Алтернативни енергоизточници > Други генератори на електрическа енергия

Получаване на ел. ток от електрет

<< < (45/51) > >>

ventsy74:
В природата няма електромагнитна енергетика има само електростатика

Coke2k сигурен ли си че сме от една и съща пла нета? Със една и съща природа?

EDM electronics:
 :D, как така нямало в природата електроматгнитна енергетика, сериозно ли?
Най-голямата природна енергетика е електромагнитната. Светлината какво е, статика ли? - както и да е, това в случая е без значение.

Разгледах схемичката на Бедини с тиристора и мога да кажа, че е доста оригинална с простота си. Браво на Бедини.
Тиристора е вързан като ключ, който снема енергията на електрета върху батерията. При достигане на определено напрежение, около 60 В на електрета, тиристора се отпушва през глимлампата и управляващия електрод. Започва процеса на разреждане на електрета и когато напрежението му спадне до това на батерията, той автоматично се запушва. Процесът се повтаря.

Схемата позволява автосинхронизация и не е необходимо външно управление - просто и ефективно. Дори при промяна на условията на зареждане, да речем по-бързо или по-бавно, тиристора винаги е синхронизиран в ключовия режим.

Ето това е адекватна схема за снемане на енергия от електрет, а не оная измислица с въздушните кондензатори - пълна простотия. Как ще сваляш енергия с кондензатор от порядъка на пикофаради? Това за да се случи е необходимо променливо напрежение и мегахерцов обхват - пълна бутафория. Това пък с електростатичния двигател, някой от вас вярва ли си, че ще го направи, защо въобще го споменавате?  ;D
   

Михаил Кузмов:
EDM, аз очаквах Vale да обясни. Това обаче не се случва. Както и да е!
Имам малки резерви относно отпушването на тиристора. Сега пиша на тл. и не е удобно за по дълго писане.

dmitarp:
Имам въпрос, понеже тиристора се управлява и от тока на управляващия електрод, схемата съгласувана ли е, все пак електрета има голямо вътрешно съпротивление.

EDM electronics:
Да, електрета е с голямо вътрешно съпротивление, а управляващия електрод на тиристора е нискоомен, той е един п-н преход, диод. Но този п-н преход се явява свързан последователно на електрета и батерията, т.е. токът който ще протече за отпушването на тиристора ще е същия заряден ток на акумулатора, или акОмОлатора, както някой казват.  ;)
Т.е. енергията за отпушване няма да се явява загуба. Ниското вътрешно съпротивление на тиристора ще се компенсира с високото му напрежение. Тъй като електрета и тиристора са в последователна верига, а тиристора се отпушва с ток, не с напрежение, то токът в тази верига ще е отношението на напрежението на електрета и вътрешното му съпротивление.

Ако се окаже, че вътрешното съпротивление е твърде голямо и не може да отпуши тиристора, то вариантите са два: или се връзват паралелно електрети за по-малко вътрешно съпротивление или последователно за по-високо напрежение.

Най-малкият проблем е съгласуването на схемата. Основният проблем е наличието на електрет, де го той?  :D

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия