Автор Тема: Имам идея, не знам как да я кръстя.  (Прочетена 30153 пъти)

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Гледайки сайта на Французина ми дойде идея да направя яка подводна плазма в присъствието на въглищен прах, щом се получава доста водород по неговите опити значи в присъствието и на въглища може да се получат и други горливи газове. Само не знам дали ще е по-ефективно от изгарянето на самите въглища, то горенето на въглищен прах е трудна работа и в момента повече от половината отива зян.
Некви насоки и препоръки да се сещате, то зимата е далече още, но не е зле да имам малко опит за следващия сезон на кюмура.
« Последна редакция: Юни 19, 2017, 08:34:23 am от Maistora52 »

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Имам идея, не знам как да я кръстя.
« Отговор #1 -: Юни 19, 2017, 08:11:21 am »
Вероятно ще получиш леки въглеводороди, но концентрацията ще е ниска. Първоначално ще получиш синтез газ СО + H2, от който за да се синтезират въглеводороди е необходимо да създадеш точните условия, температура и налягане, освен това са необходими и катализатори за да се реализира това. Има вероятност да получиш и силно отровни вещества, като сероводород например. Естествено  е, че изгарянето на въглищен прах е по-ефективно, проблема е да го организираш правилно, както е при въглищните ТЕЦ. От една страна всяко преобразуване от твърдо гориво на газообразно или течно намалява ефективността, от друга организацията на горене на газообразните и течни горива е далеч по-лесна задача, освен това можеш да ги използваш и за други цели.
« Последна редакция: Юни 19, 2017, 08:36:26 am от Maistora52 »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Имам идея, не знам как да я кръстя.
« Отговор #2 -: Юни 19, 2017, 04:27:46 pm »
Прегледай тази тема. Там се започна нещо, но не се довърши. Може би ще ти стане интересно! Конкретните неща за прочит са малко но си струват. Показвам и лични експерименти на видео линковете.
http://mazeto.net/index.php/topic,9847.0.html

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Имам идея, не знам как да я кръстя.
« Отговор #3 -: Юни 20, 2017, 12:23:08 am »
Та на въпроса по темата, какво мога да очаквам като изходни газове. Мисля разтвора да е гъстичък с повечко въглищен прах и може би малко сода за проводимост, имам дебела неръждавейка, не знам точно каква е, за електроди, но може и да купя два волфрамови ако се наложи.
Знам че е малко трудно така да се отговори на въпроса ми но тука има учени хора дето моежа да имат някакви предположения.
Получения газ мисля да го горя в котел барабар с въглищата или самостоятелно ако добива е добър и отделя нужната ми топлина.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Имам идея, не знам как да я кръстя.
« Отговор #4 -: Юни 20, 2017, 03:25:43 am »
Та на въпроса по темата, какво мога да очаквам като изходни газове. Мисля разтвора да е гъстичък с повечко въглищен прах и може би малко сода за проводимост, имам дебела неръждавейка, не знам точно каква е, за електроди, но може и да купя два волфрамови ако се наложи.

Моя съвет е да пробваш с малки количества, с предпазни средства и в подходящо помещение.

Неактивен владимир димитров

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 270
  • LZ2DMX

Неактивен dimko1

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 28
  • Скайп: agenta9991
Re: Имам идея, не знам как да я кръстя.
« Отговор #6 -: Ноември 04, 2017, 06:24:25 pm »
Гледайки сайта на Французина ми дойде идея да направя яка подводна плазма в присъствието на въглищен прах, щом се получава доста водород по неговите опити значи в присъствието и на въглища може да се получат и други горливи газове. Само не знам дали ще е по-ефективно от изгарянето на самите въглища, то горенето на въглищен прах е трудна работа и в момента повече от половината отива зян.
Некви насоки и препоръки да се сещате, то зимата е далече още, но не е зле да имам малко опит за следващия сезон на кюмура.
че аз горя въглищен прах от 20години  в печката и така прекарвам зимата и много малко дърва за разпалки.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Имам идея, не знам как да я кръстя.
« Отговор #7 -: Ноември 04, 2017, 09:24:37 pm »
Ако не е тайна би ли споделил как го гориш въглищния прах. Тая зима случих на добра доставка и взех 16 тона перфектни Руски, много малко прах имат, горят отлично и почти никаква пепел. Все пак ще има около тон прах който трябва да оползотворя, вече цената не е за пренебрегване.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Имам идея, не знам как да я кръстя.
« Отговор #8 -: Ноември 04, 2017, 09:42:45 pm »
Някой май се опитва да открива брикетите ...

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Имам идея, не знам как да я кръстя.
« Отговор #9 -: Ноември 05, 2017, 12:09:59 am »
И дай малко повечко инфо за тия брикети, единствения ми спомен за тях е като бях дете на село и баба ми все одумваше колко били лоши, та нещо малко по конкретно. Ся ако трябва да правя няква преса много тонна, тва е нещо като дървесните пелети май а?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Имам идея, не знам как да я кръстя.
« Отговор #10 -: Ноември 05, 2017, 06:20:26 am »
Реално в домашни условия няма как да направиш качествени брикети - трябва ти преса, трябва ти температура... иска си оборудване. Но аз бих помислил по въпроса "какво може да слепи въглищния прах до положение такова, че да стои като буца". Нещо което и да гори при това. Трябват опити. Примерно отработено двигателно масло, или битум с който се ремонтират пътищата, или някаква евтина блажна боя. Не знам лепилото за тапети дали гори...
После някакви формички в които тая смес се налива и се оставя да се втвърди за да стане удобна за пъхане в печката. Или защо не и направо формички които да горят заедно със сместа в тях - някакви картонени кутийки или пластмасови чашки от кафе или кофички от кисело мляко ... Пластмасата ще е гадна щот ще оцапа печката обаче ...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Имам идея, не знам как да я кръстя.
« Отговор #11 -: Ноември 05, 2017, 07:31:21 pm »
Суперразредено С200 и после - сушене (да се изпари водата), това е...
Ако има пресоване - ще горят бавно, ако е само формоване - ще горят бързо.
Вариант е да се добавят в сместа ситни стърготини (от някой дървообработващ цех), тогава брикетите стават "по-шуплести" и са по-добри от дървата.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Имам идея, не знам как да я кръстя.
« Отговор #12 -: Ноември 05, 2017, 09:36:34 pm »
Тва като идея е добре, но някакси не ми се отваря такава манифактура, я сметни колко лепило и кофички ще идат за един тон прах, че и колко време ще го пълня, пък и ще се увъртя као свинкя в чернилка.  Само прахта ще напълни над 2500 кофички и като турим лепило и дървесни трици минаваме 3000, отделно разправията по разбъркването и пълненето, ми къде да ги наредя да се сушат.
Неква друга идея да предложите, по реално изпълнима.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Имам идея, не знам как да я кръстя.
« Отговор #13 -: Ноември 05, 2017, 10:26:39 pm »
5 литра лепило и 50 литра вода...суши се лятото на слънце.
Другата идея е - купуваш си брикети ;D

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Имам идея, не знам как да я кръстя.
« Отговор #14 -: Ноември 06, 2017, 12:32:02 am »
Добре, а за някаква добавка към печката или котела на твърдо гориво не си ли мислил?
Аз лично го виждам като една дюза ф2-5 мм и компресор. Въздуха под налягане от около 1-2 бара вкарва във вече горещата и горяща горивната камера на печката праха точно във вид на прах направо в пламъка. Имам опасение обаче, че от печка ще получиш ковашко огнище в което температурата може да достигне неподозирани висоти и да направи дупка в стената му :)
А, да ... имай предвид че въглищния прах когато е смесен с въздуха е нещо с което не бива да си играеш - има реална опасност от експлозия.