Алтернативни енергоизточници > Други генератори на електрическа енергия
Получаване на ел. ток от електрет
Vale:
Втората схема изобразява 'Electret energy harvester' за това са сложили променлив кондензатор. Практически размахването на единия електрод го има и при обикновенните кондензатори и няма нищо чудно че го навират и при схемите за работа с електрети. Ето я и втората схема:
Vale:
Това, което е исключително дразнещо при налагания модел за работа с електрет е, че вместо да се търсят и разработват различни методи за прекъсване на веригата, в която е включен електрет, се налага модел с утилизиране на случайни колебания например при ходене или друго каквото и да е движение. За това ще публикувам всички методи на прекъсване на токова верига, които са описани от както се изучава електричеството, защото наложения от западняците модел е фалшиф и не отговаря на действителността. Също така се подминава възможността да се разработи прекъсвач на токова верига захранван от електрет.
Vale:
Ето какво намерих за исползването на искровик като превключвател. Взех му описанието от един английски сайт за трансформатор на Тесла, който може да е полезен на тези, които работят в тази насока, за това му слагам адреса:http://www.richieburnett.co.uk/parts.html
Искровик
Искровикът в основата си представлява високоволтов превключвател. Включва се, когато има достатъчно напрежение в промеждутъка между електродите. Въздухът в промеждутъка се йонизира и започва да провежда електричество като затворен ключ. Изключва се, когато електрическия ток, преминаващ през него, пада до ниско ниво и въздушният процеп възвръща изолационните си свойства. Когато се използва по този начин като превключвател, искровикът има следните свойства:
- Капацитет за задържане при високо напрежение в състояние на изключенео,
- Висока токова носеща способност в състояние включенео,
- Изключително бързото време за включване,
- Физически мащабируем до почти всяка мощност,
- Добър предел на претоварване,
Всички тези свойства правят искровикът идеален за взискателната задача, която Tesla Coil представлява. Основният недостатък на искровикът като превключвател е, че разсейва значителна топлина, дължаща се на загуба на проводимост в състоянието на включване. Практически искровикът няма друга алтернатива като превключвател за Tesla Coil. Съвременните твърдотелни устройства не се доближават до възможностите за управление на мощността на искровика.
Освен всичко това, искровикът вкарва във ел. верига допълнителна енергия, което е описано в различни източници. Ще сложа тук един интересен опит описан от руския изобретател Фролов в една от книгите му. Самата книга също може да е полезна и ще я сложа в раздела за книги. Тук ще бъде извадка от страница 398, където е описан експеримента.
Vale:
А сега се връщам на въпроса за исползването на искровика. Това, което намерих по въпроса е един доста странен патент от авторите:
Мисюченко, Игорь Леонидович
Герасимов, Александр Николаевич
Патента е регистриран в Русия и в Европейския съюз съответно като:
Патент 2504129 - Устройство преобразования энергии статического электричества в постоянный ток
Patent WO2015065236A1 - Static electricity energy conversion device
Практически юнаците са получили патент за трансформатор на Тесла, като само мястото на искровика е променено от стандартните схеми. Авторите претендират за понижаващ трансформатор на Тесла, но не са казали как това се прави. Доколкото знам самия Тесла му казва на това устройство за получаване на ток с високо напрежение. Също така Ацюковски пише че поради свиването на ефира се получава ефект на непропорционално увеличаване на напрежението. Освен това в текста има написано, че сериалниа колебателен контур на вторичната намотка увеличава тока, а то се увеличава напрежението, така че патента явно не е превен с надежда да го продадът. Изглежда имат устройство което не е за продаване. От колектова, само Мисюченко е изобретател и има други патенти. Герасимов е генерал от запаса и изглежда имат производство на изделие за войската, а патента е писан неграмотно нарочно, за да не ги закачат евнтуални куповачи. В патента се говори общо за статически источник на напрежение, което може да бъде както електростатична машина така и електрет. Ще сложа пълния текст на патента на руски език, понеже там освен трансформатор на Тесла, няма друга полезна информация и ще служи само за справка.
Vale:
А сега ще сложа схемата от патента преправена за електрет. Това, което се получава може да не отговаря на всички изисквания за трансформатор на Тесла. Най-вероятно честотата ще бъде по-ниска от изискванията, понеже зависи от честотата на въстановяване на заряда на електрета. Но в замяна се спестява обратната връзка за самозахранване, която Ацюковски е описъл. но не е правил, понеже било сложно и му трябва лаборатория. Практически конструкцията се упростява и не е проблем да бъде реализирана, при условие че има наличен електрет. Не се нуждае от никакво допълнително захранване извън електрета. Ето я схемата:
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия