Алтернативни енергоизточници > Други генератори на електрическа енергия

Получаване на ел. ток от електрет

<< < (3/51) > >>

Vale:
Отговарям на epwpixieq-1, по въпроса за Oliver Heaviside и електрета. Втория въпрос мисля, че не е към мен,
При цялото уважение към Heaviside, трябва да отчетем, че той теоретично е обосновал възможността да се направи електрет и му е дал името. Докато японеца Eguchi е направил електрет, който японците са използвали през втората световна война в средства за свръзка. Разликата мисля е съществена. Аз например съм пълен с учебници по физика, но те не ми дават ток. А електрета на Eguchi дава ток. Освен това има документи в интернет, например текст на английски език от университета в Токио, където японците обясняват технологията на Eguchi за правене на електрети. В документа се говори за електрети направени в периода 1951-1953 г.
Също така има отчет на NASA за изследване на електрети от 1975 г., където се изказва недоволство, че електретите на са достатъчно стабилни и си губят заряда. Ако потърсите информация за електретните микрофони, ще намерите, че първите модели са се разваляли доста бързо. Всичко това показва, че в периода след войната, американците са усвоявали технологията на правене и ползване на електрети. А руснаците са били още по-назад. Най-вероятно са се учили от американците. Въобще няма да се учудя, ако схемата на руския инженер Сычик, Василий Андреевич се окаже доставена от агенти на КГБ с подробни указания как да се реализира. Ако прочетете документа от 1982 (авторското свидетелство), там първата част е изцяло посветена на критика на метода на подвижния електрод като неефективен. Може да получите впечатление, че става въпрос за заблуда, която руснаците са проумели през 1982 г.
Освен това обръщам внимание, че на английски език не може да се намери схема за употреба на електрет по метод различен от най-неефективния. Това имам в предвид, като казвам че американците не пропускат подобни схеми в публичен достъп. Сега по въпроса за схемата на руснака, и защо смятам, че са я изпуснали. Ами руснака явно казва, че колкото пъти увеличи площта на електрета, толкова пъти ще му се увеличи тока на изхода. Разходите му не се изменят, а и без това са мизерни. Просто обърнете внимание с каква 'наглост' ни предлагат схема на ел.генератор, като никъде не е отбелязано от къде ще минава тръбата на 'Газпром', или поне да бяха сложили един резервоар за бензин на 'Лукоил'.
И последното - в заглавието на темата поставих нарочно думата 'получаване', защото думата 'генериране', която непрекъснато използват ми се струва неподходяща, за управление на едно реле или на един транзистор. Все пак, когато си проверявате пощата, казвате "получил" съм писмо. Не върви да се казва, че ви се е "генерирало" писмо.

dmitarp:
Електретите сами по себе си не могат да генерират ток, необходимо е да се въртят, както е  примера от файловете, които си показал. Тези генератори са се ползвали там където са необходими високи напрежения и източник с голямо вътрешно съпротивление при липса на други алтернативи. Представи си как се върти примерно един кубичен метър електрет за да се получи един киловат мощност, прекалено голям генератор безмислен за използване. Иначе електретите се използват на широко, например фотоелектретите ( българско откритие) се използват в копирните машини.

Vale:
Отговарям на dmitarp.
Изглежда Господ ви е създал, за да служите като доказателство на първия закон на Мърфи. Или не разбирате руски език. Аз ще изходя от второто предположение и тази вечер ще ви стана персонален преводач от руски. Първо искам да ви кажа, че предложението ви, да въртите електрета, просто ще обърне устроиството в ел. статична машина. А за да получите полезна енергия от нея, ще трябва да си направите втора TESTATICA. В схемата на господин Сычик няма подвижни части. Ето какво пише в документа от 1982 г.:
Ф о р м у л а   н а   и з о б р е т е н и е т о
1. Начин за генериране на ток от електрет, чрез въздействане на външното електрическо поле на електрета и на електрическия заряд на неговите електроди, о т л и ч а в а щ  се с това, че, с цел на повишаване на величината на генерирания ток, външното електрическо поле на електрета се запазва н е п р о м е н е н о, а електрическия заряд на електродите, с който въздействат на релаксационно-поляризиращата се среда, изменят по периодическия закон.
2. Устройство за осъществяване на начина по точ. 1, съдържащо електрет с електроди и външна токова верига, което се  о т л и ч а в а  с това, че то е снабдено с полярен диалектрик, който има твърдо прикрепени към него електроди, които са съединени през комутатора и външната токова верига с двата разнополярни електрода на електрета.
-----------------------------------------------------
Прикачвам и схемата на устройството, за да се види, че няма никакви движещи се части, освен контакта на микроелектронното реле.

epwpixieq-1:
Тази схема принципно наподобява схемата на Тесла (Фиг. 1) от неговия патент за събиране на радиантна енергия:
https://teslauniverse.com/nikola-tesla/patents/us-patent-685957-apparatus-utilization-radiant-energy
Плочата в този случай е покрита с диелектрик (освен обкръжаващият е въздух), който в една или друг степен е необработен електрет.
Може да се направи извод че електрет използван по такъв начин, за покриване на метална повърхност, е сравнително лесен начин за извличане на енергия от електрети.

Vale:
Сега ще преведа и описанието на схемата и начина на работа на устройството:

На чертежа е представено устройство за генериране на ток.
Устройството се състои от електрет (1) имащ два твърдо прикрепени към него разнополярни електрода (2), комутатор (3) с контактна група, външна токова верига (товар) (4), релаксационно-поляризиращата се среда, в качество на която се използва твърдотелен полярен диалектрик (5) с твърдо съединени към него електроди (6).
Електретът (1) е изготвен от материал, имащ висок повърхностен заряд, например, от полиметилметакрилат (известен с търговското наименование плексиглас) с напрежение на ел. поле E = 2.104 B/см. В качество на полярен диалектрик (5) се използва титанит на стронция имащ е = 200 и стабилни електрически параметри. Металическите електроди (2) и (6) се нанасят съответно на електрета (1) и полярния диалектрик (5) от двете страни.
Размерите на електрета (1) и на полярния диалектрик (5) се определят от габаритите на устройството като цяло, като се отчита, че с нарастване на площта както на електрета (1), така и на полярния диалектрик (5), пропорционално нараства индицирания електрически заряд и съответно величината на генерирания ток. В качество на товар (4), се използва индуктивност, например високочестотен трансформатор с феритна сърцевина.
Устройството работи по следния начин.
При затваряне на общия и разделящия контакт (както е на схемата) на контактната група на комутатора (3), в качество на който може да се използва микромощно бързодействащо реле, полярния диялектрик (5), в следствие въздействието на индукционните заряди на електрическото поле, на твърдо свързаните с него електроди (6), причинени от зарядите на противоположните електроди (2) на електрета (1), се поляризира с указаната на схемата полярност с появяване на резултатен електрически момент Р и ел. заряд. В товара (4) (първичната намотка на високочестотния трансформатор) в течение на времето на действие на електрическото поле на електрета (1) - t1 ще протича ток.
При следващо затваряне на общия и съединяващия контакт на контактната група на комутатора (3) в течение на време t2 протича деполяризиране на натрупания на полярния диалектрик (5) заряд през товара 4 - първичната намотка на високочестотния трансформатор.
При това през товара (4) при условие, че времето t2 = t1 протича в обратно направление ток на деполяризацията на полярния диалектрик.
Периодичното включване с помощта на контактната група на комутатора (3) противополярните електроди (2) на електрета (1) към електродите (6) на полярния диелектрик (5), който е съединен с външна токова верига (4) (товар), и следващо след него включване на полярния диелектрик (5) посредством контактната група на комутатора (3) на външната токова верига (товар) - високочестотния трансформатор (4) осигурява протичането във външната токова верига (4) променлив ток.
-----------------------------------------------------------------------
   

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия