Автор Тема: Детекторния приемник, усилване без батерии  (Прочетена 33435 пъти)

hristolocco

  • Гост




Детекторният радиоприемник е най-простата конструкция на радиоприемник, която усилва входния сигнал над 2000 пъти, за да можем после да го чуем в слушалките.

http://www.pchelar-probvaisambg.com/statia158_21_spisak.htm Детекторни радиоприемници, които са били произвеждани в бившия СССР между 1924 и 1969 г. Някои от тях съдържат достатъчно подробно описание
http://www.pchelar-probvaisambg.com/statia1_53spisak.htm

Източник: https://www.youtube.com/watch?v=6u2LdY_Jenw 1-4 БТГ из трех деталей. Катаргин Рудольф Клавдиевич Globalwave - Глобальная Волна 22.02.2013
« Последна редакция: Август 28, 2017, 09:22:24 pm от locco »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Детекторния приемник, усилване без батерии
« Отговор #1 -: Август 28, 2017, 09:03:28 pm »
Само да добавя, че детекторния приемник не е на FM, не е стерео и няма Facebook :)

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: Детекторния приемник, усилване без батерии
« Отговор #2 -: Август 28, 2017, 10:13:52 pm »
Има само спомени от преди 50 години. И наистина работи без батерий.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Детекторния приемник, усилване без батерии
« Отговор #3 -: Август 29, 2017, 10:23:48 am »
locco, много бих се радвал ако вземеш да направиш поне една от всичките схеми, дето постваш във форума.

За съжаление в България вече май почти никъде не може да се слуша с детекторен приемник (не че аз съм го правил). Използвах рамкова антена за да събирам енергия от предавателя във Вакарел, който вече го изключиха (75 kW). Сега има един СВ предавател до Видин (май на 576 kHz), така че хората в близост до него евентуално може да пробват да го послушат.

Та идеята ми е, че в резонанс от Вакарел успявах да вадя над 1V пикова (по спомен 1.8V). Много интересно и занимателно е ученето по този начин, изследването на разпространение на радиовълните и т.н.

Във форума на predavatel има ентусиасти, които слушат на ДВ, СВ, КВ. Говорят за гръцки пирати.

Ето и списък на web SDR радиата, с които може да се слуша или да се ползват за референция.

http://websdr.org/

В аналоговия има още 1-2 линка: http://analogov.com/showthread.php?tid=63

Смятам, че радиоинженерството е много важен елемент в търсенето на СЕ.

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Re: Детекторния приемник, усилване без батерии
« Отговор #4 -: Август 30, 2017, 01:19:39 am »
Смятам, че радиоинженерството е много важен елемент в търсенето на СЕ.

   Да mzk, прав си, втората част на схемата на генератора на Капанадзе е именно детекторен приемник или „усилитель тока", както го нарича той, според мен. Отдавна се знае, че детекторния приемник е свръх единично устройство. А първата част е класически радиопредавател - дидоден модулатор плюс високочестотния генератор. Вече много е важно, как ще се конструират двете бобини и, как ще се разположат една спрямо друга, за да се избегне Ленц ефекта.
    От 4 месеца не съм се занимавал изобщо с експерименти, нито съм чел нещо по темата за Капанадзе по форумите, защото имах много работа и, като че ли, ми просветна.....

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Детекторния приемник, усилване без батерии
« Отговор #5 -: Август 30, 2017, 10:55:16 am »
Господа Офицери, заблуждавате се, че детектора е усилвател.
При тези приемници най-добрия усилвател е АНТЕНАТААААА!!!!
Когато съм започнал да се занимавам с радиотехника нямаше точкови диоди, и ги правех от оловна руда и бръснарско ножче.
Още тогава съм го установил това.
СЕ от Смолян

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Детекторния приемник, усилване без батерии
« Отговор #6 -: Август 30, 2017, 12:22:03 pm »
Локо, случайно да си Наско от София?  ;)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Детекторния приемник, усилване без батерии
« Отговор #7 -: Август 30, 2017, 01:32:14 pm »
Господа Офицери, заблуждавате се, че детектора е усилвател.
При тези приемници най-добрия усилвател е АНТЕНАТААААА!!!!
Когато съм започнал да се занимавам с радиотехника нямаше точкови диоди, и ги правех от оловна руда и бръснарско ножче.
Още тогава съм го установил това.
СЕ от Смолян
Ksurnev, обясни тогава как се получава този коефициент на усилване?
Антената колко коефициент дава (приблизително)? Ще ти кажа - не повече от 2 (пряко сили и при идеални условия), говорим за "нормална" дължина, не за балон в небето или кабел до покрива на небостъргач...
Мисля, че най-важното в детекторния приемник е резонанса на честотата за приеманата вълна.
Затова дори и антената е добре да е с дължина, кратна на дължината на вълната (или обратното).

П.П.edin, не е Наско :D

AN_nedev

  • Гост
Re: Детекторния приемник, усилване без батерии
« Отговор #8 -: Август 30, 2017, 02:24:25 pm »
Господа Офицери, заблуждавате се, че детектора е усилвател.
Другарю Ksurnev, сам по себе си детектора детектира (изправя), той не усилва, сам сте написал че това е АНТЕНАТА.

mito_kupona има в предвид това:

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Детекторния приемник, усилване без батерии
« Отговор #9 -: Август 30, 2017, 02:30:19 pm »
Интересно ми е какъв смисъл влагате в израза "коефициент на усилване" в една приемна антена? :) Усилва какво, и спрямо какво ще се измери този коефициент? :)

AN_nedev

  • Гост
Re: Детекторния приемник, усилване без батерии
« Отговор #10 -: Август 30, 2017, 02:38:57 pm »
При вход от пико, нано и микроволти, при правилна конфигурация се получава сигнал
за възможна детекция. А пък с мащабен дивайс нещата може да излязат от контрол.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Детекторния приемник, усилване без батерии
« Отговор #11 -: Август 30, 2017, 03:16:59 pm »
Интересно ми е какъв смисъл влагате в израза "коефициент на усилване" в една приемна антена? :) Усилва какво, и спрямо какво ще се измери този коефициент? :)

Ако вземеш 1/4 вибратор, без рефлектор и същия вибратор с рефлектор, примерно параболичен, то отношението на напрежението индуктирано в двата случая се нарича т.н. пасивно усилване на антената. При големите радиотелескопи приемната антена е точно 1/4 вибратор или група от такива, без рефлектора не може да приемеш никакъв сигнал от която и да е звезда, като го сложиш в 500 метрова парабола ще може да приемеш сигнал от звезди отдалечени на милиарди светлинни години. Разбира се, че не е практично да слагаш рефлектор на дълговълнова антена, това е диапазона в който обикновено се правят детекторните приемници, защото ще е огромен.

AN_nedev

  • Гост
Re: Детекторния приемник, усилване без батерии
« Отговор #12 -: Август 30, 2017, 03:47:08 pm »
Разбира се, че не е практично да слагаш рефлектор на дълговълнова антена
Не само че не е практично, ами и безсмислено защото дългата вълна следва извивката на земната повърхност. Тя затова е дълга, защото е нискочестотна и при инфраниска честота, забиването на метален кол е достатъчно да се комуникира :).

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Детекторния приемник, усилване без батерии
« Отговор #13 -: Август 30, 2017, 05:01:16 pm »
AN_nedev
Тези бобини дето показвате, в детекторния приемник няма да работят. На картинката със схемата човека е написал: Антената е Дълга жица 30м и повече. Схемата от картинката даже трябва да е с германиев транзистор, няма да обяснявам защо.
И антената трябва да е поне 80-100 м. , ако предавателите са на повече 0т 50км.
Един въпрос: Какъв детекторен приемник сте пробвали?

Атос, тъй му е думата при радиолюбителите. Иначе антената, ако е по-дълга вкарва повече напрежение, от което "артисва" малко за захранване на транзистора.
Тези неща са играни отдавна.
СЕ от Смолян

AN_nedev

  • Гост
Re: Детекторния приемник, усилване без батерии
« Отговор #14 -: Август 30, 2017, 05:22:10 pm »
Помислих си, че темата не е буквално някой как да си прави радио.

Един въпрос: Какъв детекторен приемник сте пробвали?
Ами слушалка от трубката на телефона на вишката в казармата и точково съветско диодче със ситя точка на анода и
всичко това закачено на полосата  :)