Алтернативни енергоизточници > Механични, гравитационни и хидродинамични устройства

Динамопропелер " въдица" за енергия от реката

<< < (2/5) > >>

Коев:
За свързване, или отделяне от трансмисията просто се навива и развива шишето с генератора в него, заедно със снадката нахлузена предварително отпред на шестограна.
На носещия винкел се слагат " подплънки" от гумен маркуч, а в горните 30см по-плътен такъв служещ за по-удобен захват и за прекарване през него на изходящия кабел

Коев:
Между дръжката и генератора съм привързал скрепително блокче от старо телефонно табло .
Блокчето е с шест рамена, на четири от тях съм затегнал изводите/ два входящи и два изходящи/ на четири диода към двете начала на изходящия кабел промушен през маркуча в горния край/дръжката/. Другите четири извода на диодите, свързани в две двойки входящ и изходящ , през два отвора в средата на блокчето, свързах към двата извода на генератора.
Така стъкмих монофазен изправител по Грец, без поялник :D

Коев:
На края на изходящия кабел свързах паралелно кондензатор  за  прав ток 25в, 1000 мкф, за изглаждане на токовите импулси. Честотата на тока е 2-4  импулса в секунда при въртене на перката с 1-2оборота в секунда, тъй като предавателното отношение  в долния редуктор е  едно към едно и четвърт в посока от перката към генератора.
Тук въртя перката с около оборот и половина с показалеца на дясната ръка, а с лявата ръка снимам волтметъра и светодиода

ppipilica:
Браво за ентусиазма дето си вложил в тая джаджа. Една забележка, щом ти се е скъсал съединителя между двете оси значи нямаш необходимата съосност, с металния ще имаш проблем с по-тънката ос или лагерите и. Аз при такива положения ползвам късо парче дебел гумен маркуч, ако е армиран още по-добре, нямаш голям въртящ момент така че помисли по тоя въпрос.

Коев:
Използвам волтметър за кола, понеже за две години изгорих три мултицета :-X :-[
При оборот и половина в секунда с тази консумация от диода и волтметърчето, генератора дава 7- 7,5 волта напрежение.
За сега използвам тази "играчка" за зареждане на това четириволтово акумулаторче и с хванатата енергия в него слушам един радиоплеър час и половина- два

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия