Автор Тема: Получаване на ел. ток от електрет  (Прочетена 132416 пъти)

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #75 -: Април 18, 2018, 06:29:05 pm »
Аз повече от 30 минути стабилност не можах да получа, но не съм се отказал, защото има файда.  Все още не съм си модифицирал правилно маслената баня. Работих с 6 кв, което е малко. Температура до 130 градуса,  след това плексигласът се разпльоква. Полученото поле е стабилно  в продължение на 30-тина мин. и след това прогресивно заглъхва. Успях да направя безконтактно зареждане на допълнителен кондензатор, като комутирах с електростатични екрани от меден проводник точно както при тестатика или поне аз така си мисля и не съм използвал тиристор или транзистор. Ако се постигне истински стабилен електрет,  би могло да се направи действителен  самозареждащ се кондензатор и двигател с живот, равен на живота на електрета. От януари до сега не съм се занимавал че не ми остава св. време, но смятам, че си заслужава.
« Последна редакция: Април 19, 2018, 06:06:45 pm от atos »

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #76 -: Април 19, 2018, 05:13:55 am »
Преди да започнете сериозно да изследвате елктретите ви препоръчвам да си направите това устройство: http://amasci.com/emotor/chargdet.html
То има способността да засича разлика до 1 волт в електростатичните полета.
От десетина години си го ползвам като детектор и то не само за експерименти, а и за интересни демонстрации при колеги в работата, а и на другарски събирания.
Чрез него установих че, някои видове стиропор, особено такива, които се правят като кутии за бърза храна, имат постоянен електростатичен заряд.
С този уред също се "вижда" как живите организми имат заряд около тях.
« Последна редакция: Април 19, 2018, 06:07:40 pm от atos »

Vale

  • Гост
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #77 -: Април 19, 2018, 09:26:33 am »
Ще сложа материали свързани с правенето на електрет в домашни условия.
http://rimstar.org/materials/electrets/index.htm
Установка за 30 кВ в домашни условия:
http://rimstar.org/equip/30kv_pwr_supply.htm
И материали от 1951 г. който са освободени в публичен достъп.

Vale

  • Гост
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #78 -: Април 19, 2018, 09:28:12 am »
Още един материал от същата година:

Vale

  • Гост
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #79 -: Април 19, 2018, 09:29:53 am »
И един материал с малко по-общ характер:
« Последна редакция: Април 19, 2018, 06:08:38 pm от atos »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #80 -: Април 19, 2018, 09:37:03 am »
Тук продават трансфертер за уж 1 000 kV за 3$: https://ru.aliexpress.com/item/DC-1000KV/32866299619.html?aff_platform=link-c-tool&cpt=1524119354902&sk=E276Qnm&aff_trace_key=466b9f7b9126432db6aa29e792b2ce17-1524119354902-07083-E276Qnm&terminal_id=6ae9cd844464439d9a8e0c06348b2e42

Тези хиляди киловолти са бла-бла, но понеже казват дължината на искрата е 1,5-2 см. и като знаем, че пробивното напрежение на въздуха е около 2 kV, означава, че реалното напрежение е 30 000 V. Т.е. точно това което е нужно за направата на електрета.

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #81 -: Април 19, 2018, 09:52:50 am »
Имам няколко вида включително и този. Някъде в сайта пише че тия 1000 Кв са когато се ползва за захранване на трансформатор на Тела с разрядник. Това е идеята зад тези големи киловолти. Реално този дава около 30Кв.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #82 -: Април 19, 2018, 10:35:01 am »
Преди да започнете сериозно да изследвате елктретите ви препоръчвам да си направите това устройство: http://amasci.com/emotor/chargdet.html
То има способността да засича разлика до 1 волт в електростатичните полета.
От десетина години си го ползвам като детектор и то не само за експерименти, а и за интересни демонстрации при колеги в работата, а и на другарски събирания.
Чрез него установих че, някои видове стереопор, особено такива които се правят като кутии за бърза храна имат постоянен електростатичен заряд.
С този уред също се "вижда" как живите организми имат заряд около тях.

Epwpixieq-1, имаш ли представа дали натрупаните заряди около този стиропор са положителни или отрицателни? На мен ми трябва натрупване на положителни за конкретна цел.
Имам самоделен детектор за отрицателни йони, направен по следната схема: https://youtube.com/watch?v=T3JQd4-pF28

Работи отлично като може да се регулира чувствителността. Впоследствие си взех и един за положителни и отрицателни йони като този: https://ebay.com/itm/New-Air-Ion-Tester-Meter-Counter-Ve-Negative-Ions-With-Peak-Maximum-Hold/141849317782?epid=1792795197&hash=item2106e0d196:g:OHAAAOSwnipWaToY

Ще опитам да открия стиропор вкъщи и ще проверя дали се натрупва някакъв заряд.

Относно пробивното напрежение на въздуха - повечето, които се занимават с високи напрежения, приемат 1мм за 1kV (което все пак е приблизителна стойност, зависеща от това дали работим с AC или DC, влажност, атмосферно налягане и др.).

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #83 -: Април 22, 2018, 04:02:33 am »
Нямам представа. Това самоделно уредче, въпреки своята висока чувствителност, измерва само разликата в потенциала. Когато пусна, ТТ и уреда е включен (веригата на батерията е затворена), светодиода веднага отчита (вълната) на потенциала на напрежението създадена във въздуха, успявам да го светна на разстояние 4 метра от ТТ.

Схемата която, показвате е интресна, и ще бъде полезна при такива изследвания.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #84 -: Април 22, 2018, 05:49:25 pm »
Опитите показаха, че стиропорът има тенденция да се наелектризира предимно отрицателно. При доближаване извода на TV каскада (положително напрежение) около него възникват положително заредени йони, но не в голямо количество. При зареждане от самоделен умножител за отрицателно напрежение (способен на над -120kV), поема голямо количество отрицателен заряд и го задържа повече време. Всъщност, при просто потъркване с ръка, също се зарежда със слаб отрицателен заряд.
Интересното е, че, примерно при отрицателно зареждане, йонният детектор отчита повече отрицателни йони по време на приближаването му към стиропора, а при отдалечаване става обратното - отчита пак подобно количество, но положителни йони. Отчетените стойности зависят до голяма степен от това с каква скорост се приближава/отдалечава детектора, но също и от степента на наелектризиране на предмета.

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #85 -: Април 22, 2018, 07:11:20 pm »
Хипарх доколкото съм чувал стиропорът има диелектрическа константа колкото въздуха, но по отношение на получаване на ток от електрет съм твърдо скептичен, освен ако не се направи нещо като навит на руло електрет като при кондензаторите или нещо друго, мога само да гадая
« Последна редакция: Април 22, 2018, 07:12:57 pm от atos »

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #86 -: Април 23, 2018, 10:10:19 am »
Относно изработка на ВН електрет, съм пробвал само с парафин като диелектрик. Не се получи и мисля, че се досещам защо. При загряване парафинът се разтопява до течност с малък вискозитет, която при прилагане на HV DC, започва да циркулира интензивно в съда (получава се електростатична помпа). Това циркулиране е нежелателно, понеже по този начин поляризираните молекули имат възможност да се подредят така, че да неутрализират зарядите (към което всъщност се стремят). Процесът е до голяма степен хаотичен и накрая парафинът застива в неправилни форми.
Диелектрикът трябва да е такъв, че при нагряване само леко да се размекне, да възникне преориентиране на молекулите подобно на подреденост в кристална решетка и да се остави да изстине така с подадено HV DC. Тогава ще се получи "клапан" (като при магнитите), който пропуска по такъв начин етерните потоци, че се получава постоянна електростатична поляризация.

Дали се е получил електрет, може да се установи с помощта на магнит. Когато единия е в движение спрямо другия, възниква сила, насочена на 90гр. спрямо магнитното поле на магнита.

Тук е описан начин за получаване на ВН електрет с диелектрик плексиглас: http://www.angelfire.com/ak5/energy21/electret.htm

15х15см, с дебелина на плексигласа 5-6мм. Цялото нещо се нагрява до размекване на плексигласа и след това се оставя да изстине като през цялото време се подава HV DC. Накрая електретът се увива с алуминиево фолио (за окъсяване на електродите) и се оставя да престои така около две седмици. След разопаковането би трябвало електретът да е напълно активиран и способен на няколко киловолта искра при периодично окъсяване.

Vale

  • Гост
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #87 -: Април 23, 2018, 06:02:31 pm »
Ще сложа описание на разликата между кондензаторен микрофон и електретен микрофон, за да няма неясност по въпроса. Текста е взет от следния адрес:

https://www.thebroadcastbridge.com/content/entry/6180/whats-the-difference-between-a-true-condenser-and-an-electret-condenser-sho

Ще го поставя и като файл, защото много често страниците в интернет изчезват. Ето цитата:

Цитат
In a true condenser mic, power comes from a steady source of phantom power, usually 48 volts. The requirement for a steady source of power is now considered the main downside of using true condensers in the field.

In electret designs, the charge is “pre-polarized” and fixed to the backplate, but it is still used with a conventional diaphragm. This avoids the need for an external polarizing voltage like the true condenser. A major benefit is back electrets can be powered from batteries — including rechargeable lithum-ion cells.


Същото на български език:

Цитат
В истински кондензаторен микрофон, мощността идва от постоянен източник на фантомно захранване, обикновено 48 волта. Изискването за постоянен източник на енергия сега се счита за основната тенденция на използване на истински кондензатори в тази област.

В електретен дизайн зарядът е "предварително поляризиран" и фиксиран към задната плоча, но все още се използва с конвенционална диафрагма. Това избягва нуждата от външно поляризиращо напрежение като в истинския кондензаторен микрофон. Основно предимство е, че електретните микрофони могат да се захранват от батерии - включително презареждащи се литоиево-йонни клетки.

Пълния текст на страницата в оригинал:


Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #88 -: Април 23, 2018, 07:52:14 pm »
Една идея за материал за алектрет: да се ползва двукомпонентна смола от типа на епоксидните с добра изолация, която при втвърдяване да се поляризира. Или имаше вид бял силикон, който се втвърдяваше до добра твърдост и се ползваше за фиксации на елементи и кабели по CRT кинескопи.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Получаване на ел. ток от електрет
« Отговор #89 -: Април 28, 2018, 07:11:29 pm »
Опитите показаха, че стиропорът има тенденция да се наелектризира предимно отрицателно.

Ето как "замервам" с уредчето което посочих, грубо но ефективно, понеже по такъв начин мога да замервам релативен интензитет на полетата.
От време на време си го нося с мен и "замервам" каквото ми хрумне.
При поднасяне на поле с отрицателен заряд ( изяснено благодарение вашите предишни коментари ), светлината на диодчето намалява, докато при приближаване на поле с положителен заряд тя се усилва.