics_projects/electrostatic_precipitator_smoke_precipitator_simple.htm

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия