Автор Тема: Долна и горна граница на TLD дозиметрични системи?  (Прочетена 14987 пъти)

Неактивен kall

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 129
Здравейте,
Имам един доста сериозен въпрос от областта на дозиметрията йонизиращите лъчения и предполагам, че тук има хора, разбиращи от тази тематика. Въпросът ми е дали някой знае какви са горните и долни граници на измерване на натрупана доза за най-често използваните в текущата практика термолуминесцентни дозиметрични системи. Има ли начин да бъдат проверени при "полу-домашни" условия и какви са те(какви фотоумножители биха ми свършили работа, аз имам в изобилие всякакви в момента)? Също така бих се радвал, ако някой ми даде информация как да се проверят гама-, бета, и алфа- фонът с подръчни средства. Благодаря предварително

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Значи пишеш "diy alfa detector" в тубата и ти излиза ето това:
https://www.youtube.com/results?search_query=diy+alfa+detector
Избираш си едно от всичките и си го правиш. От седем страници все едно ще ти върши работа дори и за високите цели които си си поставил. Все пак си писал "полу домашни" а нe "semi professional"

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
   Термолуминисцентните дозиметри имат склонност да дават грешни показания ако са били излагани на дълги експозиции и едва ли могат да се калибрират в домашни условия. Гама фонът, в т.ч. и бета, може да измерва и с обикновен Гайгер-Мюлеров брояч, като за нормален фон се счита около 0,11-0,15uSv/h. Алфа частиците са малко по-трудни защото имат малък пробег във въздуха и се поглъщат много бързо от всякакви предмети. Детекторите за алфи са по-различни, от съветски времена има със слюден прозорец и вършат работа. Ако искаш да измерваш по-ниски нива и дози, трябва да си купиш или направиш анализатор с ФЕУ и сцинтилатор от NaI. После ти трябва електроника, която да брои импулсите и връзка с компютър, който да анализира "набрания" спектър. Не съществуват прецизни и евтини прибори, има някакви за лична защита, но не стават за измерване, а дават груба информация за получената доза.

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
   Сега като ти прочетох въпроса втори път, май загрях какво питаш. Всъщност не знам как точно да измериш натрупаната доза в едно TLD, вероятно трябва да го нагрееш за да се върнат електроните на по-долно енергетично ниво, където са били и да преброиш фотоните, които ще се излъчат при прехода. Да вероятно с ФЕУ, но нямам представа какво трябва да се очаква като импулси. Може би ако имаш едно необлъчено TLD да го ползваш за репер ще е добре. Но сигурно трябва да се знае и типа на таблетката, какъв кристал е и т.н.

Неактивен kall

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 129
Благодаря за отговорите дотук. Да, използва се реперна таблетка от TL материала за сравнение, която се държи при условия на нормалния фон за мястото, в непропусклива за слънчева светлина касетка. Допълнително може да се подобри точността, като се извърши измерване на натрупаната доза от източник с известна активност за точно определено време( т.е. тази доза е предварително изчислена и известна, интересува ни поведението на TLD-то при нея). В този случай може да се построи и калибровъчна крива(има и енергийна зависимост). И таблетките задължително се отгряват преди използване също така, за да се "изсвети" всичко натрупано до момента. "Играл" съм си с тези неща и са ми известни. Въпросът ми е за границите на нормална работа на тези системи.  Примерно за LiF таблетките с легировка от манган, които са най-масовите такива дозиметри за България.