Алтернативни енергоизточници > Други генератори на електрическа енергия

Получаване на ел. ток от електрет

<< < (19/51) > >>

PyroVeso:
Хм... само идейка (не работя по въпроса). А не може ли да се издири, или създаде, такъв материал, който поставен на пряка сълнчева светлина силно да се поляризира? Примерно една мембрана метър на метър денем може да служи като електрет, и чрез други мембрани или подвижни пластини да се сваля енергия от него... Може да се окаже с коефициант на преобразуване на постъпващата светлина в електричество по-голям от този на съвременните соларни панели?

Радико:
PyroVeso На прав път са ти разсъжденията, но в тази тема идеята е нещото да дава ток постоянно и на самотек. Нали се сещаш за номера на Сенко, показва на хората една празна шапка после пуска една монета вътре, прави заклинанието и почва да вади монети. Вади,вади, вади, че накрая и едно две гълъбчета излизат от там.
А иначе казвам, че си на прав път защото наскоро четох за нещо подобно. Ефекта се получава от сулфидни наноядра вградени в някакъв материал. Както се сещаш детайлите по въпроса бяха силно ограничени.

hyparh:
epwpixieq-1, моят уред реагира по подобен начин, само че светлината на диода се усилва при доближаване към отрицателно зареден предмет (по схемата, която предоставих в отговор #84). Но това е въпрос на схемно решение. Ако се разменят местата на транзисторите, т.е. NPN стават PNP и обратното, детекторът ще отчита положителните заряди. А може да се направи и комбиниран.

Относно поляризирането на материал, изложен на слънчева светлина, може да се помисли върху ето този патент на Тесла, който всъщност заслужава отделна тема: https://teslaresearch.jimdo.com/radiant-energy/
При него поляризацията се осъществява в две различни среди – въздух и земя. Металната плоскост, огрявана от Слънцето, се зарежда положително от слънчевата светлина и заредени частици. Тази плоскост задължително трябва да е полирана до огледален блясък за максимален ефект (това се отбелязва и от практиците, които са с най-добри резултати в тази област). Това е необходимо за максимално формиране на меки заряди заради шоковия ефект от отражението на фотоните. Има различни мнения дали плоскостта трябва да е изолирана от въздуха чрез прозрачен лак/спрей или да е гола повърхност.
Заземяването също трябва да бъде отлично – със заземителен кол минимум 1,5м, а по възможност и няколко кола на различни места и свързани заедно. От земята се теглят отрицателните заряди и така получаваме + и -, които могат да зареждат кондензатори (Тесла е работил с "тежък кондензатор от слюда"). Има сведения за любители добиващи около 30V на няколко ампера по този начин, а при свързване на няколко панела – и над 100V. Колкото е по-голяма надморската височина – толкова по-добре (наличие на повече високоенергийни частици).
В този форум могат да се срещнат полезни мнения на практици в областта: http://www.energeticforum.com/renewable-energy/10947-jes-ascanius-radiant-collector.html

Аз имам възможност да изработя панел с дименсии приблизително 50х50см от множество медни ламаринки (изрязани от медни радиатори за CPU). Трябва да ги полирам и закрепя към някаква носеща плоскост (вероятно дървена) и да направя опити, само не знам кога ще ми остане време за тази занимавка.

Vale:
Радико, точно на основата на сяра се правят такива материали, защото казват чв тя била фоточувствителна. Един българин го е открил този ефект през 1937г. Ето какво пише в лекциите на госпожа д-р Ася Виранева по въпроса:

--- Цитат ---През 1937 г. известният наш учен Георги Наджаков изготвил електрет от поликристална сяра при едновременното въздействие на електрично поле и светлина. Той е установил, че фоточувствителната сяра, подложена на едновременното действие на електрично поле и на светлина, запазва електричната си поляризация достатъчно дълго време след премахване на електрчното поле, ако се съхранява на тъмно. При повторно осветяване на такъв диелектрик поляризацията се премахва.
--- Край на цитат ---
Явно требва да се разработи схема за непрекъснато сваляне на заряда за да се вади полза от този ефект. Доколкото знам фото-копирните машини на Xerox са направени на базата на този ефект.

coke2k:
Точно така, а Стефан Маринов е бил асистент на проф. Наджаков.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия