Алтернативни енергоизточници > Други генератори на електрическа енергия

Получаване на ел. ток от електрет

<< < (39/51) > >>

epwpixieq-1:

--- Цитат на: Михаил Кузмов в Ноември 16, 2018, 08:39:09 am ---И теб и другите ВИ разбирам! Ексхумирате някави недъгави измислици от миналото, и се мъчите да им предадете живот!
Замислете се, ако всичко това имаше някаква стойност, щеше ли да бъде пренебрегнато днес!?

--- Край на цитат ---

Михаил Кузмов, не навлизайте във теми които не разбирате, особено когато комплектността им е висока. "стойност" е относително икономическо понятие. За вас нещо може да е стойностно за друг може да е без стойност, та даже за трети може да има негативна стойност ( и такава съществува ако не сте запознат ). Приставете си една машинка (оставяме на страна нейната реалност, в предвид това че разглеждаме абстрактния термин на "стойност"), независимо как работи, която има високо КПД на превръщане на топлинната енергия в механична И СЪЩЕВРЕМЕНО е сравнително лесна за направа. Въпроса е каква е стойността на тази машина, така дефинирана, за обикновените хора, за управляващата система ( не си мислете само за България ), и за корпорациите.
За обикновените хора това е много стойностна машинка, предполагам че за това няма да има разногласия. За управляващата система, това е без стойност и даже с негативна стойност, понеже не добавя придадена стойност към вече изградената система а канибализира/размества пластовете във вече изградената такава, и допълнително може да доведе до сътресения в нея. За корпорациите, които съществуват на база на симбиозата им с банковата система и са зависими от патентни права, за да си задържат потоците от пари постъпващи към тях, това е със силно негативна стойност, понеже потенциално им реже парични потоци. И това не важи само за сегашно време но и за преди 110-120 години, от когато се е зародила съвременната икономическа система. За една голяма корпорация стойността идва от комплектността която тя влага в прокудата или услугата която прави, колкото е по-комплексна, токова повече защита тя има от конкуренцията си и паричните и потоци са по-силно гарантирани. Тази икономическа динамика задължава големите инженерни корпорации работят по комплексни системи. 

Както казах, пишете за нещата които знаете и разбирате, и не влизайте в мътните води на икономическата "стойност".

Относно "пренебрегнатото" да не говорим, понеже в България, където се горят толкова много дърва, пък и въглища, колко от хората, горят тези карбонатни горива ефективно. Или от ваша гледна точка, няма по-ефективен начин на горене на тези горива та затова другите начини са пренебрегнати. Да не говорим че най-глупавия и разхитителен начин за отопление е чрез електричество, колко хора правят това, не саму в България а и в световен мащаб. Или може би  според вас, локалното генериране на единица топлина ( даже и с мижавата 50% горивна ефективност ) заслужава да бъде "пренебрегнато" понеже е по-неефективно от генерирането на тази същата единица топлина на 100-200 километра разстояние, превръщането и в механична енергия (с 40% ефективност), след това в електрическа такава  (с 85% ефективност ), пренасяне на по-далекопроводите  (с 90% ефективност ) и превръщането и отново в топлинна (с предполагаема 95% ефективност ) за да даде максимално, на база на тези завишени проценти 28% от първоначалната си топлинна стойност.  Ако това се погледне така, то тогава се вижда че имаме пренебрегване на една почти100% по-ефективна система (отново с мижавите 50% ефективност при локално горене) на база на подпомагането на страшно неефективен начин на отопление.

Съжалявам за отклонението от темата, но коментара беше много неправилен, и в допълнение да се използва като "доказателство" за нещо е просто смешно.

А за тези които не са виждали или чували за електростатични мотори, понеже EDM electronics, не благоволи да направи коментар, относно отговора ми на така зададения от него въпрос, и се чудя дали изобщо е разбрал материала , ето подробно видео за запознаване как се прави електростатичен мотор, най-малкото за да не се казва че такива неща не съществуват, понеже става смешно: https://www.youtube.com/watch?v=oMK0dEKWJdY

dmitarp:
Позволете ми и аз веднъж да се направя на крава МУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУ, МУУУУУУУУУУУУУУУУУУУ

Bat_Vanko:
epwpixieq-1 би ли могъл да обвиниш ентусиастите от България и Русия, че са подвластни на корпоративни или банкови интереси. Мисля, че не, но резултатите все пак са нулеви. Аз виждам три възможни причини за това:
1. Въпреки всички направени опити не са постигнати реални резултати поради неработещи принципи;
2. Вроденият мързел на дискутиращите темата и нежелание да се направи поне един експеримент за доказване или отхвърляне на принципа;
3. Така наречените "ръководител движение" - колеги които се опитват да организират другите така, че те да вложат средства за да докажат или отхвърлят техните тези и идеи. Било то поради неразбиране на материята или отново поради вроденият мързел.
На хартия всичко работи, дори и 100% от патентите. Законите и принципите открити от разни некороновани "професори" и "академици" също работят, но само на хартия. Много важно за да проработи нещо е правилната настройка, но това е само докато се задълбочиш в разбирането на протичащите процеси. Тогава едва разбираш колко измислено е всичко и колко нереална е титлата пред името...
Та в крайна сметка в мен възниква въпроса, ти и Vale от кой от горе изброените типове хора си?

Vale:
Bat_Vanko, ще сложа материал, който не е за тази тема, понеже непознаването на реалното положение пречи на работата. Видях как в темата за магнитната турбина решихте, че тази работа не може да стане, понеже не става. Ето сега слагам описание на установка, направена в Московския авиационен институт преди около 30 години. И причините да не влезне в употреба очевидно не са технически. След като са постигнали пълен успех, темата е закрита и испратена в архив. Всеки сам може да си обясни по какви причини е прекратена разработката. Ето го матеряла:

juliang:

--- Цитат на: epwpixieq-1 в Ноември 16, 2018, 07:04:38 pm ---Относно "пренебрегнатото" да не говорим, понеже в България, където се горят толкова много дърва, пък и въглища, колко от хората, горят тези карбонатни горива ефективно. Или от ваша гледна точка, няма по-ефективен начин на горене на тези горива та затова другите начини са пренебрегнати. Да не говорим че най-глупавия и разхитителен начин за отопление е чрез електричество, колко хора правят това, не саму в България а и в световен мащаб. Или може би  според вас, локалното генериране на единица топлина ( даже и с мижавата 50% горивна ефективност ) заслужава да бъде "пренебрегнато" понеже е по-неефективно от генерирането на тази същата единица топлина на 100-200 километра разстояние, превръщането и в механична енергия (с 40% ефективност), след това в електрическа такава  (с 85% ефективност ), пренасяне на по-далекопроводите  (с 90% ефективност ) и превръщането и отново в топлинна (с предполагаема 95% ефективност ) за да даде максимално, на база на тези завишени проценти 28% от първоначалната си топлинна стойност.  Ако това се погледне така, то тогава се вижда че имаме пренебрегване на една почти100% по-ефективна система (отново с мижавите 50% ефективност при локално горене) на база на подпомагането на страшно неефективен начин на отопление.

--- Край на цитат ---
Съгласен съм само, че горенето в домашни условия е практически непосилно да се направи икономично. Произвеждането на ел. енергия от фосилни горива в домшани условия е още по-нефективно.
Проблем а не е в липсата на технология, а в цената й. Установка 100 киловата ще ти струва примерно 100 000 лева. Но установка със същата ефективност 10 киловата няма да ти струва 10 000 лева, а 50 000. Установка 1 киловат няма да е 1 000 лева.
Същото е и положението със мащабирането нагоре. Колкото по-голяма е установката толкова по-евтино ти излиза 1 киловатчас от нея. Още по-лесно се преглъща сумата, която трябва да вложиш за увеличаване на КПД-то с 1 или 3% при такива големи установки, отколкото при малки. Щото за 100 киловата 1% е 1 киловат, но за 100 мегавата 1% е 1 мегават.

Колко от вас ще са готови да се бръкнат с няколко хилядарки за икономайзер от неръждавейка за да увеличат КПД-то на печка тип "циганска любов"? Колко от вас ще мислят как да направят така, че освен да топли, една печка да прави и вода за къпане и миене? Почти никой, щото трябват обеми, топлоизолации, помпи, датчици, електроника ... Но като имаш един котел 10 мегавата вече почва да се замисляш сериозно дали такава инвестиция не е изгодна, и че тя ще се избие за 3 или 5 години, а след това ще почне да ти носи пари.

Май същото е положението с електретите. Вероятно има някакъв начин за мащабиране на изделието, и вместо едно диодче да може да захрани една ЛЕД крушка. Но ако стойността на изделието е няколко (десетки) хиляди лева... дори и да се продава в хоремага - кой ще го купи? Колко време ще го "избива" при цена на тока от контакта 15 стотинки?
А ако това "изделие" отгоре на това се окаже че е с размера на ТИР контейнер и тежи 5-8 тона? И че за да работи на 100% трябва да му се осигури среда с определна температура и влажност? Ще има ли луди да си го купят?

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия